10 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii. Ile prądu pobierają poszczególne sprzęty w domu i ile pieniędzy znika nam przez to z portfela? Jak efektownie oszczędzać energię i na co zwracać uwagę? Na te i inne pytania, szczególnie ważne w czasach inflacji i wysokich cen prądu, w Dzień Dobry TVN odpowiedziała ekspertka edukacji finansowej Dominika Nawrocka.
Średni koszt energii elektrycznej a oszczędzanie
Telewizor, lodówka, pralka czy żelazko, to sprzęty, które pewnie każdy z nas ma w domu. Na co dzień nie myślimy o tym, ile zużywają prądu, ale jak się okazuje w skali 12 miesięcy, wydajemy na to niemałe pieniądze.
Przybliżony średni koszt energii elektrycznej za rok użytkowania:
- pralka: 99 zł
- zmywarka: 164 zł
- lodówka 186 zł
- piekarnik 343 zł
- płyta indukcyjna 516 zł
- Najdroższa w użyciu jest płyta indukcyjna, ale też piekarnik. No i lodówka, choć rozwija się, jeśli chodzi o klasę energetyczną, ale przecież jest cały czas podłączona do prądu, 24 godziny na dobę. Pamiętajmy o tym, że prąd w Polsce jest cały czas pozyskiwany ze spalania węgla. Więc ten wymiar oszczędności, ma też ten wymiar ekologiczny. Jeżeli uwrażliwimy się na to, to zyska nasz portfel, ale i środowisko - powiedziała Dominika Nawrocka.
Sposoby na obniżanie kosztów energii
Oszczędzanie wcale nie oznacza, że musimy sobie czegoś odmawiać. Wystarczy być bardziej uważnym, by minimalizować koszty.
- To taka świadomość ekonomiczna i ekologiczna, będę mówiła o tym w tandemie, bo uważam, że to jest ze sobą bardzo powiązane. Ważne jest to, żeby być uwrażliwionym na to, że jeżeli naładujemy już telefon, to wyciągnijmy tę ładowarkę. Jak gotujemy, to z przykrywką, bo się szybciej ugotuje i mniej energii pójdzie w powietrze. Są też takie sprytne pomysły na piekarnik, np. możemy wcześniej go wyłączyć, przed ostatnie 10-15 minut piekarnik tak szybko nie wystygnie - podkreśliła ekspertka edukacji finansowej.
Ile rocznie możemy zaoszczędzić, stosując proste triki? - Nawet kilkaset złotych rocznie, to jest bardzo dużo - powiedziała Nawrocka.
Pozostałe sposoby na obniżanie kosztów energii
Oszczędzać energię możemy na wiele różnych sposobów i dlatego tak wiele treści na ten temat tworzymy. Dzień Obniżania Kosztów Energii obchodzony jest przede wszystkim w USA i w Wielkiej Brytanii 10 stycznia już od lat. Sama data nie jest przypadkowa - to właśnie zimą jest największe zapotrzebowanie na energię, głównie w celu ogrzania pomieszczeń. A w czasach globalnego kryzysu rachunki za prąd są coraz wyższe. Zmniejszać je możemy obecnie głównie własnymi działaniami.
- Sprawdź, ile zużywasz prądu w mieszkaniu. Osoby, które przekroczą 2 tyś. kWh zapłacą więcej za energię
- Jak oszczędzać prąd na domowych sprzętach? Sprawdź porady eksperta
- Co można zrobić, aby obniżyć rachunki za prąd?
- Jaką taryfę energetyczną wybrać, aby płacić mniej za prąd?
- Rząd apeluje, by oszczędzać prąd w godzinach szczytu zużycia. Gdzie sprawdzać, kiedy wypadają?
- Oszczędzanie energii, kiedy nie ma nas w domu. Co warto zrobić, aby zużyć mniej prądu?
- Opóźnienie w zapłacie rachunku za prąd lub gaz - jak uniknąć odcięcia dostawy?
- Oszczędzanie i zero waste w jednym. Zadbaj o swój portfel i planetę
Autor: Justyna Piąsta/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Martín/Getty Images