Tak działa mózg. Jak zrozumieć "chemię", która rządzi naszym samopoczuciem?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy rządzi nami “biochemiczna zupa”?
Czy rządzi nami “biochemiczna zupa”?
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Dr Joanna Podgórska kocha neuronaukę. Jej podcasty i profil na Instagramie, w których popularyzuje wiedzę o mózgu, cieszą się dużą popularnością. Swoich widzów przekonuje łatwością mówienia o skomplikowanych procesach. Mieszankę neuroprzekaźników w naszym mózgu nazywa "biochemiczną zupą", a działanie dopaminy tłumaczy stanem "zajawki i flow". Nam wyjaśniła, jak zrozumieć "chemię", która rządzi naszym samopoczuciem.

Czy rządzi nami "biochemiczna zupa"?

Doktor Joanna Podgórska właśnie wydała swoją najnowszą książkę "Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie", w której w jednym z rozdziałów pojawił się tajemniczy termin "biochemicznaj zupa". Nasza gościni wyjaśniła nam, co tak naprawdę steruje naszym mózgiem.

- Biochemiczna zupa to mieszanina cząsteczek i związków od których bardzo dużo zależy i czasami nie mamy nawet wglądu w to, jak bardzo nasze zachowanie, emocje, postrzeganie rzeczywistości i poczucie stresu zależy od tego, czy te cząsteczki w równowadze - wyjaśniła ekspertka.

Dr Podgórska podkreśliła, że nasz mózg jest przez cały czas bardzo aktywny. - Zawsze jakieś bodźce docierają. To jest mit, że podczas medytacji my mamy nie myśleć, nasz umysł jest stworzony po to, żeby cały czas odczuwać bodźce. On myśli w kierunku przeżycia, cały czas potrzebuje adrenaliny, dopaminy, zaciekawienia i przywiązania - dodała.

Czy można uzależnić się od szczęścia?

Od zarania dziejów uzależniamy się od różnych substancji. - To nie zawsze są uzależnienia chemiczne, ale możemy uzależnić się od procesu albo typowego uczucia w naszym ciele, na przykład spowodowanego dobrym jedzeniem - wytłumaczyła dr Joanna.

Dopamina według naszej gościni jest jednym ze składników tej zupy. - Ona jest bardzo ważna, dlatego nie chciałabym jej deprecjonować, tak jak często mówimy, że cukier jest zły. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy czegoś jest w nas za dużo - zauważyła.

- W pewnym momencie przestajemy być wrażliwi na tę dopaminę, a nasz organizm tak uzależnia się od tego uczucia, że szuka sobie kolejnych bodźców. To jest mechanizm, który leży na kanwie uzależnienia - dodała.

Czym jest serotonina i czy jest ważniejsza od dopaminy? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana