Hobby

Drzewko do domu – jakie będzie najłatwiejsze w pielęgnacji? Czy drzewka cytrusowe w domu to dobry pomysł?

Hobby

Aktualizacja:
Fot. Thomas Barwick / Getty Images

Niewiele się znajdzie takich domów, w których nie ma żadnych roślin doniczkowych. W domach uprawiamy wiele różnych odmian – rośliny kwitnące, pnące, o różnorodnych kolorach i barwach. Bardzo popularne w ostatnich latach stały się drzewka domowe, które nadają wnętrzu ciekawego wyglądu.

Drzewko domowe pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji wnętrza. Warto wiedzieć, jakie drzewko do domu wybrać, by cieszyć się jego pięknem jak najdłużej, a także skorzystać z jego owoców, jeżeli zdecydujemy się np. na drzewko cytrusowe w domu.

Drzewko do domu – wyhoduj własne cytrusy

Zastanawiając się, jakie drzewko do domu wybrać, wiele osób w pierwszej kolejności stawia na cytrusy. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim, niektóre gatunki cytrusów dobrze czują się w naszych domach i są dzrewkami o wysoce dekoracyjnym charakterze. A jeżeli nam się poszczęści i będziemy mieć „dobrą rękę” do uprawy tych roślin, może okazać się, że drzewa domowe wydadzą owoce np. cytryny czy pomarańcze .

Jak dbać o drzewka cytrusowe w domu?

Decydując się na drzewko cytrynowe w domu lub inną odmianę cytrusów, musimy pamiętać o tym, że pierwsze kilka dni w nowym miejscu to trudny okres dla takiej rośliny. Cytrusowe drzewka do domu często wymagają aklimatyzacji, która może potrwać nawet dwa-trzy tygodnie. W tym czasie drzewko może gubić liście. Jednak, jeżeli dobrze zadbamy o nasze drzewko w domu, odwdzięczy się ono nam pięknymi, wyraziście zielonymi liśćmi, a z czasem delikatnymi kwiatami o pięknym zapachu oraz smacznymi owocami.

Jeżeli chcemy mieć drzewko pomarańczowe w domu lub inny rodzaj cytrusa, musimy pamiętać o tym, że są one roślinami, które nie znoszą dobrze obracania czy przenoszenia z miejsca na miejsce. Dlatego jeszcze przed przyniesieniem rośliny do domu warto wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej, aby tego rodzaju drzewko ozdobne do domu stało w pobliżu okna. Niewielkie okazy mogą stać na parapetach, trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie były narażone na bezpośrednie promienie słoneczne, które mogą popalić liście.

Drzewka domowe, doniczkowe z rodziny cytrusów nie lubią zbyt wilgotnego podłoża. Należy podlewać je umiarkowanie, najlepiej wtedy, gdy ziemia nieco przeschnie – zaleca się podlewanie drzewek cytrusowych raz w tygodniu. W ich pielęgnacji bardzo ważne jest regularne zraszanie liści.

Jako drzewko cytrusowe do domu, obok cytryn i pomarańczy, często wybierane jest drzewko mandarynkowe. W domu prezentuje się ono bardzo ładnie, szczególnie kiedy owocuje. Jak pielęgnować drzewko mandarynkowe w domu? Podobnie jak inne drzewa cytrusowe – należy je regularnie zraszać i podlewać, kiedy przeschnie podłoże. Drzewko powinno mieć też zapewniony dostęp do słonecznego miejsca.

Drzewka doniczkowe do domu - co oprócz cytrusów?

Jedną z ciekawszych roślin, która sprawdzi się w roli drzewka w domu, jest drzewko bonsai. Pod tą nazwą kryje się tak naprawdę kilka gatunków drzewek, które można uprawiać w domu. Czy faktycznie ich uprawa jest wymagająca i trudna? Jakie wybrać drzewko bonsai? Do domu na początek warto wybrać drzewka łatwe w uprawie, które będą odpowiednie dla początkujących, np. podkarp wielkolistny, ficus benjamini czy portulacaria afra. Z czasem drzewko bonsai w domu będzie się rozrastać, dlatego będzie wymagało odpowiedniego przycinania i pielęgnacji. W związku z tym, przed zakupem konkretnej odmiany należy zapoznać się z poradnikami dotyczącymi cięcia bonsai oraz warunków, jakie należy mu zapewnić.

Zobacz także: Drzewko bonsai w domu - jak pielęgnować? Przycinanie i podlewanie drzewka

Czy oprócz bonsai i cytrusów istnieje inne drzewko domowe, doniczkowe warte uwagi? Oczywiście, że tak! Do bardzo ciekawych gatunków, które dobrze czują się w domu, zaliczyć można drzewka doniczkowe domowe, takie jak:

· Bananowiec – w domach najlepiej sprawdzają się karłowate odmiany drzewa bananowego. Wyhodowanie owoców na tym drzewie jest stosunkowo trudne. Trzeba też pamiętać, że nawet karłowe odmiany dorastają do 2 m wysokości, przez co drzewo będzie wymagało dużo miejsca w domu. Bananowce lubią stanowiska ciepłe i słoneczne. Drzewa te rosną szybko, więc będą wymagały częstego przesadzania do większych doniczek.

· Yucca – to roślina doniczkowa, która sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich wnętrzach, dobrze współgra z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem. Yucca lubi ciepłe i nasłonecznione stanowisko latem, zaś zimą można ją postawić w chłodniejszym miejscu, gdzie panuje temperatura ok. 15 stopni Celsjusza.

· Drzewko oliwne – uprawiane w warunkach domowych w doniczce dorasta nawet do 3 metrów, dlatego wymaga dużo miejsca. W razie potrzeby można je odpowiednio przyciąć, by było mniejsze i nadać mu ciekawy kształt. Drzewko oliwne wymaga też jasnego, ciepłego stanowiska – optymalna temperatura to ok. 20 stopni Celsjusza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości