W Warszawie drzewa mają swoje prawa. "Musimy się nimi opiekować"

Karta Praw Drzew w Warszawie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przyglądamy się przeglądowi drzew
Przyglądamy się przeglądowi drzew
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
W Warszawie wszystkie drzewa przy ulicach, alejach i w parkach będą przechodzić cykliczne przeglądy dendrologiczne. Wynika to z Karty Praw Drzew, czyli dokumentu, który ma ujednolicić zasady pielęgnacji drzew, a także mieć pod kontrolą ich usuwanie. O tym w Dzień Doby TVN opowiedział Tomasz Maksym, dendrolog.

Karta Praw Drzew w Warszawie

W stolicy Polski drzewa mają swoje prawa, a człowiek jest zobowiązany, by o nie dbać. Marcin Sawicki spotkał się w Ogrodzie Saskim z Tomaszem Maksymem, dendrologiem i koordynatorem projektu ze strony Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

- W Warszawie jest blisko 9 mln drzew. Miasto stworzyło mapy koron drzew, na których wyrysowaliśmy zasięg koron i wiemy, ile jest tych drzew. Wiemy też, w jakim są zdanie - powiedział Tomasz Maksym.

Czym jest Karta Praw Drzew? - To taki dokument, który zawiera preambułę oraz prawa drzewa. Preambuła to dokument intencyjny, w którym my, Warszawiacy, mówimy, że drzewa mają swoje prawa, prawo do życia, do tego, żeby człowiek się nimi opiekował, dlatego że drzewa dają nam tlen i życie - powiedział dendrolog.

Opieka nad warszawskimi drzewami

Regularny przegląd warszawskich drzew jest bardzo ważny, by wiedzieć, w jakim są stanie i jak odpowiednio je chronić.

- Przeglądamy te drzewa, które są wokół nas, przy alejach, w parkach, przy ulicach. Takich drzew jest ok. 200-300 tys. - powiedział dendrolog z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

W Ogrodzie Saskim w Warszawie jest stara lipa, ale podobnych do niej drzew na terenie stolicy nie ma zbyt dużo.

- Działania wojenne spowodowały, że wiele drzew zostało zniszczonych. Ta lipa znała Marię Skłodowską-Curie, Józefa Piłsudskiego, wielkich XIX-wiecznych malarzy, pisarzy. I jeszcze pożyje, jest w świetnym stanie. W czasie wojny została lekko zniszczona, ale odrosła i ma piękną formę kandelabrową. Myślę, że jeszcze wiele lat posłuży warszawiakom - podkreślił specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości