Gorące tematy

Czy w trudnych czasach da się odłożyć pieniądze? "Drobniaki mają moc"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak oszczędzać, kiedy w portfelu pusto?
Jak oszczędzać, kiedy w portfelu pusto?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Stopy procentowe i inflacja rosną w zastraszającym tempie. Spora część z nas musiała mocno ograniczyć wydatki, aby podołać wszystkim zobowiązaniom. Czy w tych trudnych czasach da się jeszcze oszczędzać? W ocenie Anny Grochowskiej, autorki bloga "Po Taniości Blog" jest to możliwe. O swoim sposobach blogerka opowiadała w Dzień Dobry TVN.

Jak oszczędzać pieniądze w trudnych czasach?

Mamy za sobą 8. podwyżkę stóp procentowych - na tym pewnie jeszcze nie koniec. Do tego dochodzi bardzo wysoka inflacja, która sprawiła, że ceny większość produktów poszły mocno w górę. Mimo że sytuacja nie jest najłatwiejsza, to oszczędzanie pieniędzy jest możliwe. - Zaczęłam oszczędzać 4 lata temu. Miałam wtedy 31 lat i podjęłam decyzję o studiach pielęgniarskich w Szkocji. Były to studia dzienne, które spowodowały to, że nie mogłam pracować i wtedy zaczęłam pochylać się nad moim budżetem. I ta decyzja była najlepszą w moim życiu - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Grochowska, autorka bloga Po Taniości Blog.

To właśnie wtedy pani Anna opracowała proste metody, które pomogły jej zaoszczędzić pieniądze. - Ograniczanie zakupów do raz w tygodniu, co pozwoliło mi obciąć nasz budżet spożywczy o połowę. Rok po tym, jak zaczęłam wprowadzać takie bardzo proste metody na oszczędzanie, zbudowałam malusieńką poduszkę bezpieczeństwa, która pozwoliła mi też opuścić przemocowe małżeństwo - dodała.

Dlaczego warto oszczędzać nawet w trudnych czasach?

Część z nas uważa, że nie może oszczędzać, ponieważ zarabia za mało. Dopiero wzrost pensji pozwoli na odkładanie pieniędzy. W ocenie Anny Grochowskiej, autorki bloga "Po Taniości Blog" takie myślenie do niczego nie prowadzi. - Nazywam to efektem drożdżówki. Czekamy na takie święte nigdy, tzw. jest taka rada dotycząca oszczędzania: zarabiaj więcej i wtedy dopiero zacznij oszczędzać. Ja to zrobiłam. Poszłam na studiu, ale to oznaczało kolejne trzy lata, zanim zacznę zarabiać więcej, a potrzebowałam pieniędzy na już - mówiła.

Pani Anna nie tylko zaczęła przyglądać się swoim potrzebom, ale także zaczęła chodzić na zakupy z gotówką. - Z gotówką chodzę na zakupy spożywcze. To pozwala bardzo mocno trzymać budżet spożywczy w ryzach. Ta metoda płacenia gotówką uruchomiła kolejną bardzo fajną metodę [...], czyli "drobniaki mają moc" - mówiła. Drobne, które zostają blogerce z zakupów, lądują w słoiku. W ten sposób - po pewnym czasie - można uzbierać sporą kwotę. - Mam w swojej społeczności mnóstwo osób, które w ten sposób odłożyły sobie na wyprawkę dla dziecka do szkoły - mówiła.

Blogerka jest zdania, że wysoka inflacja nie jest wymówką do tego, żeby nie oszczędzać. - Nigdy nie będzie dobrego momentu. Zawsze coś będzie. Oszczędzanie małych kwot, które się sumują po pewnym okresie, daje nam poczucie, że coś tutaj można zrobić i one też otwierają nas na kolejne możliwości - dodała.

W jaki sposób możemy jeszcze oszczędzić pieniądze? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  manusapon kasosod/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości