Czy wczesne wstawanie chroni przed depresją?
O tym, że osoby, które dzięki uwarunkowaniom genetycznym lepiej funkcjonują rano, rzadziej zmagają się depresją badacze już informowali. Najnowsza analiza przeprowadzona przez Annę Landvreugd z Free University w Amsterdamie (Holandia) i jej zespół potwierdzają te przypuszczenia.
Naukowcy przyjrzeli się danym genetycznym ponad 14 tys. Holendrów (średnia wieku to 43 lata, 63 proc. badanych stanowiły kobiety). Uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie ankiety. Pytania dotyczyły stylu życia oraz tego, czy obserwują u siebie (i jeśli tak, to w jakim natężeniu) objawy sugerujące depresję. Następnie naukowcy przyjrzeli się 350 wariantom genetycznym znalezionych w genomach badanych, które mają związek z tym, kiedy najlepiej nam się funkcjonuje - rano czy wieczorem. Badacze wykazali, że bycie rannym ptaszkiem - faktycznie - może zmniejszać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych.
Depresja - co może przyczynić się do jej rozwoju?
Autorzy badania dodają jednak, że same uwarunkowania genetyczne to za mało. Znaczenie mają również czynniki środowiskowe, picie alkoholu, palenie papierosów. Te nawyki zakłócają sen i zmieniają procesy chemiczne w mózgach ludzi.
Bez względu na to, co przyczynia się do rozwoju depresji, to fakt, że istnieje związek między byciem nocnym markiem a występowaniem objawów depresyjnych może ułatwić leczenie tej choroby. Nie jest wykluczone, że dzięki terapii światłem i terapii poznawczo-behawioralnej uda się złagodzić jej objawy.
Ponieważ - jak tłumaczą naukowcy - wszyscy uczestnicy badania byli pochodzenia europejskiego, konieczne są dalsze badania, które obejmą ludzi o zróżnicowanym pochodzeniu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy trudne dzieciństwo zachęca do sięgnięcia po marihuanę? Badacze mają ciekawe ustalenia
- Dziennikarka zachorowała na alzheimera. Początkowo myślała, że to menopauza
- Złogi w nerkach a kamica - jak leczyć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/Getty Images