Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wiele firm zdecydowało się na pomoc. Przekazywane są darowizny, oferowane są nieodpłatne usługi, w związku z czym rząd wyszedł naprzeciw obecnej sytuacji i zniósł VAT dla tych, którzy pomagają Ukrainie i ofiarom konfliktu.
Wojna w Ukrainie. Zmiana przepisów podatkowych
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie: "W związku z wojną w Ukrainie wiele podmiotów gospodarczych angażuje się w przekazywanie darowizn towarów lub oferowanie nieodpłatnych usług w celu pomocy ofiarom tego konfliktu. Konieczne stało się wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań podatkowych wspierających te działania również w obszarze podatku VAT". Wstępnie obniżenie stawki VAT ma trwać do 30 czerwca 2022 roku, jednak kluczowa dla podjęcia decyzji o odwołaniu zapisu będzie sytuacja w Ukrainie.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych opublikowane zostało w piątek, 4 marca 2022 roku w Dzienniku Ustaw. Dokument wszedł w życie 5 marca.
Rozporządzeniem wprowadzono stawkę 0 proc. VAT dla wszelkich dostaw towarów i świadczeń usług oferowanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie, które są nieodpłatne. Zakres przedmiotowy wsparcia jest otwarty. Stawka ta dotyczy także świadczeń, które są istotnym ogniwem w organizowaniu pomocy i dystrybucji świadczeń niezbędnych dla ludzi w sytuacji powstania zagrożenia.
Jak podano: "Obniżoną stawką VAT objęte są świadczenia realizowane na rzecz: Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego, a więc podmiotów spełniających funkcję kluczowych koordynatorów oraz niejako pośredników dla udzielanej pomocy".
Zniesienie VAT-u na produkty pomocowe dla Ukrainy
Stawkę 0 proc. VAT będzie można zastosować jedynie w sytuacji zawarcia pisemnej umowy między podmiotem udzielającym pomocy a podatnikiem. Przy czym z umowy musi wynikać, że darowane usługi bądź towary będą związane z pomocą osobom poszkodowanym przez inwazję Rosji na Ukrainę. Ma to zapewnić minimum kontroli nad ukierunkowaniem preferencji odnośnie pomocy, a także umożliwi podatnikom skierowanie tejże pomocy do podmiotów, które w odpowiedni sposób wykorzystają darowizny.
Umowa może być dokumentem elektronicznym odręcznie podpisanym przez darczyńcę, przesłanym do podmiotu, na rzecz którego wykonuje się nieodpłatne świadczenie. Dokument powinien być podpisany przez obie strony umowy. Zniesienie VAT-u ma dotyczyć także świadczeń i usług, które miały miejsc przed 4 marca, ale po 24 lutego 2022 roku, a zatem, od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie.
Więcej przeczytasz na tvn24.pl.
Zobacz także:
- Warszawskie teatry organizują koncert, by pomóc Ukrainie. "To nietuzinkowe wydarzenie"
- Polscy lekarze ratują zdrowie dzieci z Ukrainy. "Nie miałyśmy wody, pojawiły się problemy z nerkami"
- Aplikacja, w której Ukraińcy mogą znaleźć pomoc, a my możemy ją oferować. "Nie możemy stać bezczynnie"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: SDI Productions/Getty Images