Choroby tui – brązowienie i usychanie drzew. Jak pielęgnować tuje?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wędzimy w ogrodzie
Wędzimy w ogrodzie
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
W większości ogrodów sadzone są iglaki, wśród których często można spotkać tuje. Ich nieprawidłowa pielęgnacja, a także chwilowe osłabienie rośliny może wywołać szereg dolegliwości. Niestety, jest to gatunek dość podatny na choroby i szkodniki. Jeśli Twoje tuje brązowieją i usychają, a Ty nie masz pojęcia jak im pomóc – sprawdź, jak rozpoznać poszczególne choroby i jak je skutecznie leczyć.

Choroby tui są dość często spotykane i zazwyczaj wynikają z zaniedbania drzewa. Prawidłowa pielęgnacja znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia schorzeń wśród iglaków. Kontrolowanie wzrostu drzewa i obserwacja to dobre sposoby, które pozwalają na wykrycie ewentualnych niepokojących zmian w wyglądzie tui już w początkowej fazie choroby, dzięki czemu leczenie jest skuteczniejsze i przebiega znacznie szybciej.

Niestety, czasem nawet na zdrowych drzewach można zauważyć symptomy, które świadczą o pojawieniu się grzybów czy szkodników. Najczęstszym objawem świadczącym o chorobie jest brązowienie tui. Poznaj choroby, na jakie narażony jest gatunek i dowiedz się, jak ich unikać i co robić, jeśli już zaatakują drzewa.

Tuje - choroby grzybowe

Główną przyczyną pogorszenia się kondycji tui są choroby o podłożu grzybowym. Zarodniki grzybów najczęściej można zauważyć na igłach oraz młodych pędach rośliny, zdarza się jednak, że przy wyjątkowo agresywnych odmianach, mogą ucierpieć także kora i cały system korzeniowy. Szybka reakcja i prawidłowe rozpoznanie tego, dlaczego tuje brązowieją, żółkną lub dlaczego zaczynają im wypadać igły, pozwolą podjąć lepsze decyzje dotyczące ich leczenia. W przypadku większości chorób grzybowych korzysta się z metod chemicznych, które przynoszą znacznie lepsze rezultaty niż sposoby ekologiczne. Oprysk na brązowienie tui wykonuje się zazwyczaj od razu po zaobserwowaniu niepokojących zmian. Jakie choroby grzybowe występują na tujach najczęściej?

Najgroźniejszą chorobą grzybową, która może zaatakować drzewa tui jest fytoftoroza. Objawia się ona stopniowym zasychaniem pędów, zazwyczaj od ich najniższych warstw. Najpierw zamierają pędy położone najbliżej ziemi, później grzyb przenosi się coraz wyżej. W zaawansowanym stadium choroby jedna połowa tui może być całkowicie brązowa i zaschnięta. Fytoftoroza pojawia się również na korze drzewa, a na samym końcu zaczyna atakować korzenie. W rezultacie całe tuje brązowieją i usychają, a rośliny muszą zostać usunięte z ogrodu. Warto zabezpieczyć również sąsiadujące gatunki, wykonując profilaktyczne opryski.

Mniej groźną, jednak jedną z najpowszechniej atakujących chorób grzybowych tui jest fuzarioza. Tuje żółkną początkowo tylko na górnych warstwach pędów, później atakują coraz to większe części rośliny. Często przenoszą się również na sąsiadujące gatunki. Na łuskach liściowych drzew można zauważyć także zarodniki grzyba, które z czasem powodują łamanie się gałęzi oraz usychanie tui. W leczeniu używa się oprysków przeciw grzybom, a porażone fragmenty drzew wycina się i spala.

Inną często występującą na tujach chorobą jest szara pleśń. Grzyb atakuje wewnętrzne części rośliny, dopiero później jest widoczny również na zewnętrznych pędach. Objawem szarej pleśni jest wystąpienie wodnistych plam, które z czasem zaczynają pokrywać się specyficznym białym nalotem, który należy potraktować środkami chemicznymi.

Tuje bywają atakowane również przez chorobę nazywaną plamistością łusek. Pierwszym symptomem choroby jest rozprzestrzenianie się żółtych plam na łuskach oraz na pędach rośliny. Porażone części rośliny początkowo brązowieją, następnie grzyb doprowadza do kolejnych uszkodzeń i tuja usycha.

Choroby tui – jakie szkodniki je wywołują?

Szkodniki na tujach, które spotyka się najczęściej to miodownica cyprysikowa oraz misecznik tujowiec. Przy silnej inwazji misecznika pędy drzewa zaczynają zamierać, na niektórych fragmentach rośliny może pojawiać się również lepka wydzielina, którą pozostawiają po sobie larwy. Żerowanie miodownicy poznaje się, przede wszystkim, przez pojawienie się niewielkich uskrzydlonych owadów, które żywią się sokami drzewa. Głównym objawem jest brązowienie pędów i ich zamieranie. Usychające tuje zaczynają wyglądać mało atrakcyjnie, a na ich pędach często pojawia się ciągnąca się maź. Szkodniki tui można zwalczać przy użyciu środków ekologicznych lub chemicznych. Warto wykonywać również opryski profilaktyczne.

Jak pielęgnować tuje? 

Prawidłowa pielęgnacja tui może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i ataku szkodników. Najczęstszymi błędami w pielęgnacji, które popełniają nawet doświadczeni ogrodnicy, są przenawożenie roślin oraz zbyt gęste sadzenie. W przypadku sadzenia tui na żywopłot raz na jakiś czas należy sprawdzić, czy na pędach lub korze rośliny nie pojawiły się szkodniki, lub symptomy choroby. Grzyby często przenoszą się na sąsiadujące egzemplarze drzewa.

Latem należy unikać kontaktu roślin z wodą. Grzyby najszybciej pojawiają się i rozmnażają przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza.

Czasem to nie choroby i szkodniki powodują brązowienie igieł, a właśnie nieodpowiednia pielęgnacja. Warto przeanalizować, jakim zabiegom były poddawane tuje, aby dowiedzieć się, co jest rzeczywistą przyczyną wystąpienia objawów chorobowych.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana