Tarcza antyinflacyjna została wydłużona podpisem prezydenta. Jak długo będzie obowiązywać?

Zakupy
Tarcza inflacyjna zostanie wydłużona. Jak długo będzie obowiązywać?
Źródło: DIPA/Getty Images
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy podatkowej, która przedłuża obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej do końca grudnia bieżącego roku. Sprawdź szczegóły.

Wydłużenie tarczy inflacyjnej

Nowelizacja ustawy podatkowej i złożony pod nią podpis prezydenta Andrzeja Dudy wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 roku. Utrzymane zostaną również stawki VAT na poziomie 8 i 24% w 2023 i kolejnych lata. Zostaną one powiązane z wydatkami na obronę.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Tarcza antyinflacyjna ma działać nie do 31 października 2022 roku, jak poprzednio zakładano, a do 31 grudnia 2022 roku. Oznacza to, że utrzymane zostaną czasowe obniżki stawek VAT na żywność, paliwa silnikowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny oraz nawozy i inne środki wspomagające produkcję rolniczą.

Stawki VAT w 2023 i 2024 roku

Stawki VAT w przyszłym roku mają zostać na poziomie 8 i 23%. Powodem jest planowany skokowy wzrost wydatków na obronność. Z kolei w 2024 roku VAT zostanie podwyższony o 1 pp. Ma to zostać wykonane w oparciu o nowy mechanizm powiązany z poziomem wydatków na obronność. Stawki te będą utrzymywane, aż łączne wydatki na ten cel będą utrzymywały się powyżej 3% PKB. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości