Pacjenci często pytają, czy można i jak leczyć nerwicę bez leków? Jak długo leczy się nerwicę lękową? Specjaliści przyznają, że podstawą leczenia nerwicy powinna być psychoterapia. Przy braku jej skuteczności należy wdrożyć farmakoterapię. Najszybciej i najkrócej, jak to tylko możliwe.
Jakie są rodzaje nerwic? Jaki lekarz leczy nerwice?
Aby wiedzieć, jak leczyć nerwicę , trzeba ją dobrze zdiagnozować. Powszechnie używa się określeń typu: nerwica lękowa, żołądkowa, serca oraz nerwica natręctw, wskazując na charakter, lokalizację i stopień nasilenia objawów. Jednak zgodnie z aktualną klasyfikacją, nerwica lękowa powinna być określana mianem zaburzeń lękowych, a nerwica natręctw, zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Jeśli chory zgłasza objawy nerwicy serca czy nerwicy żołądka, doskwierają mu tak zwane zaburzenia nerwicowe, występujące pod postacią somatyczną. Jak wyleczyć nerwicę lękową domowymi sposobami , lekami oraz stosując psychoterapię, wiedzą różnego typu specjaliści.
Nerwicę zwykle diagnozuje lekarz rodzinny i to on wprowadza pierwszą metodę leczenia. W zależności od rodzaju objawów, jeśli dotyczą one konkretnego narządu, terapię może rozpocząć lekarz specjalista (najczęściej kardiolog, gastrolog, ortopeda lub neurolog). Czasem konieczna może być wizyta u psychiatry. Lekarz powinien wytłumaczyć, na czym polega istota choroby oraz jak leczyć nerwicę w sposób skuteczny. Podpowie też, jak wspomóc terapię, czyli jak leczyć nerwicę bez leków . Warto zasięgnąć pomocy pediatry, by wiedzieć, jak leczyć nerwicę u dziecka oraz jak długo leczy się nerwicę u dzieci.
Jak leczyć nerwicę? Domowe sposoby, leki oraz psychoterapia
Jak wyleczyć się z nerwicy? Jak wyleczyć nerwicę lękową bez leków? Metodami leczenia nerwicy, rekomendowanymi przez towarzystwa psychiatryczne, są psychoterapia i psychoedukacja. Dążą one do zmiany sposobu funkcjonowania chorego oraz zmiany jego podejścia do przeżywanych dolegliwości. Psychoterapia prowadzi do poprawy umiejętności reagowania na występujące trudności i stres, a ostatecznie do całkowitego ustąpienia objawów. Wdrożenie farmakoterapii (leków) powinno mieć charakter objawowy i najkrótszy, jak tylko to możliwe. W niektórych przypadkach stosowanie leków nie jest nawet zalecane lub dopuszczalne jako metoda uzupełniająca. Do najczęściej stosowanych leków w terapii nerwicy należą:
1. Anksjolityki , czyli leki o typowym działaniu przeciwlękowym (buspiron);
2. Leki o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym, ułatwiające również zasypianie : benzodiazepiny (np. alprazolam, lorazepam) oraz hydroksyzyna;
3. Antydepresanty, wykazujące działanie przeciwlękowe , głównie:
· selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), tj. citalopram, escitalopram, sertralina, paroksetyna, fluoksetyna i fluwoksamina;
· inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), zwłaszcza wenlafaksyna;
· inhibitory MAO, moklobemid;
· trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD), zwłaszcza klomipramina.
Jak leczyć nerwicę lękową domowymi sposobami? Domowe sposoby na nerwicę obejmują przede wszystkim picie kojących naparów z ziół. W skład najpopularniejszych mieszanek ziołowych wchodzą: melisa lekarska, mięta pieprzowa, dziurawiec zwyczajny i kozłek lekarski. Działają one uspokajająco, relaksująco, rozkurczowo, poprawiają nastrój. Są mniej skuteczne w leczeniu nerwic niż leki syntetyczne, służą jako uzupełnienie terapii. Niemniej jednak, przed ich użyciem należy zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi, interakcjami oraz przeciwwskazaniami.
Jak wyleczyć nerwicę lękową? Jak długo leczy się nerwicę lękową?
W farmakoterapii nerwic lękowych, w tym fobii społecznych, stosuje się głównie SSRI oraz moklobemid. Wykazano skuteczność tych leków w zakresie wpływu na poziom lęku, reakcję unikania oraz nadwrażliwość na ocenę. Jeśli chcemy wiedzieć, jak długo leczy się nerwicę , to zaleca się prowadzić leczenie przez okres 6-12 miesięcy, monitorując stan zdrowia chorego. Należy mieć na uwadze możliwość osiągnięcia szybkiej poprawy, ale też szybkiego nawrotu objawów lękowych po odstawieniu leków. Leki z grupy benzodiazepin stosuje się w terapii krótkoterminowej, najlepiej doraźnie, z uwagi na działania niepożądane, ryzyko uzależnienia oraz ryzyko nawrotu objawów. Klomipramina jest skuteczna w leczeniu fobii, jednak ze względu na objawy niepożądane nie jest lekiem preferowanym.
Jak leczyć nerwicę natręctw?
W zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych wykazano skuteczność terapii przy użyciu SSRI (sertraliny, paroksetyny, fluoksetyny i fluwoksaminy), a także klomipraminy oraz wenlafaksyny.
Jak leczyć nerwicę żołądka, jelit i serca?
Leczenie nerwicy żołądka i jelit przede wszystkim powinno uwzględniać zmianę diety na lekkostrawną, spożywanie produktów świeżych, naturalnych, niskoprzetworzonych w małych porcjach oraz zwiększenie podaży płynów (niesłodzonych, niegazowanych). Pomocne mogą być świeżo przygotowane ciepłe napary z liści mięty, liści szałwii i ziela dziurawca. Do preparatów pochodzenia roślinnego, stosowanych w leczeniu nerwicy serca, należy w szczególności kwiatostan głogu i ziele serdecznika. Warto pamiętać o właściwej suplementacji magnezu oraz witamin z grupy B.
Leki na nerwicę często skutecznie łagodzą objawy, ale nie docierają do przyczyny choroby. Nie należy ich stosować w sposób przewlekły. Aby osiągnąć trwałe efekty leczenia, warto pamiętać o psychoterapii. Wskazane jest ograniczenie sytuacji stresujących oraz innych czynników nasilających objawy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF