Minister Finansów podpisał na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie VAT 0 proc. na żywność.
Kiedy oficjalna decyzja?
Co z innymi produktami? Na co jeszcze został obniżony VAT?
Premier wskazał datę.
Jakie produkty obejmuje obniżony VAT?
Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wiele firm zdecydowało się na pomoc. Przekazywane są darowizny, oferowane są nieodpłatne usługi, w związku z czym rząd wyszedł naprzeciw obecnej sytuacji i zniósł VAT dla tych, którzy pomagają Ukrainie i ofiarom konfliktu.
"Więcej kaszy, mniej wydumanych składników".
Obowiązujący od 1 lutego 2022 roku zerowy VAT obejmie także farmaceutyki. Obniżone zostaną ceny niektórych towarów znajdujących się w obrocie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Dzięki zmianom mniej zapłacimy m.in. za suplementy diety, które - jak pokazują badania - Polacy łykają na potęgę. Po które sięgamy najchętniej?
Od wtorku 1 lutego w życie wchodzi rządowy projekt dotyczący zerowego VATu na żywność, który ma czasowo obniżyć gwałtownie rosnące na skutek inflacji ceny. O 5 procent spaść mają ceny przede wszystkim jedzenia, ale też paliw i nawozów. Jak faktycznie będą wyglądały obniżki?
Co będzie tańsze?
W związku z tarczą antyinflacyjną, chciano obnizyć VAT na żywność do 0%. Polska dostała, w drodze wyjątku, warunkową zgodę od Komisji Europejskiej. Kiedy można się spodziewać obniżenia stawek?
Drobne towary przysyłane do UE z Azji, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca br. będą opodatkowane. W ten sposób polski budżet ma zyskać prawie 0,5 mld zł, w kolejnych latach po ok. 1,2 mld zł rocznie.
Nowa matryca VAT wchodzi w życie 1 lipca. Według doradców podatkowych dzięki temu podobne towary będą podlegać jednej stawce. Nie będzie więc sytuacji, że musztarda jest opodatkowana inaczej niż sos musztardowy, jak to jest obecnie. Za co zapłacimy więcej, a za co mniej?
Rząd postanowił uszczelnić system podatkowy i zradykalizować prawo karne skarbowe. Nowelizacja zakłada, że za fałszowanie faktur na kwotę przekraczającą 10 mln złotych grozić będzie kara nawet do 25 lat więzienia! Jakie jeszcze wprowadzono zmiany i czy poważne konsekwencje grożą nam nawet wtedy, gdy popełnimy błąd w rachunkach? Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer.