Terapeutyczna moc marzeń sennych. Na czym polega? "Nasz mózg ma bojowe zadanie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co ci się dziś śniło?
Co ci się dziś śniło?
Co Ci się śniło?
Co Ci się śniło?
Co oznaczają nasze sny?
Co oznaczają nasze sny?
Świadomy sen
Świadomy sen
Sennik dla dzieci
Sennik dla dzieci
Kiedy powstają najbardziej barwne marzenia senne? Czy istnieje możliwość zaprogramowania mózgu w taki sposób, by generował konkretne sny? Jak koszmary wpływają na psychikę człowieka? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała neurobiolożka Patrycja Ściślewska.

Wszystko o snach - jak powstają, kiedy występują?

Według przeprowadzonych przez specjalistów analiz marzenia senne pojawiają się u każdego człowieka. Ba, występują one nawet kilka razy podczas jednego snu. Problemem bywa wyłącznie ich zapamiętanie, dlatego tak często wydaje nam się, że dana noc upłynęła bez jakichkolwiek generowanych przez mózg iluzjonistycznych historii.

- Marzenia senne, te najbardziej barwne, najbardziej kolorowe występują w fazie snu REM, (...) a faza snu REM dominuje nad ranem - wyjaśniła w studiu Dzień Dobry TVN neurobiolożka Patrycja Ściślewska.

Ekspertka przy okazji wytłumaczyła mechanizm powstawania snów i zwróciła uwagę na niebagatelną rolę mózgu w procesie tworzenia niezwykłych historii.

- Obecnie uważa się, że w powstawaniu snów biorą udział tzw. fale PGO. To są takie fale pomiędzy mostem, ciałem kolankowatym bocznym oraz obszarami potylicznymi. (...) Gdy my śpimy, to nasz mózg ma bojowe zadanie przetworzenia tego, co doświadczyliśmy w ciągu dnia, w ciągu tygodnia. (...) Z jednej strony, niektóre rzeczy chcemy zapamiętać, więc sen służy temu, żebyśmy utrwalili niektóre rzeczy. To ma bardzo ładną nazwę: konsolidacja szlaków pamięciowych. Z drugiej strony, niektórych rzeczy chcemy się pozbyć z naszej pamięci. Jest taka teoria, wedle której marzenia senne pomagają nam przetwarzać emocje - zaznaczyła specjalistka.

Terapeutyczna moc snów. Czy jesteśmy w stanie zaprogramować marzenia senne?

Według neurobiolożki Patrycji Ściślewskiej sny powstają w sposób spontaniczny, ale kontrolowany przez lubiący porządek mózg. Są one bowiem zlepkiem strzępków różnorodnych informacji, które układają się w jedną całość. - Czasami te historie wychodzą dość pokracznie, z tego powodu mamy wiele niedorzecznych snów - twierdzi ekspertka.

Czy istnieje sposób na to, by samemu zadecydować, o czym chcemy śnić? Tak, jednak z przekonań Patrycji Ściślewskiej wynika, że jest to jedynie wynik autosugestii i afirmacji.

- Sny mogą mieć dla nas pewnego rodzaju terapeutyczne znaczenie i np. jeżeli wiemy, że czeka nas coś stresującego czy coś trudnego, to np. może nam się taka sytuacja przyśnić po to, żeby nas przygotować do danej sytuacji. Bo jeżeli my już sobie to przeżyjemy raz, drugi podczas snu, to czujemy się jakoś bezpieczniej. Ale koszmary to jest bardzo złożony temat, bardzo powiązany też z tym aspektem emocjonalnym. Koszmary bardzo często pojawiają się u osób, które doświadczyły różnego rodzaju traumatycznych wydarzeń w swoim życiu - zaznacza gościni Dzień Dobry TVN.

Czy to możliwe, że marzenia senne pojawiają się również u dziecka będącego w łonie matki? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości