Pobudzające działanie kawy to efekt placebo? Naukowcy opublikowali zaskakujące wyniki badań

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy kawa jest zdrowa?
Czy kawa jest zdrowa?
Najlepsze przepisy na zimowe kawy
Najlepsze przepisy na zimowe kawy
Kawa na jesienne poranki
Kawa na jesienne poranki
Bogactwo smaku, czyli kawa i jej aromaty
Bogactwo smaku, czyli kawa i jej aromaty
Dzień dobry i smacznej kawusi
Dzień dobry i smacznej kawusi
Czym zastąpić kawę?
Czym zastąpić kawę?
Naukowcy z Hiszpanii i Portugalii doszli do zaskakujących wniosków. Jak się okazuje, za uczucie pobudzenia po wypiciu kawy w dużym stopniu może odpowiadać efekt placebo. Ponadto ich zdaniem pobudzająca może być nawet kawa, która nie zawiera kofeiny.

Pobudzające działanie kawy

Hiszpańscy i portugalscy naukowcy opublikowali wyniki badań na łamach czasopisma naukowego "Frontiers in Behavioral Neuroscience". Osoby biorące udział w badaniu zostały poproszone o unikanie kofeiny przez trzy godziny. Następnie dwukrotnie poddano je rezonansowi mózgu - przed dostarczeniem do organizmu kofeiny oraz pół godziny po wypiciu napoju z kofeiną.

W artykule zaznaczono, że przebadano ludzi pijących zazwyczaj przynajmniej jedną filiżankę kawy dziennie. Jak czytamy w TVN24, kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, wiążąc się z receptorami adenozyny, które najczęściej wywołują senność i obniżają aktywność. Zwiększa też czujność, umożliwia działanie dopaminie i innym neuroprzekaźnikom, zwiększając aktywność mózgu.

Czy kawa to placebo?

Oczywiście zwiększoną gotowość do działania i czujność na bodźce zewnętrzne zauważono u osób, które wypiły kawę lub napój z kofeiną. Pewną zależność odnotowano tylko u osób pijących kawę - podniesienie aktywności w obszarach mózgu związanych z pamięcią roboczą, kontrolą poznawczą i zachowaniem ukierunkowanym na realizację celu.

- Biorąc pod uwagę, że za część zaobserwowanych efektów odpowiedzialna jest kofeina, należało oczekiwać, iż inne zawierające ją napoje zadziałają tak samo jak kawa - zaznaczyła współautorka badania, prof. Maria Picó-Pérez z Universidad Jaume I pod Walencją. - Ale niektóre efekty, napędzane czynnikami takimi jak szczególny zapach i smak napoju lub psychologiczne oczekiwania związane z konsumpcją tego napoju, charakterystyczne były wyłącznie dla kawy - dodała.

Badacze doszli do wniosku, że część pobudzającego działania kawy jest efektem placebo, wynikającym z wiary w jej działanie. Zaznaczyli również, że prawdopodobnie ze względu na efekt placebo, pobudzająca może być nawet kawa, która nie zawiera kofeiny.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana