Park Akcji "Burza" otrzymał Grand Prix nagrody architektonicznej prezydenta Warszawy. Jak powstało to niezwykłe miejsce? Skąd jego autorzy czerpali inspirację? O tym z twórcami tego niezwykłego miejsca porozmawiała Katarzyna Jaroszyńska.
Jak je pozyskać?
Dzień Leśnika i Drzewiarza obchodzony jest 5 kwietnia. Jest to jedno z kilku świąt poświęconych pracownikom związanym z naturą i lasami. Co to za święto? Kim są leśnicy i co muszą wiedzieć, aby wykonywać swoją pracę?
Wierzba jest bardzo dobrze znanym w Polsce drzewem, a wierzba płacząca urosła nawet do rangi symbolu. Warto jednak wiedzieć, że wierzba posiada wiele różnorodnych odmian. Dowiedz się, które z nich są najpopularniejsze, i w jaki sposób należy o nie dbać!
Jemioła jest jednym z najpopularniejszych symboli świąt. Niestety, nie wszystko, co z nią związane, jest pozytywne.
Ponad tysiąc drzew ma zostać wyciętych z powodu budowy nowej linii tramwajowej w Krakowie. Pod topór mają iść również drzewa rosnące kilkadziesiąt metrów od planowanego torowiska. Materiał programu "Uwaga! TVN".
Czerwiec to miesiąc, w którym za oknem robi się coraz bardziej kolorowo. W ogrodach i parkach podziwiać możemy lipy, robinie akacjowe czy tulipanowce. Jakie jeszcze drzew urozmaicają okres przejściowy między wiosną a latem? Jakie drzewa i krzewy kwitną w czerwcu?
W większości ogrodów sadzone są iglaki, wśród których często można spotkać tuje. Ich nieprawidłowa pielęgnacja, a także chwilowe osłabienie rośliny może wywołać szereg dolegliwości.
Nie da się nie lubić kwitnących bylin. Oprócz tego, że prezentują się wspaniale, to zazwyczaj są także długowieczne i mało wymagające. Zanim jednak zdecydujesz się na uprawę którejś z nich, warto zdobyć na jej temat więcej informacji. Poznaj ostrogowiec.
Zabarwiony na żółto śnieg to zimą bardzo częsty widok. Choć większość z nas ma jednoznaczne skojarzenia, to, jak podkreślają pracownicy Lasów Państwowych, tego rodzaju ślady nie zawsze są tym, czym się wydają.
Szczególnie przyjrzyj się "dziwnym szyszkom".
Na które kwiaty i drzewa warto zwrócić uwagę?
W 561. odcinku "Milionerów" naprzeciwko Huberta Urbańskiego zasiadło dwóch zawodników: Jakub Maj i Anna Kądziela. Jedno z nich otrzymało pytanie dotyczące drzew. Czy została wskazana poprawna odpowiedź?
Istnieją popularne rośliny ogrodowe, do których nie przywiązujemy większej wagi, nie przyglądamy się im, a czasem mijamy je, nawet ich nie zauważając. Dobrym przykładem są tuje. Dlaczego?
Przycinanie i formowanie iglaków to ważne zabiegi, które należy wykonywać w większości ogrodów z iglastymi drzewami i krzewami.
Klon ginnala jest odmianą klonu tatarskiego, pochodzącego z obszarów Azji Mniejszej i południowo-wschodniej Europy. Ma małe wymagania uprawowe i charakteryzuje się szybkim wzrostem.
"Jest dość niebezpieczna".
Opublikowane w sieci zdjęcie może przestraszyć.
Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) to drzewo liściaste, które należy do rodziny bignoniowatych. W naturalnym środowisku drzewo to występuje głównie na południowo- wschodnich terenach Ameryki Północnej. Jakie znamy odmiany surmii bignoniowej?
Jakie sekrety skrywa świerk wężowy? Sprawdź, jak o niego dbać i co należy wiedzieć?
"Kobietom polecana jest czereśnia".
W Warszawie wszystkie drzewa przy ulicach, alejach i w parkach będą przechodzić cykliczne przeglądy dendrologiczne. Wynika to z Karty Praw Drzew, czyli dokumentu, który ma ujednolicić zasady pielęgnacji drzew, a także mieć pod kontrolą ich usuwanie. O tym w Dzień Doby TVN opowiedział Tomasz Maksym, dendrolog.
Klony ozdobne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Oprócz rodzimych gatunków coraz częściej sadzimy klon jesionolistny (Acer negundo). Jest łatwy w uprawie i często spotyka się go nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na terenach zielonych w mieście. Poznaj jego najciekawsze odmiany oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać przycinanie tego drzewa.
Śliwa ałycza to drzewko owocowe pochodzące z dalekich krajów Azji. Przeważnie rośnie dziko, jednak z łatwością adaptuje się w ogrodzie. Często wykorzystywana jest do naturalnych i swobodnych żywopłotów. Jest prosta w uprawie i pielęgnacji. Śliwa ałycza ze względu na duże podobieństwo często mylona jest z mirabelką. Jak uprawiać śliwę i jak zrobić z niej żywopłot?
Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?
Jodła kaukaska, inaczej jodła normandzka, to jeden z ciekawszych gatunków wśród drzewek ozdobnych. Jodła tego typu jest dość wymagająca, jednak odwdzięcza się ona wysoką trwałością i efektownym pokrojem korony. Z kolei jodła koreańska zachwyca nietypowym, niebieskim zabarwieniem szyszek.
Magnolia parasolowata to ozdobne drzewo rosnące w prywatnych ogrodach, ogrodach botanicznych i parkach. Jest drzewem o egzotycznym wyglądzie, ma ogromne, rozłożyste liście, których długość dochodzi nawet do 60 cm. W okresie kwitnienia wypuszcza intensywnie pachnące białe kwiaty i czerwone owoce, które są pokarmem dla zwierząt. Magnolia jest drzewem bardzo wymagającym.
Klon palmowy (Acer palmatum) to znane drzewo ozdobne. Ma oryginalny wygląd, a przy tym jest niewysokie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych ogrodach. Posiada także wiele ciekawych odmian, które w doskonały sposób potrafią urozmaicić zielony teren. Mimo wielu zalet, jest to niestety roślina wymagająca. W jaki sposób należy pielęgnować klony palmowe, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?
Świerk serbski należy do rodziny sosnowatych. Nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji, dlatego bardzo chętnie sadzony jest w ogrodach. Ponadto akurat ten gatunek świerka rośnie bardzo szybko! Jeżeli chcemy zazielenić swój ogród, z całą pewnością świerk serbski spełni swoją rolę.
Choroby wiśni są w Polsce dość powszechne, dlatego też uprawiając to drzewo, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o problemach rośliny. Szkodniki często atakują zupełnie zdrowe egzemplarze drzew, należy więc pamiętać o obserwacji drzewa i szybkim reagowaniu na nietypowe zmiany w jego wyglądzie.