Finanse i Praca

Dlaczego wydajemy więcej niż możemy? "Żyjemy w takich czasach, że wszystko musi ładnie wyglądać"

Finanse i Praca

Autor:
Berenika
Olesińska
Nagle przestaje nas stać – jak to sobie poukładać?
Nagle przestaje nas stać – jak to sobie poukładać?Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Temat finansów to często nieporuszane w rodzinie i wśród znajomych tabu, za którym kryje się skrępowanie wynikające z niskich zarobków lub braku umiejętności rozporządzania domowym budżetem. Zamiast rozmawiać, Polacy wolą wydawać - a możliwość życia ponad stan dały im karty kredytowe. Jak zacząć oszczędzać i pogodzić się z przymusem odmawiania sobie zbędnych przyjemności? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog Adrianną Sobol.

Dlaczego Polacy lubią wydawać pieniądze? Sposób na oszczędzanie

Można wyróżnić dwa podłoża nadmiernego wydawania pieniędzy. Jednym z nich jest brak edukacji. Polacy nie są nauczeni, jak prawidłowo rozporządzać domowym budżetem, by czuć finansową stabilizację. Inni natomiast w zakupie dóbr materialnych upatrzyli sobie sposób na zagłuszanie własnych deficytów bądź negatywnych emocji.

- Karty kredytowe dały nam taką możliwość. (...) Żyjemy w takich czasach, że wszystko musi ładnie wyglądać, więc to dało pewien dostęp do tego życia ponad stan. Z drugiej strony mamy grupę ludzi, którzy realnie zmagają się z bardzo trudną sytuacją finansową: z brakiem pracy czy też chorobą, która uniemożliwia im zarabianie - zauważa psycholog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Adrianna Sobol.

Ekspertka w rozmowie z Dzień Dobry TVN zaznacza, że Polacy zapomnieli o tym, by systematycznie zadawać sobie kluczowe pytanie: "Czego tak naprawdę potrzebujemy?". Odpowiedzi mogą być zaskakujące. Ponieważ przyjemności nie zawsze wiążą się z wydawaniem pieniędzy.

- Pracujemy bardzo dużo, często ponad nasze możliwości i następnie próbujemy w jakiś sposób rekompensować to sobie poprzez wydawanie. I nagle dochodzimy do sytuacji: pracujemy dużo, wydajemy dużo i nie mamy nic. I pojawia się lęk, depresja i strach o przyszłość - wyjaśnia specjalistka.

Adrianna Sobol twierdzi, że podstawą oszczędzania jest spisanie wszystkich wydatków, uporządkowanie ich hierarchii oraz zrezygnowanie z tych najmniej potrzebnych.

"Życie na kredycie". Robert i Wiesia zaczynają oszczędzać

Naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy nie potrafią rozmawiać o pieniądzach, wychodzi nowy program TTV "Życie na kredycie". Widzowie będą mogli śledzić losy bohaterów, którzy spróbują zminimalizować negatywne skutki inflacji.

W najbliższych odcinkach show poznamy Roberta i Wiesię z Nowej Soli, którzy przyzwyczaili się do niemal bezgranicznego wydawania pieniędzy. Małżeństwo nie szczędziło wydatków na przyjemności - zakup ubrań czy drogie podróże. Niestety realia przerosły możliwości finansowe rodziny. Po wzrostach stóp procentowych miesięczne raty kredytu bohaterów programu poszybowały do kwoty 4 tysięcy złotych. Nadszedł deklarowany koniec rozpusty finansowej.

- Od tej imprezy zaczynamy oszczędzać. Ja podejmuję rękawicę - oznajmił Robert podczas rejestrowanego przez kamery przyjęcia, które zorganizował dla znajomych. Czy dotrzyma obietnicy? Tego dowiecie się z kolejnych odcinków "Życia na kredycie".

„Życie na kredycie” – nowy program TTV
„Życie na kredycie” – nowy program TTV Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości