Jak sadzić tuje szmaragd na żywopłot – uprawa i pielęgnacja

Tuje w ogrodzie
Fot.Mykola Sosiukin/Getty Images
Ze względu na swoją uniwersalność i łatwość w uprawie tuje szmaragd to idealne rośliny na żywopłot. Zobaczmy, jak uprawiać, pielęgnować i w jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe.

Żywopłot to świetna alternatywa dla drewnianych, murowanych czy betonowych ogrodzeń. Jest przede wszystkim naturalny i dobrze harmonizuje z ogrodem. Polecanym krzewem na żywopłot jest zimozielona tuja szmaragd.

Tuja szmaragd

Żywotniki, czyli tuje, należą do rodziny cyprysowatych i są najczęściej spotykanymi krzewami iglastymi w naszych ogrodach. Tuja szmaragd to jeden z rodzajów żywotnika zachodniego. Swoją popularność zawdzięcza pięknej szmaragdowozielonej barwie igieł i pokrojowi, który przypomina elegancki zwarty stożek. Mocną stroną tui szmaragdowej są jej igły, które w czasie zimy nie tracą zielonego koloru, co sprawia, że krzew jest ozdobą przez cały rok. Tuja szmaragd przyrasta nawet 30 cm rocznie, do tego daje się formować, dlatego jest świetnym materiałem na żywopłot. Można ją dowolnie kształtować, przycinając na przełomie marca i kwietnia oraz lipca i sierpnia. Po około 10 latach tuja szmaragd osiąga wysokość 2 m, a ostatecznie, zależnie od środowiska, w którym rośnie, może urosnąć nawet do 5-10 m.

Tuja szmaragd – pielęgnacja

Popularny ze względu na łatwość uprawy krzew iglasty to bez wątpienia tuja szmaragd. Sadzonki dobrze przyjmą się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych i osłoniętych od wiatrów. Tuje szmaragdowe sadzimy na glebie przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej, o odczynie kwaśnym. Do odpowiedniego rozwoju żywotnik zachodni potrzebuje obfitego podlewania w czasie upałów, najlepiej minimum raz w tygodniu. Przed nadejściem mrozów, jeśli jesień jest dość sucha, również należy pamiętać o podlewaniu – roślina będzie miała zapas wody na zimę. Tuje szmaragdowe nawozimy dopiero w kolejnym roku po posadzeniu – na wiosnę, a następnie latem. Do tego celu używamy mieszanek przeznaczonych dla roślin iglastych. Teren wokół drzew warto wyściółkować, obsypując korą lub zrębkami drewnianymi. Zabieg ten ograniczy parowanie, a przez to podlewanie rośliny, dostarczy jej składników odżywczych i ochroni przed mrozem, a także porastaniem przez chwasty.

Pielęgnacja to również przycinanie – bez tego zabiegu nie obędzie się żadna tuja szmaragd. Przycinanie pobudza rozwój nowych pędów i korzeni. Kiedy przycinać tuje szmaragd , aby nie zaburzyć ich pokroju? Najlepiej zabrać się do tego typu prac w kolejnym roku po posadzeniu – na wiosnę przycinamy rośliny gęste, z kolei słabsze i mniej rozrośnięte krzewy przycinamy od razu po posadzeniu, jeśli sadziliśmy je wiosną, a jeśli jesienią, czekamy z przycinaniem do wiosny, gdyż zimą mogą z tego względu przemarzać. W kolejnych latach, jeśli zależy nam na żywopłocie formowanym, podcinamy tuje raz w roku – wiosną. Skracamy je o 10-20 cm na wysokości i około 10 cm pędów bocznych. Należy pamiętać, aby zabieg przycinania wykonywać ostrożnie. Nie wszystkie rodzaje żywotników zachodnich znoszą je tak dobrze, jak tuja szmaragd gold – idealna na żywopłoty formowane.

Tuja szmaragd – choroby

Tuja szmaragd nie jest całkowicie odporna na choroby i szkodniki. Często spotykane choroby tui szmaragd wywołane są przez grzyby. Mocno uszkadzają łuski i pędy i mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Żywotniki zachodnie chorują na: szarą pleśń, opieńkową zgniliznę korzeni, fuzariozę, plamistość łusek, fytoftorozę. Szkodnikami, które zagrażają tujom, są głównie mszyce – miodownice cyprysikowe i miecznik tujowiec. Tuje mogą rozwijać się nieprawidłowo również ze względu na przenawożenie, przesuszenie lub silne mrozy. Najczęściej spotykanym objawem chorobowym tui jest brązowienie igieł.

Tuja szmaragd – sadzenie

Tuja szmaragd dobrze prezentuje się jako soliter, ale najczęściej jest wykorzystywana do tworzenia żywopłotów. Jak sadzić tuje szmaragd na żywopłot? Nie jest to bardzo skomplikowane, wystarczy tylko trzymać się kilku zasad.

Sadzonki żywotnika zachodniego w doniczkach najlepiej nabyć u sprawdzonego źródła, np. w szkółce roślin. W marketach często spotykane są tuje w złej kondycji i takie mogą nam się nie przyjąć. Tuje sadzimy od kwietnia do października – tak, żeby zdążyły się ukorzenić przed przymrozkami. Bezpośrednio przed posadzeniem do ziemi sadzonki w doniczce namaczamy, by bryła korzeniowa nabrała wody i była zwarta. Dołek pod tuję powinien być minimum dwa razy głębszy od bryły korzeniowej. Należy wypełnić go mieszanką gleby dla iglaków, żyzną ziemią lub kompostem. Roślinę umieszczamy w dołku, przysypujemy ziemią, następnie udeptujemy i obficie podlewamy wodą. Ważną zasadą jest zachowanie odległości między sadzonkami a ogrodzeniem. Pojawia się zatem pytanie – w jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe . Zwarty żywopłot urośnie nam wtedy, gdy sadzonki posadzimy w odległości 60 cm od siebie i od ogrodzenia. Żywotniki potrzebują sporo przestrzeni do swobodnego wzrostu.

Zobacz film: Modny ogródek dla każdego . Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości