Powszechny obowiązek obrony RP
"Obrona Ojczyzny jest sprawą i obowiązkiem wszystkich obywateli", czytamy w pierwszych słowach ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
Wojna w Ukrainie
Do kwalifikacji wojskowej muszą się stawić mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia. Są zobowiązani to zrobić w określonym terminie i miejscu.
Które kobiety mogą stawić się do kwalifikacji wojskowej?
Do kwalifikacji wojskowej mogą stawić się ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia.
Zgodnie z art. 48 ustawy, kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę albo będące studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą dziewiętnaście lat życia.
Za kwalifikacje, o których mowa wyżej uznaje się wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.
Do kwalifikacji wojskowej stawać również mogą kobiety, które ochotniczo zgłosiły się do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Powyższe przepisy stosuje się w przypadku przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Które kobiety nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej?
Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają kobiety:
- w ciąży oraz w okresie sześciu miesięcy po porodzie;
- sprawujące opiekę nad dziećmi do lat ośmiu;
- sprawujące opiekę nad dziećmi od lat ośmiu do szesnastu, jeżeli dzieci wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom;
- sprawujące opiekę nad osobami obłożnie chorymi, jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom;
- sprawujące opiekę nad osobami, wobec których orzeczono stałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom;
- sprawujące opiekę nad osobami, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom;
- sprawujące opiekę nad osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom.
W przypadku kobiet, które złożyły wniosek o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych lub zawarły taki kontrakt, lub pozostających na przydziale kryzysowym i wykonujących obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych albo które złożyły wniosek o powołanie do służby przygotowawczej lub do terytorialnej służby wojskowej albo które pełnią terytorialną służbę wojskową, obowiązek służby wojskowej ulega zawieszeniu na okres ciąży oraz w okresie sześciu miesięcy po porodzie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gwiazdy, które zaprosiły pod swój dach rodziny z Ukrainy. "Trochę ciasno, ale nie to jest najważniejsze"
- Ukraina dzielnie odpiera atak Rosjan. "Nie zamierzamy się poddawać, będziemy bronić swojego kraju"
- Wielka Brytania z Ukrainą. Mocne tytuły na okładkach brytyjskiej prasy. "Pokaż to Putinowi"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: guvendemir/Getty Images