drzewa

  W 561. odcinku "Milionerów" naprzeciwko Huberta Urbańskiego zasiadło dwóch zawodników: Jakub Maj i Anna Kądziela. Jedno z nich otrzymało pytanie dotyczące drzew. Czy została wskazana poprawna odpowiedź?

  Istnieją popularne rośliny ogrodowe, do których nie przywiązujemy większej wagi, nie przyglądamy się im, a czasem mijamy je, nawet ich nie zauważając. Dobrym przykładem są tuje. Dlaczego?

  Przycinanie i formowanie iglaków to ważne zabiegi, które należy wykonywać w większości ogrodów z iglastymi drzewami i krzewami.

  Klon ginnala jest odmianą klonu tatarskiego, pochodzącego z obszarów Azji Mniejszej i południowo-wschodniej Europy. Ma małe wymagania uprawowe i charakteryzuje się szybkim wzrostem.

  "Jest dość niebezpieczna".

  Opublikowane w sieci zdjęcie może przestraszyć.

  Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) to drzewo liściaste, które należy do rodziny bignoniowatych. W naturalnym środowisku drzewo to występuje głównie na południowo- wschodnich terenach Ameryki Północnej. Jakie znamy odmiany surmii bignoniowej?

  Jakie sekrety skrywa świerk wężowy? Sprawdź, jak o niego dbać i co należy wiedzieć?

  "Kobietom polecana jest czereśnia".

  W Warszawie wszystkie drzewa przy ulicach, alejach i w parkach będą przechodzić cykliczne przeglądy dendrologiczne. Wynika to z Karty Praw Drzew, czyli dokumentu, który ma ujednolicić zasady pielęgnacji drzew, a także mieć pod kontrolą ich usuwanie. O tym w Dzień Doby TVN opowiedział Tomasz Maksym, dendrolog.

  Klony ozdobne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Oprócz rodzimych gatunków coraz częściej sadzimy klon jesionolistny (Acer negundo). Jest łatwy w uprawie i często spotyka się go nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na terenach zielonych w mieście. Poznaj jego najciekawsze odmiany oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać przycinanie tego drzewa.

  Śliwa ałycza to drzewko owocowe pochodzące z dalekich krajów Azji. Przeważnie rośnie dziko, jednak z łatwością adaptuje się w ogrodzie. Często wykorzystywana jest do naturalnych i swobodnych żywopłotów. Jest prosta w uprawie i pielęgnacji. Śliwa ałycza ze względu na duże podobieństwo często mylona jest z mirabelką. Jak uprawiać śliwę i jak zrobić z niej żywopłot?

  Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?

  Jodła kaukaska, inaczej jodła normandzka, to jeden z ciekawszych gatunków wśród drzewek ozdobnych. Jodła tego typu jest dość wymagająca, jednak odwdzięcza się ona wysoką trwałością i efektownym pokrojem korony. Z kolei jodła koreańska zachwyca nietypowym, niebieskim zabarwieniem szyszek.

  Magnolia parasolowata to ozdobne drzewo rosnące w prywatnych ogrodach, ogrodach botanicznych i parkach. Jest drzewem o egzotycznym wyglądzie, ma ogromne, rozłożyste liście, których długość dochodzi nawet do 60 cm. W okresie kwitnienia wypuszcza intensywnie pachnące białe kwiaty i czerwone owoce, które są pokarmem dla zwierząt. Magnolia jest drzewem bardzo wymagającym.

  Klon palmowy (Acer palmatum) to znane drzewo ozdobne. Ma oryginalny wygląd, a przy tym jest niewysokie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych ogrodach. Posiada także wiele ciekawych odmian, które w doskonały sposób potrafią urozmaicić zielony teren. Mimo wielu zalet, jest to niestety roślina wymagająca. W jaki sposób należy pielęgnować klony palmowe, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?

  Świerk serbski należy do rodziny sosnowatych. Nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji, dlatego bardzo chętnie sadzony jest w ogrodach. Ponadto akurat ten gatunek świerka rośnie bardzo szybko! Jeżeli chcemy zazielenić swój ogród, z całą pewnością świerk serbski spełni swoją rolę.

  Choroby wiśni są w Polsce dość powszechne, dlatego też uprawiając to drzewo, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o problemach rośliny. Szkodniki często atakują zupełnie zdrowe egzemplarze drzew, należy więc pamiętać o obserwacji drzewa i szybkim reagowaniu na nietypowe zmiany w jego wyglądzie.

  Co zrobić, aby otrzymać sadzonkę?

  Ambrowiec to bardzo dekoracyjne drzewo liściaste, które coraz częściej bywa sadzone w naszych ogrodach. Na rynku mamy wiele gatunków i odmian, dzięki czemu możemy dobrać drzewo idealnie pasujące do naszej działki.

  Ze względu na duże różnice we wzroście pojedynczych egzemplarzy, świdośliwa olcholistna bywa uznawana zarówno za krzew, jak i za drzewo. Roślina jest niezwykle atrakcyjna w uprawie, a dzięki smacznym owocom stanowi nie tylko oryginalną dekorację ogrodu. Jej sadzonki nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto zwrócić na nią uwagę i rozważyć posadzenie świdośliwy na swojej działce. Jakie odmiany są najlepsze do nieprzemysłowej uprawy?

  W Dusznikach-Zdroju podjęto akcję ratowniczą ponad 100-letnich drzew rosnących przy alei im. Fryderyka Chopina. Choć były przeznaczone do wycinki, na nowo odżyły. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli burmistrz miasta Duszniki-Zdrój, Piotr Lewandowski oraz przedstawiciel ruchu Przyjaciele Drzew, Krzysztof Smolnicki.

  Iglaki to przeważnie rośliny zimozielone, na których często opiera się cały projekt ogrodu. Zazwyczaj są w kolorze chłodnej zieleni, ale zdarzają się również wybarwione na żółto. Ich liczne gatunki i odmiany pozwalają na tworzenie oryginalnych zestawień. Jednym z chętniej uprawianych gatunków drzew iglastych jest sosna czarna, którą warto poznać nieco bliżej.

  Drzewoterapia może przynieść ukojenie skołatanym nerwom, pozytywnie wpływa na samoocenę, wspomaga koncentrację i kreatywność. Już sam spacer w lesie ma właściwości terapeutyczne, które możemy spotęgować dotykiem. Czy są jakieś przeciwskazania do sylwoteriapii?

  Maja Popielarska ma imponującą wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Od lat dzieli się nią z widzami HGTV. Tym razem dziennikarka oprowadza nas po rozległym ogrodzie, którego ozdobą są nietypowe gatunki roślin.

  Wielu alergików w poszczególnych miesiącach zmaga się z różnymi objawami alergii i zastanawia się, co teraz pyli. Pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi może się okazać kalendarz i mapa występujących w Polsce pyleń.

  W Kopytówce w okolicach Wadowic znajduje się Gospodarstwo Dudek, gdzie na powierzchni około 45 hektarów od 35 lat uprawiane są jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, borówki amerykańskie oraz brzoskwinie. Miejsce to odwiedził prezenter pogody Dzień Dobry TVN, Bartek Jędrzejak.

  Greening of the planet to międzynarodowy projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na globalne ocieplenie i degradację środowiska naturalnego. Organizatorzy nie bawią się w półśrodki i idą na rekord: 3 lata, 100 krajów i 100 mln drzew.

  Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Aby przyspieszyć wzrost naszych ogrodowych roślin, warto pomyśleć o ich przycięciu. Które wymagają takiej pielęgnacji i jak zrobić to prawidłowo? Dowiecie się tego z naszego materiału?

  Szyszkielniki to święto, które wymyślił Michał "Szyszkodar" Klimczyk wraz ze swoją koleżanką, Dagny. Co świętuje się w ramach tego wydarzenia? Jakie są jego obowiązkowe punkty?