Aplikacja, która pomaga niewidomym w zakupach. Jak to działa?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Aplikacja ułatwiająca zakupy niewidomym
Aplikacja ułatwiająca zakupy niewidomym
Straciła wzrok po podaniu kwasu hialuronowego
Straciła wzrok po podaniu kwasu hialuronowego
Lucyna Malec o córce z niepełnosprawnością
Lucyna Malec o córce z niepełnosprawnością
Rządowe aplikacje w każdym telefonie?
Rządowe aplikacje w każdym telefonie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Aplikacji, które mają pomagać osobom niewidomym lub niedowidzącym w robieniu zakupów jest wiele. Czym na ich tle wyróżnia się ta stworzona przez studentów z Łodzi? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Aplikacja, która ułatwia zakupy niewidomym. Jak to działa?

Aplikacja opracowana przez studentów z Łodzi potrafi już rozpoznawać produkt na podstawie kodu kreskowego. Obecnie trwają prace nad tym, aby system mógł odczytywać ich nazwy. Mimo że aplikacja powstaje głównie z myślą o osobach niewidomych lub niedowidzących, to nie tylko one będą mogły z niej skorzystać. - To rozwiązanie będzie przewidziane dla każdego. Tak naprawdę teraz jest masa osób, która ma problemy ze wzrokiem, chociażby nosi okulary, bez nich nie jest w stanie sobie poradzić, żeby odczytać, czy zidentyfikować produkt - powiedziała Michalina Głusek, studentka programowania graficznego.

Warto dodać, że stworzenie takiej aplikacji to koszt ok. 200 tysięcy złotych. Pracują nad nią cztery osoby.

Co wyróżnia aplikację?

- Chcemy umożliwić odczytywanie nazw produktowych bez żadnego problemu. Niektóre aplikacje płatne obecnie na rynku skanują produkty np. za pomocą [...] sztucznej inteligencji. Natomiast problem dotyczy frontów, samej czcionki, którą zapisana jest np. nazwa produktu. W momencie, kiedy ona się zmienia, model głupieje i już nie wiadomo, co to jest za produkt, a kod kreskowy zawsze będzie taki sam - tłumaczył Jakub Kamiński, student z Wydziału Zarządzania.

Kiedy aplikacja będzie gotowa? Jakie ulepszenia chcą wprowadzić jej twórcy? Dowiecie się z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości