Mimo że mamy już kalendarzową wiosnę, to temperatury - zwłaszcza te w nocy - mocno odbiegają od tych wiosennych. Czy przymrozki mogą zaszkodzić np. magnoliom, które właśnie budzą się do życia? Co można zrobić, aby zabezpieczyć swoje rośliny przed znacznymi spadkami temperatury?
Nie każdy wie, że 21 marca przypada także Międzynarodowy Dzień Lasu. Z tej okazji Bartek Jędrzejak wybrał się do Osielska, gdzie wraz z doborowym towarzystwem sadził drzewa.
Park Akcji "Burza" otrzymał Grand Prix nagrody architektonicznej prezydenta Warszawy. Jak powstało to niezwykłe miejsce? Skąd jego autorzy czerpali inspirację? O tym z twórcami tego niezwykłego miejsca porozmawiała Katarzyna Jaroszyńska.
Dzień Leśnika i Drzewiarza obchodzony jest 5 kwietnia. Jest to jedno z kilku świąt poświęconych pracownikom związanym z naturą i lasami. Co to za święto? Kim są leśnicy i co muszą wiedzieć, aby wykonywać swoją pracę?
Wierzba jest bardzo dobrze znanym w Polsce drzewem, a wierzba płacząca urosła nawet do rangi symbolu. Warto jednak wiedzieć, że wierzba posiada wiele różnorodnych odmian. Dowiedz się, które z nich są najpopularniejsze, i w jaki sposób należy o nie dbać!
Ponad tysiąc drzew ma zostać wyciętych z powodu budowy nowej linii tramwajowej w Krakowie. Pod topór mają iść również drzewa rosnące kilkadziesiąt metrów od planowanego torowiska. Materiał programu "Uwaga! TVN".
Czerwiec to miesiąc, w którym za oknem robi się coraz bardziej kolorowo. W ogrodach i parkach podziwiać możemy lipy, robinie akacjowe czy tulipanowce. Jakie jeszcze drzew urozmaicają okres przejściowy między wiosną a latem? Jakie drzewa i krzewy kwitną w czerwcu?
W większości ogrodów sadzone są iglaki, wśród których często można spotkać tuje. Ich nieprawidłowa pielęgnacja, a także chwilowe osłabienie rośliny może wywołać szereg dolegliwości.
Nie da się nie lubić kwitnących bylin. Oprócz tego, że prezentują się wspaniale, to zazwyczaj są także długowieczne i mało wymagające. Zanim jednak zdecydujesz się na uprawę którejś z nich, warto zdobyć na jej temat więcej informacji. Poznaj ostrogowiec.
Zabarwiony na żółto śnieg to zimą bardzo częsty widok. Choć większość z nas ma jednoznaczne skojarzenia, to, jak podkreślają pracownicy Lasów Państwowych, tego rodzaju ślady nie zawsze są tym, czym się wydają.
W 561. odcinku "Milionerów" naprzeciwko Huberta Urbańskiego zasiadło dwóch zawodników: Jakub Maj i Anna Kądziela. Jedno z nich otrzymało pytanie dotyczące drzew. Czy została wskazana poprawna odpowiedź?
Istnieją popularne rośliny ogrodowe, do których nie przywiązujemy większej wagi, nie przyglądamy się im, a czasem mijamy je, nawet ich nie zauważając. Dobrym przykładem są tuje. Dlaczego?
Klon ginnala jest odmianą klonu tatarskiego, pochodzącego z obszarów Azji Mniejszej i południowo-wschodniej Europy. Ma małe wymagania uprawowe i charakteryzuje się szybkim wzrostem.
Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) to drzewo liściaste, które należy do rodziny bignoniowatych. W naturalnym środowisku drzewo to występuje głównie na południowo- wschodnich terenach Ameryki Północnej. Jakie znamy odmiany surmii bignoniowej?
W Warszawie wszystkie drzewa przy ulicach, alejach i w parkach będą przechodzić cykliczne przeglądy dendrologiczne. Wynika to z Karty Praw Drzew, czyli dokumentu, który ma ujednolicić zasady pielęgnacji drzew, a także mieć pod kontrolą ich usuwanie. O tym w Dzień Doby TVN opowiedział Tomasz Maksym, dendrolog.
Klony ozdobne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Oprócz rodzimych gatunków coraz częściej sadzimy klon jesionolistny (Acer negundo). Jest łatwy w uprawie i często spotyka się go nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na terenach zielonych w mieście. Poznaj jego najciekawsze odmiany oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać przycinanie tego drzewa.
Śliwa ałycza to drzewko owocowe pochodzące z dalekich krajów Azji. Przeważnie rośnie dziko, jednak z łatwością adaptuje się w ogrodzie. Często wykorzystywana jest do naturalnych i swobodnych żywopłotów. Jest prosta w uprawie i pielęgnacji. Śliwa ałycza ze względu na duże podobieństwo często mylona jest z mirabelką. Jak uprawiać śliwę i jak zrobić z niej żywopłot?
Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?
Jodła kaukaska, inaczej jodła normandzka, to jeden z ciekawszych gatunków wśród drzewek ozdobnych. Jodła tego typu jest dość wymagająca, jednak odwdzięcza się ona wysoką trwałością i efektownym pokrojem korony. Z kolei jodła koreańska zachwyca nietypowym, niebieskim zabarwieniem szyszek.