Klon jesionolistny – odmiany ozdobne i przycinanie. Jak uprawiać Acer negundo?

Klon jesionolistny
Klon jesionolistny
Źródło: undefined undefined/Getty Images
Klony ozdobne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Oprócz rodzimych gatunków coraz częściej sadzimy klon jesionolistny (Acer negundo). Jest łatwy w uprawie i często spotyka się go nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na terenach zielonych w mieście. Poznaj jego najciekawsze odmiany oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać przycinanie tego drzewa.

Klon jesionolistny cechuje się szybkim wzrostem. Europejskie egzemplarze rośliny wywodzą się z drzew rosnących na obszarze Ameryki Północnej i zyskują coraz większą popularność, także w Polsce. Sprawdź, jakie odmiany Acer negundo warto posadzić na swojej działce i czym się od siebie różnią, a także jak powinna wyglądać ich uprawa.

Klony ozdobne – odmiany popularne

Odmiany klonów jesionolistnych, które są najchętniej uprawiane w przydomowych ogrodach to:

  • Klon jesionolistny "Flamingo" – odmiana o wyjątkowo dekoracyjnym, różowym ulistnieniu. Z czasem na brzegach liści pojawiają się cienkie, białe paski, co sprawia, że roślina prezentuje się jeszcze atrakcyjniej. Drzewo osiąga do 5 m wysokości;
    • Klon jesionolistny "Odessanum" – podobnie jak "Flamingo", odmiana jest ceniona głównie ze względu na dekoracyjne i barwne liście, zmieniające się w zależności od pory roku. Wiosną i latem na drzewie widoczne są złote i brązowe odcienie, z kolei na jesieni stają się znacznie intensywniejsze, wpadając w żółć. Klon "Odessanum" dorasta nawet do 10 m wysokości. W sklepach dostępne są sadzonki szczepione na pniu;
      • Klon jesionolistny "Variegatum" – odmiana osiąga maksymalnie 7 m wysokości, mimo to często bywa uprawiana w pojemnikach. Wiosną na drzewie pojawiają się dekoracyjne, zielone liście z żółtymi, nieregularnymi plamami. "Variegatum" ma ciemnozielone pędy;
        • Klon jesionolistny "Auratum" – ze względu na charakterystyczny, rozłożysty i szeroki pokrój, uznawany jest za wysoki krzew. Może osiągać do 8 m wysokości. Ma pierzaste, żółte liście, które latem przybierają standardowy zielony kolor, a jesienią znów wracają do intensywnej żółci. Na nasycenie kolorów ulistnienia ma głównie wpływ rodzaj stanowiska – im bardziej słoneczne, tym wyrazistszy odcień przybierają liście.

          Zobacz wideo: Jak pielęgnować drzewa owocowe? Przycinanie

          HGTV: Jak pielęgnować drzewa owocowe? Przycinanie

          Klon jesionolistny – przycinanie drzewa

          Przycinanie klonu jesionolistnego jest jednym z nielicznych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać regularnie. Cięcie przeprowadza się raz w roku, zazwyczaj w okresie wiosennym. Dzięki niemu z łatwością można pozbyć się zgniłych i starych gałęzi. Wszystkie rodzaje klonów w Polsce przycina się według podobnego schematu, obcinając zniszczone części rośliny powyżej miejsca uszkodzenia. Silne cięcie korzystnie wpływa na zagęszczanie się korony rośliny oraz na jej ogólne wzmocnienie po zimie.

          Klon szczepiony na pniu – uprawa i pielęgnacja

          Klon jesionolistny jest niezwykle łatwy w uprawie i nie ma zbyt wielu dodatkowych wymagań. Drzewo to zaliczane jest do krótkowiecznych (przeważnie rośnie maksymalnie do 100 lat). Zarówno czysty gatunek, jak i klon jesionolistny szczepiony na pniu, mają podstawowe wymagania względem stanowiska i gleby.

          Klon jesionolistny może rosnąć w miejscach słonecznych i zacienionych, jednak niektóre odmiany drzewa mogą gorzej reagować na silne słońce. Dotyczy to głównie odmian o liściach w intensywnym kolorze. Po długotrwałym oddziaływaniu promieni słonecznych często dochodzi do ich wybarwiania się, a w najgorszym przypadku nawet do całkowitej utraty pierwotnego odcienia. Na stanowisku zacienionym ryzyko uszkodzenia liści jest minimalne.

          Acer negundo nadaje się do uprawy w Polsce, jest rośliną mrozoodporną, a przy tym tolerancyjną względem długotrwałej suszy i podmokłego podłoża. Drzewo nie jest wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza oraz nadmierne zasolenie gleby, co w połączeniu z małą podatnością na choroby sprawia, że jest gatunkiem nadającym się do uprawy nawet w dużych miastach i aglomeracjach miejskich. Klony są też odporne na dużą kwasowość oraz zasadowość podłoża.

          Klon jesionolistny nie wymaga podlewania ani nawożenia. Dla ewentualnego wzmocnienia młodych sadzonek drzewa można jednorazowo wzbogacić ziemię kompostem.

          Acer negundo – zastosowanie klonu

          Klon jesionolistny powinien być sadzony wyłącznie w ogrodzie uprawnym, w którym będzie znajdować się pod stałą kontrolą. Gatunek jest dość inwazyjny i szybko się rozrasta. Ze względu na swoją ekspansywność może stać się zagrożeniem również dla innych klonów.

          Acer negundo najczęściej spotyka się w parkach i na osiedlach. Czystego gatunku nie należy uprawiać w dzikich ogrodach, za to odmiany szczepione na pniu świetnie nadają się na przydomowe działki. Z reguły są one znacznie niższe i wolniej rosną, mają też bardziej dekoracyjne liście. Mogą być sadzone pojedynczo, dobrze prezentują się jako solitery. Sadzone w grupach najkorzystniej wyglądają, kiedy rosną w jednym rzędzie – z klonów jesionolistnych często tworzy się również aleje.

          Klony ozdobne szczepione na pniu najczęściej sadzone są w przydomowych ogrodach, głównie o charakterze naturalistycznym. Większość odmian rośliny jest tolerancyjna i odporna względem stanowiska i podłoża, dzięki czemu wykorzystywana jest do obsadzania trudnych miejsc na działce, na których nie można umieścić innych gatunków.

          Zobacz także:

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: undefined undefined/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana