Park Akcji "Burza" otrzymał Grand Prix nagrody architektonicznej prezydenta Warszawy. Jak powstało to niezwykłe miejsce? Skąd jego autorzy czerpali inspirację? O tym z twórcami tego niezwykłego miejsca porozmawiała Katarzyna Jaroszyńska.
Parki Akcji "Burza". Jak powstawał?
W Parku Akcji "Burza" znajduje się Kopiec Powstania Warszawskiego. - Jest to miejsce, gdzie przed wojną było jezioro, a po zburzeniu Warszawy były deponowane wszystkie gruzy ze zburzonej Warszawy. Ta wielka 38. metrowa góra to jest jedynie 4 proc. gruzów zburzonej Warszawy - powiedział Marcin Maraszek, architekt.
Obecnie kopiec jest bardzo zielony. - Jeszcze 50 lat temu nie rosło tutaj nic, a potem spontanicznie, sama z siebie, zaczęła rosnąc łąka i powoli pojawiły się drzewa - dodała Magdalena Wnęk, architekt krajobrazu.
Park, który upamiętnia Powstanie Warszawskie
- Park Akcji "Burza" jest wyjątkowym parkiem nie tylko wydaje mi się na skalę Polski, ale generalnie światową. Bardzo mocno wybrzmiewają takie wątki zupełnie nowego podejścia do projektowania parku miejskiego - tłumaczył Marcin Szczelina, krytyk architektury.
Na szczyt kopca prowadzą schody nazwane Aleją Godziny "W". - Znajduje się na nich ekspozycja najciekawszych znalezisk podczas prac budowalnych. Tu akurat jest fragment łuku okiennego - dodał Marcin Maraszek.
Mimo że dużo mówi się o tym, aby odchodzić od tzw. betonozy, to w parku akurat go nie brakuje. - Długo się zastanawialiśmy się jaki materiał użyć. To jest miejsce służące obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i co roku wypełnia się bardzo dużą liczbą ludzi. Park jest zbudowany na gruntach antropogenicznych, czyli zbudowanych przez człowieka. Osuwają się, są niestabilne, musieliśmy zbudować pale w głąb kopca, które trzymają nam ten plac, żeby ludzie mogli tutaj przebywać w dużej ilości - wyjaśnił architekt.
Co jeszcze warto wiedzieć o tym parku? Więcej informacji znajdziecie w dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Twój skrzydłokwiat traci liście? Sprawdź, jak go uratować. "Ograniczy rozwój bakterii i grzybów"
- Idą przymrozki. Czy trzeba schować rośliny z balkonu?
- Te pachnące rośliny można posadzić na balkonie. "Im większa donica, tym lepiej rosną"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Katarzyna Jaroszyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN