Porady

Oszczędzanie energii, kiedy nie ma nas w domu. Co warto zrobić, aby zużyć mniej prądu?

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gadzetomania.pl
Osoba odkręcająca kaloryfer

Wyjazd, czy to jednodniowy, kilku dniowy lub nawet wakacje, to dobra okazja, aby nieco zaoszczędzić na prądzie i energii. W jaki sposób można to zrobić? Jakie sprzęty warto wyłączyć?

Jak można zaoszczędzić prąd podczas wyjazdów

Podczas naszej nieobecności w domu czy mieszkaniu można nieco zaoszczędzić. Część sprzętów elektrycznych można odłączyć od prądu, aby nie pobierały go z sieci. Niestety nie dotyczy to np. lodówki, zamrażarki i tego typu sprzętów. Warto jednak odłączać te, które pobierają prąd, nawet kiedy nie są używane.

Oszczędzanie

OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄDDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Stale rosnąca inflacja i ceny, przede wszystkim prądu, sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób można oszczędzić. O tym, jak policzyć zużywaną energię i które sprzęty warto wyłączyć, pisaliśmy tutaj: Sprawdź, ile zużywasz prądu w mieszkaniu. Osoby, które przekroczą 2 tyś. kWh zapłacą więcej za energię. Dzisiaj przedstawiamy, co warto wyłączyć podczas wyjazdów, aby zaoszczędzić prąd i pieniądze.

Co można wyłączyć od prądu, kiedy nie ma nas w domu?

Urządzenia w trybie czuwania

Część urządzeń, mimo, że wydaje się wyłączona, znajduje się w tzw. trybie czuwania. Jest to np. telewizor lub dekoder. Takie urządzenia warto wyłączyć od prądu podczas naszej nieobecności. Dobrym sposobem jest zastosowanie listw z wyłącznikiem, tak zwanych antyprzepięciowych. Umożliwi to wyłączenie kilku urządzeń na raz, które podpięte są do przedłużacza. Warto też odłączyć wszelkie ładowarki i akumulatory, które mogą pobierać prąd, nawet kiedy z nich nie korzystamy.

Światła w mieszkaniu

Część osób wyjeżdżając, specjalnie zostawia niektóre światła włączone, aby było wrażenie, że ktoś jest w mieszkaniu. Nie jest to energooszczędne rozwiązanie, a dodatkowo może wcale nie odstraszyć potencjalnych włamywaczy, gdyż ci znają tę metodę.

Lepszym rozwiązaniem jest zgaszenie świateł, a jeśli obawiamy się, że jednak coś złego mogłoby się stać pod naszą nieobecność, to warto zainwestować w specjalny mechanizm. Wystarczy zakupić specjalne urządzenie - inteligentny włącznik światła, który sterowany jest za pomocą telefonu, który umożliwi nam zdalne włączanie i wyłączanie światła. 

Ogrzewanie

Kiedy wybieramy się na wyjazd jesienią lub zimą, warto również przestawić kaloryfery i system ogrzewania, np. w tryb zimowy. Można też zmniejszyć temperaturę ustawioną na kaloryferach, np. z 4 na 2 lub na 1, jeśli mieszkanie jest nieduże. Dzięki temu mieszkanie nie wychłodzi się, a jednocześnie ogrzewanie nie będzie pobierało tyle mocy, jak wtedy, gdy normalnie przebywamy w domu. Bezpieczną temperatura, która powinna zostać utrzymana w pomieszczeniach, wynosi około 16 stopni Celsjusza. 

Czy można wyłączyć ogrzewanie, kiedy wyjeżdżamy?

Dobrym sposobem na oszczędzenie prądu podczas wyjazdu jest odłączenie lodówki. To jednak często nie jest możliwe, ponieważ wiąże się z koniecznością jej opróżnienia, łącznie z zawartością zamrażarki. Czy zatem można coś zrobić w tej kwestii?

Część lodówek ma opcję trybu wakacyjnego, który został przygotowany specjalnie z myślą o wyjazdach i oszczędzaniu. W takiej sytuacji warto pozbyć się z lodówki produktów z krótkim terminem ważności i napoczętych opakowań. Resztę można zostawić, a kiedy wrócimy, z powrotem przestawić tryb na normalny. Pozwoli to zaoszczędzić nieco zużywanej energii. W przypadku starszych i mniej nowoczesnych modeli może to być jednak niemożliwe. W takiej sytuacji zawsze przed wyjazdem upewnijmy się, czy została ona szczelnie zamknięta. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gadzetomania.pl

Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości