Zielony gen rodziny Szmitów. Ich rośliny znajdziecie w ogrodach w całej Europie
Od 40 lat rodzina Szmitów decyduje, jak wyglądają nasze ogrody. Każdego roku spod ich ręki wychodzi półtora miliona roślin, które rosną w Polsce i 43 innych krajach. Wokół domu mają gigantyczny otwarty ogród - jedną z największych kolekcji prywatnych roślin w Europie.
Iglaki ogrodowe. Jak komponować rabaty ogrodowe z iglaków?
Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?
Nowy sposób na walkę z betonozą w polskich miastach. "To jeden z kierunków w architekturze i bardzo bym chciał, aby zaczął się rozprzestrzeniać"
Dzięki drzewom i terenom zielonym wysokie temperatury nie są aż tak dokuczliwe. Niestety niektórzy włodarze miast, architekci czy deweloperzy konsekwentnie usuwają zieleń i zastępują ją betonem. Jak pogodzić wygodę życia z dbaniem o środowisko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali nam Adam Białobrzeski, architekt oraz Jan Mencwel, autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta".
Niezwykłe osiedle w Żorach. Zwierzęta z bukszpanu odmieniły otoczenie
Nie trzeba jechać do Wersalu, aby zobaczyć fantazyjnie przycięte żywopłoty. Mieszkańcy śląskiego osiedla wiedzą, jak zadbać o swoje otoczenie tak, aby było pięknie i z pomysłem. Zamienili swoje ogródki w niesamowity ogród... zoologiczny.
Tworzy ogrody jak z czasów druidów. "Proszę ludzi, by połowę ziemi, którą mają, oddali z powrotem naturze"
Mary Reynolds mówi, że jest "uleczoną projektantką krajobrazu". Dąży do przywracania więzi człowieka z naturą. Nas oczarowała swoją wizją świata, a także niezwykłą energią. Czy zna magiczne zaklęcie na równowagę w ekosystemie?
Terenów zielonych w Polsce systematycznie ubywa. "Niestety w naszej kulturze drzewo nie jest otoczone kultem"
Drzewa stanowią nie tylko element krajobrazu. To one chronią nas latem przed palącym słońcem, a także oczyszczają powietrze z toksyn. Mimo to konsekwentnie je wycinamy i niszczymy środowisko. Dlaczego tak się dzieje? Jak zatrzymać ten proceder? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Andrzejem Gąsiorowski, prezesem fundacji FOTA4Climate, Mają Popielarską, dziennikarką oraz Tomaszem Organkiem, muzykiem, którzy wspierają kampanię "Moratorium dla drzew".
Jaki kolor pasuje do butelkowej zieleni? Propozycje modnych stylizacji i aranżacji wnętrz
Złoty, srebrny, granatowy, a może jednak biały? Jaki kolor pasuje do butelkowej zieleni? Każdy z nich jest ciekawą propozycją, jednak istnieje wiele więcej połączeń, które pozwolą zaistnieć w świecie mody oraz niecodziennego wystroju wnętrz.
Najpiękniejszy ogród w Warszawie. Jak wygląda skrawek ziemi nagrodzony w prestiżowym konkursie?
To już oficjalne - najpiękniejszy ogródek przy domu rodzinnym należy do Moniki i Witolda Zapaśników. To właśnie ich skrawek ziemi nagrodzono w prestiżowym konkursie "Warszawa w kwiatach i zieleni" organizowanym przez Urząd Miasta.
Tych roślin nie trzeba podlewać, a kwitną i pięknie wyglądają przez cały rok. To propozycja dla tych, którzy lubią zieleń, a nie mają zbyt wiele miejsca. Oto balkon, jak mówi Dorota Wellman, dla leniwych! Znajduje się on w centrum Warszawy.
O tym jak lubimy spędzać wolny czas i jak Polska wypada na tle innych państw, jeśli chodzi o ilość zieleni w miastach, rozmawialiśmy z Miłoszem Brzezińskim: "Jesteśmy ewidentnie miłośnikami spędzania czasu na zewnątrz. Chętniej (niż inne narody) szukamy takich terenów zielonych jak parki narodowe" i dr. Tomaszem Zaborowskim: "Chodzi o to, żeby tereny rekreacyjne o odpowiedniej jakości, wielkości były w określonej odległości od miejsca zamieszkania. (...) Najbliższy park powinien być w odległości, co najwyżej ... 300 m".
Inspiracją dla pionowego ogrodu, który powstał w Warszawie, był budynek Muzeum Kultur Pozaeuropejskich w Paryżu. Architektowi Adamowi Białobrzeskiemu takie rozwiązanie wydawało się idealne, by zobrazować ekologię. Ten pionowy ogród znajduje się na budynku Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, który przed wojną był budynkiem mieszkalnym. Zobaczcie, jak powstawał "zielony budynek".
Wszystko odbywa się nocą, "trochę na nielegalu" ... W Katowicach, z miejskimi partyzantami ogrodniczymi, spotkał się Filip Chajzer. A o tym, że to "sadzenie ma znaczenie" przekonywał nas w studiu Dzień Dobry TVN Witold Szwedkowski pomysłodawca Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej.