Co pyli w czerwcu? Sprawdź, na co możesz mieć alergię

Osoba kichająca
Co pyli w czerwcu? Porady dla alergików
Źródło: Nikola Stojadinovic/Getty Images

Czerwiec dla większości alergików jest najtrudniejszym miesiącem w całym roku. W tym czasie najintensywniej pylą trawy. Jakie rośliny zaczynają kwitnienie? Sprawdź, co pyli w czerwcu i jak radzić sobie z alergią. 

Co pyli w czerwcu?

W czerwcu pylą trawy, byliny, chwasty, drzewa, krzewy, a także grzyby mikroskopowe. Za najbardziej uciążliwe uznaje się trawy - w czerwcu jest najwyższe stężenie ich pyłków. W tym miesiącu pyli również żyto, czyli trawa uprawna, która uprawiana jest najczęściej w Polsce. Najwyższe stężenie spotyka się w godzinach porannych i późnym popołudniem na terenach uprawnych.

W czerwcu pylą także szczaw, babka lancetowata, komosa, wciąż utrzymują się pyłki rzepaku, a szczyt pylenia osiąga pokrzywa.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jak skutecznie walczyć z alergią?

Jak skutecznie walczyć z alergią?

DD_20220404_Alergia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie

Z drzew pyli lipa i czarny bez, a także platany, które najczęściej można spotkać w miastach na południu i w centralnej części kraju. Ponadto swoje zarodniki rozsiewają grzyby mikroskopowe z gatunku Alternaria i Cladosportium. Ich szczytowe wartości pylenia jeszcze przed nami, jednak osoby wrażliwe już mogą odczuwać tego efekty.

Jak radzić sobie z alergią w czerwcu?

W czerwcu wiele osób doświadcza nasilenia objawów alergii. Przyczyną tego najczęściej jest wzmożone pylenie traw. W tym okresie warto zaopatrzyć się w dodatkowe środki przeciwko alergii i zgłosić swojemu lekarzowi, jeśli objawy się nasilają. W zwalczaniu objawów alergii pomóc mogą krople do nosa niwelujące obrzęk śluzówki, krople do oczu, które oczyszczają oko i zmniejszają podrażnienie i świąd, a także leki antyhistaminowe, z substancjami czynnymi, takimi jak cetyryzyna lub feksofenadyna. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości