Czy bycie tzw. rannym ptaszkiem lub tzw. nocnym markiem wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Holenderscy badacze są zdania, że tak. Przeprowadzona przez nich analiza pokazuje, że osoby, które lepiej funkcjonują rano, rzadziej zmagają się depresją. Skąd taki wniosek?
Czy wczesne wstawanie chroni przed depresją?
O tym, że osoby, które dzięki uwarunkowaniom genetycznym lepiej funkcjonują rano, rzadziej zmagają się depresją badacze już informowali. Najnowsza analiza przeprowadzona przez Annę Landvreugd z Free University w Amsterdamie (Holandia) i jej zespół potwierdzają te przypuszczenia.
Naukowcy przyjrzeli się danym genetycznym ponad 14 tys. Holendrów (średnia wieku to 43 lata, 63 proc. badanych stanowiły kobiety). Uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie ankiety. Pytania dotyczyły stylu życia oraz tego, czy obserwują u siebie (i jeśli tak, to w jakim natężeniu) objawy sugerujące depresję. Następnie naukowcy przyjrzeli się 350 wariantom genetycznym znalezionych w genomach badanych, które mają związek z tym, kiedy najlepiej nam się funkcjonuje - rano czy wieczorem. Badacze wykazali, że bycie rannym ptaszkiem - faktycznie - może zmniejszać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych.
Depresja - co może przyczynić się do jej rozwoju?
Autorzy badania dodają jednak, że same uwarunkowania genetyczne to za mało. Znaczenie mają również czynniki środowiskowe, picie alkoholu, palenie papierosów. Te nawyki zakłócają sen i zmieniają procesy chemiczne w mózgach ludzi.
Bez względu na to, co przyczynia się do rozwoju depresji, to fakt, że istnieje związek między byciem nocnym markiem a występowaniem objawów depresyjnych może ułatwić leczenie tej choroby. Nie jest wykluczone, że dzięki terapii światłem i terapii poznawczo-behawioralnej uda się złagodzić jej objawy.
Ponieważ - jak tłumaczą naukowcy - wszyscy uczestnicy badania byli pochodzenia europejskiego, konieczne są dalsze badania, które obejmą ludzi o zróżnicowanym pochodzeniu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy trudne dzieciństwo zachęca do sięgnięcia po marihuanę? Badacze mają ciekawe ustalenia
- Dziennikarka zachorowała na alzheimera. Początkowo myślała, że to menopauza
- Złogi w nerkach a kamica - jak leczyć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/Getty Images