Kto może się ubiegać o dodatek elektryczny
Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Nowe przepisy trafią do prac w senacie. Oznacza to, że osoby ogrzewające gospodarstwa domowe energią elektryczną mają szansę na dofinansowanie.
Drożyzna
Dodatek elektryczny będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, w których główne źródło ogrzewania jest zasilane prądem. Dotyczy to także osób korzystających z pomp ciepła. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest wpis bądź zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB.
Ile wynosi dodatek elektryczny?
Wysokość dodatku elektrycznego jest zależna od zużycia rocznego energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe, które w 2021 roku zużyły do 5 tysięcy kWh dostaną dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Gospodarstwa, w których zużycie wynosiło powyżej tego poziomu mogą liczyć na nieco większą pomoc - w wysokości 1500 zł.
Pieniądze wypłacane będą do 31 marca 2023 roku.
Wnioski o dodatek elektryczny - zasady
Wnioski o wypłatę dodatku można składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Złożone po 1 lutego nie będą już rozpatrywane. Dokumenty będzie trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która wniosek składa.
Osoby, które złożą wniosek, muszą liczyć się z tym, że jeśli wystąpią wątpliwości odnośnie gospodarstwa domowego, to będzie możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Będzie miał on na celu ustalenie faktycznego stanu. Niewyrażenie zgody na jego przeprowadzenie bądź uniemożliwienie go będzie wiązało się z odmową przyznania dofinansowania.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Dodatek energetyczny - osoby ogrzewające domy innymi źródłami ciepła niż węgiel dostaną dofinansowanie. Ile wynosi i jak złożyć wniosek?
- Prezydent podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Kto go dostanie?
- Dodatek węglowy dla gospodarstw domowych. Zasady, terminy, zmiany w ustawie
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Evgen_Prozhyrko/Getty Images