Gorące tematy

Ukraina dzielnie odpiera atak Rosjan. "Nie zamierzamy się poddawać, będziemy bronić swojego kraju"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Bianka Zalewska
Jak wygląda sytuacja w Kijowie?
Jak wygląda sytuacja w Kijowie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

24 lutego rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Mimo że armia najeźdźcy jest znacznie liczniejsza i nowocześniejsza, to Ukraińcy dzielnie stawiają opór. Ich zaciętość i determinacja, z jaką bronią swojego kraju już stają się legendą.

Waleczne serce Ukraińców

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Zaatakowany naród dzielnie się broni. Ukraiński opór już staje się legendą. Bohaterowie do ostatniego tchu - tak mówi się o 13 funkcjonariuszach ukraińskiej straży granicznej, którzy bronili Wyspy Węży. Dowódca rosyjskiego okrętu próbował zastraszyć i zmusić Ukraińców do poddania się. Odpowiedź Ukraińców obiegła sieć, a ich słowa przejdą do historii.

Bohaterem stał się także Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Polityk garnitur zamienił na ubranie moro. Codziennie komunikuje się ze swoimi obywatelami w czasie oficjalnych wystąpień oraz w swoich video selfie. - Jestem tu. Nie zamierzamy się poddawać, będziemy bronić swojego kraju - tak mówił, gdy rosyjska propaganda sugerowała, że opuścił Kijów.

Ukraińcy biorą też sprawy w swoje ręce. Niektórzy gołymi rękami zatrzymują czołgi najeźdźców. Te niezwykłe sceny zobaczycie w naszym materiale.

Jak wygląda sytuacja w Kijowie?

Volodymyr Sherstiuk z zespołu Kozak System mówił, że miniona noc w Kijowie była dość spokojna. - Niestety, alarm z powietrza jest cały czas. Teraz też jest alarm z powietrza, [...] a my gadamy z wami - mówił w Dzień Dobry TVN muzyk. Artysta dodał, że nie przebywa w schronie, tylko w mieszkaniu swojej mamy.

Mężczyzna zdecydował się przyjechać do Kijowa i dołączyć do walczących. - Teraz to się nazywa w Ukrainie Obrona Terytorialna. Dużo gwiazd jest wśród Obrony Terytorialnej. Dużo gwiazd ukraińskich. Tako teraz Iwan, nasz wokalista, tak samo ja, siedzimy w kolejce, bo nie ma miejsc. [...] Mówią, czekajcie, bo jest bardzo duże zainteresowanie [...] Będziemy bronić naszego Kijowa, naszej Ukrainy do końca i do zwycięstwa. Nie do naszego końca, tylko ich końca - mówił muzyk.

Jakie nastroje panują wśród Ukraińców?

- [...] Każdy Ukrainiec jest teraz żołnierzem [...] - mówił. W obronę i walkę angażują wszyscy. - Trochę starsze dzieci robią IT ataki, cyberataki [...]. Mężczyźni mają broń w rękach. Wszyscy, wszyscy walczą za swoje. Chodzi nie tylko o ziemię, nie tylko o jakieś terytorium. My mówimy o naszej przyszłości. Nasza przyszłość to jest grono europejskich państw. Ukraina jest Europą - mówił Volodymyr Sherstiuk.

Volodymyr Sherstiuk dodał, że otrzymuje bardzo dużo wsparcia od polskich artystów. Kto podtrzymuje go na duchu? Od kogo płyną słowa wsparcia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości