drzewa

  drzewa

  Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?

  Jodła kaukaska, inaczej jodła normandzka, to jeden z ciekawszych gatunków wśród drzewek ozdobnych. Jodła tego typu jest dość wymagająca, jednak odwdzięcza się ona wysoką trwałością i efektownym pokrojem korony. Z kolei jodła koreańska zachwyca nietypowym, niebieskim zabarwieniem szyszek.

  Magnolia parasolowata to ozdobne drzewo rosnące w prywatnych ogrodach, ogrodach botanicznych i parkach. Jest drzewem o egzotycznym wyglądzie, ma ogromne, rozłożyste liście, których długość dochodzi nawet do 60 cm. W okresie kwitnienia wypuszcza intensywnie pachnące białe kwiaty i czerwone owoce, które są pokarmem dla zwierząt. Magnolia jest drzewem bardzo wymagającym.

  Klon palmowy (Acer palmatum) to znane drzewo ozdobne. Ma oryginalny wygląd, a przy tym jest niewysokie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych ogrodach. Posiada także wiele ciekawych odmian, które w doskonały sposób potrafią urozmaicić zielony teren. Mimo wielu zalet, jest to niestety roślina wymagająca. W jaki sposób należy pielęgnować klony palmowe, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?

  Świerk serbski należy do rodziny sosnowatych. Nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji, dlatego bardzo chętnie sadzony jest w ogrodach. Ponadto akurat ten gatunek świerka rośnie bardzo szybko! Jeżeli chcemy zazielenić swój ogród, z całą pewnością świerk serbski spełni swoją rolę.

  Ambrowiec to bardzo dekoracyjne drzewo liściaste, które coraz częściej bywa sadzone w naszych ogrodach. Na rynku mamy wiele gatunków i odmian, dzięki czemu możemy dobrać drzewo idealnie pasujące do naszej działki.

  Ze względu na duże różnice we wzroście pojedynczych egzemplarzy, świdośliwa olcholistna bywa uznawana zarówno za krzew, jak i za drzewo. Roślina jest niezwykle atrakcyjna w uprawie, a dzięki smacznym owocom stanowi nie tylko oryginalną dekorację ogrodu. Jej sadzonki nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto zwrócić na nią uwagę i rozważyć posadzenie świdośliwy na swojej działce. Jakie odmiany są najlepsze do nieprzemysłowej uprawy?

  W Dusznikach-Zdroju podjęto akcję ratowniczą ponad 100-letnich drzew rosnących przy alei im. Fryderyka Chopina. Choć były przeznaczone do wycinki, na nowo odżyły. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli burmistrz miasta Duszniki-Zdrój, Piotr Lewandowski oraz przedstawiciel ruchu Przyjaciele Drzew, Krzysztof Smolnicki.

  Iglaki to przeważnie rośliny zimozielone, na których często opiera się cały projekt ogrodu. Zazwyczaj są w kolorze chłodnej zieleni, ale zdarzają się również wybarwione na żółto. Ich liczne gatunki i odmiany pozwalają na tworzenie oryginalnych zestawień. Jednym z chętniej uprawianych gatunków drzew iglastych jest sosna czarna, którą warto poznać nieco bliżej.

  Wielu alergików w poszczególnych miesiącach zmaga się z różnymi objawami alergii i zastanawia się, co teraz pyli. Pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi może się okazać kalendarz i mapa występujących w Polsce pyleń.

  W Kopytówce w okolicach Wadowic znajduje się Gospodarstwo Dudek, gdzie na powierzchni około 45 hektarów od 35 lat uprawiane są jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, borówki amerykańskie oraz brzoskwinie. Miejsce to odwiedził prezenter pogody Dzień Dobry TVN, Bartek Jędrzejak.

  Drzewa stanowią nie tylko element krajobrazu. To one chronią nas latem przed palącym słońcem, a także oczyszczają powietrze z toksyn. Mimo to konsekwentnie je wycinamy i niszczymy środowisko. Dlaczego tak się dzieje? Jak zatrzymać ten proceder? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Andrzejem Gąsiorowski, prezesem fundacji FOTA4Climate, Mają Popielarską, dziennikarką oraz Tomaszem Organkiem, muzykiem, którzy wspierają kampanię "Moratorium dla drzew".

  Zastanawialiście się, kto zajmuje się pozyskiwaniem nasion z szyszek? Zajmują się tym zawodowi szyszkarze, którzy co roku, w sezonie zbiorów, wspinają się na wysokie świerki i sosny, aby pozyskać materiał na nasiona. Chodzeniem po drzewach trudnią się też arboryści. Jak wygląda ich praca?

  Karpiniarz to osoba, która zawodowo zajmowała się usuwaniem z ziemi pozostałości po wyciętych drzewach. Była to bardzo trudna, wyczerpująca praca, szczególnie w przypadku likwidacji starych drzewostanów, ze względu na głębokość i obszar, jaki zajmowały korzenie wyciętych drzew.

  Nawet prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrane miejsce uprawy nie są w stanie ochronić roślin przed chorobami i szkodnikami. Niektóre choroby iglaków szybko rozprzestrzeniają się na rosnące w sąsiedztwie gatunki drzew, co w rezultacie może spowodować znaczne pogorszenie stanu i wyglądu wszystkich roślin w ogrodzie. O czym świadczy brązowienie iglaków i jak rozpoznać, że igły zaatakował przędziorek? Sprawdź, jakie są pierwsze symptomy choroby i kiedy należy wykonać oprysk na iglaki.

  Trzy miesiące pracy, około 7 milionów wirtualnych drzew i 18 gigabajtów danych. W grze Minecraft powstała wierna kopia Puszczy Białowieskiej. O niezwykłym projekcie opowiedzieli nam Wojciech Kowalik i Katarzyna Jagiełło. Czy twórcy "nadążają za wycinką" i wprowadzają na bieżąco zmiany w swoim projekcie? Jak wygląda aktualna sytuacja w Puszczy Białowieskiej?

  Marcin Sawicki wybrał się, z kamerą Dzień Dobry TVN, do Puszczy Białowieskiej na spotkanie z Adamem Wajrakiem i Katarzyną Jagiełło. Dziś obrońcy Puszczy organizują "dzień otwarty" czyli spacer, podczas którego będzie można zobaczyć jak wycinane są drzewa. Na wieczór zaplanowany jest też koncert Stanisława Sojki.

  Do swojego pięknego ogrodu w Tyńcu Andrzej Mleczko zaprosił ekipę Dzień Dobry TVN i dziennikarza Mateusza Hładkiego. Jak duży jest ten ogród i ile drzew posadził już w swoim ogrodzie znany rysownik? Kto mu w tym pomaga? I chociaż pogoda nie dopisała, to ogrodem jesteśmy oczarowani.

  "Najwyższy czas by ... nauka poszła w las"! Na scenie Dzień Dobry TVN: Paprodziad z utworem -"Lovelasy".