Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?
Większość roślin ogrodowych preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, trudno jest więc zagospodarować przestrzeń, która przez większość czasu jest zacieniona. W takich miejscach warto zasadzić właśnie grab kolumnowy, który jest przystosowany do braku promieni słonecznych i o wiele lepiej rośnie w miejscach całkowicie zacienionych. Odmiany drzewa pięknie komponują się w ogrodach naturalistycznych oraz wiejskich, mogą być sadzone samodzielnie, jako solitery lub w większych grupach. Grab kolumnowy niezwykle atrakcyjnie prezentuje się jako część żywopłotu formowanego w różne kształty geometryczne. Sprawdź, jak dbać o roślinę, aby prawidłowo się rozwijała.
Co wyróżnia grab kolumnowy?
Grab kolumnowy jest drzewem, które żyje dosyć krótko, przeciętnie od 100 do 150 lat. W ciągu życia osiąga wysokość nawet do 20 metrów. Jest idealną rośliną do zagospodarowania tych przestrzeni w ogrodzie, w których dominuje cień. Tam, gdzie inne drzewa nie poradzą sobie ze względu na niedobór promieni słonecznych, warto posadzić właśnie grab kolumnowy.
Jest to drzewo atrakcyjne również dzięki dużej mrozoodporności. Choć grab nie należy do gatunków zimozielonych, to przez większą część roku cieszy oko różnobarwnymi liśćmi o regularnym, owalnym kształcie, a także dużymi żółtymi kwiatami oraz owocami w formie orzeszków. W niektórych regionach brązowe i pomarańczowe liście pozostają na drzewach przez cały rok, na co wpływ ma przede wszystkim temperatura powietrza. Grab ma gęstą, rozłożystą koronę. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Grab kolumnowy – jakie są jego odmiany?
W Polsce największą popularnością cieszy się grab kolumnowy Fastigiata – jedna z najszybciej rosnących odmian grabu pospolitego, osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma regularną, szeroką i rozłożystą koronę, która z biegiem czasu rozrasta się coraz bardziej. Fastigiata szczepiona na pniu często wykorzystywana bywa jako drzewo ozdobne do małych ogrodów i tarasów. Wiosną i latem drzewo ma jasnozielone liście, które jesienią zmieniają kolor na złoty.
- Odmiana Columnaris – roślina idealna na żywopłoty, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Ze względu na swój regularny pokrój i stożkowatą koronę, drzewo rozrasta się w niezwykle symetryczny sposób i wymaga jedynie niewielkiego cięcia pielęgnacyjnego. Osiąga do 12 metrów wysokości, choć rośnie znacznie wolniej niż odmiana Fastigiata.
- Odmiana Purpurea – drzewo o przeciętnej wysokości 10 metrów i o zaokrąglonej, rozłożystej koronie. Purpurea swoją nazwę zawdzięcza niezwykle atrakcyjnym, owalnym i szorstkim liściom, które w okresie od marca mają kolor ciemnoczerwony, purpurowy. Później ich barwa zmienia się na standardową zieloną, jesienią z kolei liście są żółte lub pomarańczowe. Częste przycinanie sprzyja pojawianiu się wiosną coraz większej liczby liści oryginalnego zabarwienia.
- Odmiana Pendula – jedna z najniższych odmian grabów kolumnowych, osiąga maksymalnie 5 metrów wysokości. Pięknie prezentuje się sadzona jako soliter lub w towarzystwie innych, wielobarwnych roślin, dla których może być tłem. Nadaje się do ogrodu o dowolnym stylu i dowolnej wielkości. Pendula jest odmianą szczepioną na pniu.
- Odmiana Quercifolia – charakteryzuje się bardzo rozłożystą koroną, która nieraz rozrasta się nawet do 10 metrów szerokości. Drzewo tworzy kształt stożkowaty i należy do jednej z najwyższych odmian (choć rośnie dość wolno, osiąga nawet do 20 metrów wysokości). Wśród innych grabów kolumnowych, Quercifolia wyróżnia się dwoma rodzajami liści – typowymi dla czystego gatunku oraz bardziej ozdobnymi, postrzępionymi. Ze względu na swoje duże rozmiary, nie nadaje się do małych ogrodów.
Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?
Grab pospolity kolumnowy jest tolerancyjny nie tylko względem stanowiska, ale również podłoża. Może rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, jak i całkowicie zacienionych. Dobrze znosi glebę o odczynie zasadowym lub obojętnym, najlepiej umiarkowanie wilgotną, żyzną i gliniastą. Zbyt suche lub zbyt mokre podłoże może mieć negatywny wpływ na rozwój i wzrost rośliny, a w najgorszym przypadku może być przyczyną pojawienia się szkodników i chorób. Graby kolumnowe są na nie dość odporne, dlatego najczęściej chorują wyłącznie z powodu zaniedbania.
Dorosłe drzewa nie są wrażliwe na mrozy, mimo to warto zabezpieczać je przed bezpośrednim działaniem silnego wiatru. Młode sadzonki powinny być na zimę przykrywane i przysypywane korą lub suchymi liśćmi.
Przycinanie roślin na formowane żywopłoty powinno odbywać się latem. Grab pospolity dobrze znosi nawet mocne cięcie. Nowe przyrosty są zazwyczaj gęstsze i pojawiają się dość szybko. Drzewa nie wymagają podlewania ani nawożenia.
Zobacz wideo: Bonsai - miniatury z natury
Zobacz też:
- Drzewko do domu – jakie będzie najłatwiejsze w pielęgnacji? Czy drzewka cytrusowe w domu to dobry pomysł?
- Wiąz drobnolistny - roślina na drzewko bonsai
- Jarząb pospolity – jak uprawiać? Jakie ma odmiany?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Gerd Harder / EyeEm