Odkrycie nowego antybiotyku
Za pomocą sztucznej inteligencji odkryto antybiotyk, który działa na bardzo groźną bakterię - acinetobacter baumanii. - To jest bakteria, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zyskała odporność na większość albo nawet na wszystkie antybiotyki. Ona jest również spotykana w polskich szpitalach - tłumaczył Marcin Sawicki.
Może przetrwać na suchej powierzchni, ale szczególnie lubi miejsca mokre i ciepłe, np. respiratory. Zespół naukowy z Kanady i z Ameryki wprowadzi do algorytmów komputerowych informacje, na podstawie których "nauczyły się" słabych stron tej bakterii. Następnie przeanalizowały one wiadomości z bazy danych o lekach i cząsteczkach.
- Na podstawie tej wiedzy sztuczna inteligencja pokazała 200 leków, o których nie wiedzieliśmy, że mogą działać na tę bakterię. Zespół naukowy wziął te 200 leków i wśród tych dwustu znalazł jeden nieznany antybiotyk - substancję, która została nazwana abaucyna, która jest morderczo skuteczna. Na razie są to wyniki laboratoryjne - powiedział Marcin Sawicki.
Sztuczna inteligencja odczytuje myśli
Zespół naukowy z Teksasu w Stanach Zjednoczonych wymyślił sposób odczytywania myśli. - Sztuczna inteligencja obserwuje na funkcjonalnym rezonansie magnetycznym, czyli na obrazie pracy mózgu. Jednocześnie jest podany tekst, ten sam tekst, który słyszą osoby obserwowane, czyli sztuczna inteligencja widzi, że było to słowo, a tu jest taka praca mózgu. Potem się uczy, że na podstawie pracy mózgu jest w stanie odgadywać słowa - wyjaśnił Marcin Sawicki.
Obserwacja trwała szesnaście godzin i poddano jej 7 osób. Po jej zakończeniu komputer był wstanie zgadnąć, jakie zdanie powiedziała dana osoba, czy o jakim obrazku pomyślała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co pyli w czerwcu? Porady dla alergików
- Dziewczynka wiła się z bólu i płakała z powodu świądu skóry. Pies znalazł rozwiązanie problemu
- Pyłek sosny, czyli żółty osad na wszystkim dookoła. Czy jest niebezpieczny? Jakie ma właściwości?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News