- W Polsce pojawiły się gąsienice rudnicy kuprówki, która może być niebezpieczna dla zdrowia człowieka.
- Gąsienice rudnicy kuprówki stanowią zagrożenie dla drzew liściastych.
- Odpowiadamy na pytanie: jak zwalczać gąsienice rudnicy kuprówki?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Groźne gąsienice w Polsce
Motyl o nazwie kuprówka rudnica należy do rodziny mrocznicowatych i podrodziny brudnicowatych. Jego gąsienice odżywiają się liśćmi takich drzew jak dąb, Arbores fructiferae, wiśnia, jabłoń oraz gruszka. Podczas żerowania budują one gniazda z liści, które owijają przędzą. W tych gniazdach spędzają zimę. Na początku wiosny wracają do żerowania, tym razem na pączkach liści. W okresie od czerwca do lipca dochodzi do ich przepoczwarczenia. Pracownicy Nadleśnictwa Lubliniec z województwa śląskiego apelują, aby podczas spacerów nie przeszkadzać tym gąsienicom, jeśli na nie natrafimy.
- Obecność kuprówki rudnicy istotnego znaczenia nabiera tylko podczas gradacji, kiedy to masowe wiosenne żerowanie gąsienic może prowadzić do całkowitego zniszczenia ulistnienia opanowanych drzew. O gradacji w niektórych miejscowościach powiatu lublinieckiego i oleskiego możemy mówić już od 3 lat - przekazali leśnicy.
Reakcje alergiczne na gąsienice
Zetknięcie się z gąsienicami rudnicy kuprówki może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jak alarmują pracownicy leśnictwa, ciała larw tego gatunku motyla są pokryte włoskami, które mogą wywołać u niektórych osób reakcję alergiczną w postaci swędzącej wysypki. Ten gatunek jest również szkodliwy dla drzew.
- Dla człowieka niebezpieczne są włoski pokrywające ciało gąsienicy i odwłok owadów dorosłych. Mają one silne działanie alergiczne powodujące obrzęki i podrażnienia skóry wrażliwych osób (objawy podobne do wysypki, swędzenie w miejscu kontaktu włosków z ciałem człowieka). Lepiej więc nie dotykać tych owadów - zalecają leśnicy.
Eksperci odradzają również spędzanie czasu pod drzewami zaatakowanymi przez larwy rudnicy kuprówki.
Jak zwalczać gąsienice kuprówki rudnicy?
Specjaliści wyjaśnili, że efektywnym sposobem na radzenie sobie ze szkodnikami na pojedynczych drzewach jest usuwanie oprzędów, czyli struktur, w których zimują owady. Można je łatwo dostrzec na nagich gałęziach. Motyle są również wrażliwe na preparaty zawierające bakterię Bacillus thuringiensis. W miejscach, gdzie szkodnik jest bardziej rozpowszechniony, w sadownictwie i leśnictwie zaleca się chemiczne zwalczanie gąsienic.
Nie traktujcie tego jako straszenie, ale musimy was o czymś powiadomić. Podobnie jak w poprzednich latach, tylko w...
Posted by Nadleśnictwo Lubliniec on Sunday, May 11, 2025
Zobacz także:
- Ugryzienie tych owadów może być śmiertelne. W jakich europejskich krajach występują?
- Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Jak wygląda? Dlaczego i jak należy go zwalczać?
- Strzyżaki - nazywane są latającymi kleszczami. Co trzeba o nich wiedzieć?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo/wikipedia/Nadleśnictwo Lubliniec
Źródło zdjęcia głównego: Mantonature/Getty Images