Gorące tematy

W przyszłym roku za prąd wszyscy zapłacimy więcej. Co można zrobić, aby obniżyć rachunki?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Na czym polega zamrożenie cen prądu?
Na czym polega zamrożenie cen prądu?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ceny prądu już podskoczyły, a w przyszłym roku mają być jeszcze wyższe. Na szczęście podwyżki nie będą aż duże, jak większość z nas się spodziewała. Do tego są sposoby, aby obniżyć rachunki. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dziennikarzem Marcinem Sawickim.

Ile zapłacimy za prąd?

Mimo że mechanizmy wprowadzone przez rząd miały ochronić nas przed wysokimi cenami prądu, to w 2023 roku i tak zapłacimy za energię więcej.

- Rzeczywiście cena prądu wzrośnie, mówimy o cenie dla gospodarstw domowych [...]. Natomiast to nie jest bomba atomowa. Będzie to zauważalne w naszych budżetach, ale jak ktoś myślał, że zapłacimy drugie tyle, to aż tak źle nie będzie - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Z obliczeń przygotowanych przez naszego reportera wynika, że osoba, która mieszka sama i rozsądnie korzysta z energii, w skali roku jej rachunki mogą wzrosnąć o ok. 100 - 200 złotych. Podobnie będzie w przypadku gospodarstw dwuosobowych, które też umieją zaoszczędzić. - Gdzie mieszka 4, 5, 6 osób, wszyscy lubią sobie coś włączyć, nikt nie gasi światła, w takim gospodarstwie domowym roczny koszt prądu to będzie więcej może nawet o 2 tysiące złotych rocznie - zaznaczył dziennikarz.

Jak skorzystać z pomocy państwa i płacić nisze rachunki?

Do 31 października można było składać wnioski o dopłatę osłonową w związku z wysokimi kosztami energii. Warto dodać, że nie jest to jedyny sposób, aby płacić niższe rachunki. Rząd oferuje nam również tzw. dodatek elektryczny. Osoby, które dogrzewają swój dom czy mieszkanie z prądu i zgłosiły urządzenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, mogą otrzymać wsparcie w wysokości 1 000 złotych.

- Jeżeli są jakieś specjalne warunki spełnione, np. w gospodarstwie jest osoba niepełnosprawna albo mówimy o rolniku, o osobach utrzymujących się z rolnictwa, [...] takie osoby mogą dostać 1 500 złotych - tłumaczył Marcin Sawicki.

Inną formą pomocy jest tzw. premia dla oszczędnych. - Jeżeli w ciągu roku będziemy mieli zużycie prądu mniejsze o 10 proc. niż rok wcześniej, to dostaniemy upust 10 proc. - powiedział gość Dzień Dobry TVN. Jak to działa w praktyce? Z jakiej jeszcze pomocy możemy skorzystać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości