Nowe zasady przekraczania granicy ukraińsko-polskiej
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w czwartek 24 lutego, tysiące mieszkańców kraju postanowiło uciekać w kierunku Polski. Jak podaje Straż Graniczna, tylko w niedzielę ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 100 tys. osób. Aby ten proces ułatwić i przyspieszyć, wprowadzono kilka zmian. Od czwartku granicę można przekroczyć nawet bez dokumentów, zwierzęta również nie muszą ich mieć, zdjęty został obowiązek kwarantanny w związku z COVID-19, a od soboty na wszystkich przejściach granicznych umożliwiona została odprawa dla pieszych.
Wojna w Ukrainie
O uproszczeniach dla obywateli Ukrainy poinformował Jarosław Szajner, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
Każdy Obywatel Ukrainy, który będzie chciał przekroczyć polską granicę zostanie wpuszczony. I niezależnie od tego czy okres pobytu w strefie Schengen czy Rzeczpospolitej będzie upływał, taka osoba będzie mogła pozostać. Podobnie jak osoba, której skończyła się wiza.
Co w sytuacji, jeśli uchodźca z Ukrainy nie posiada dokumentów, a chce przekroczyć polską granicę?
O poradę prawną w tej kwestii zapytaliśmy prawników z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie:
"Cudzoziemcy, którzy nie posiadają dokumentów podróży przekraczają granicę na podstawie zgody wydanej przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Zgoda wydawana jest w formie dokumentu, który legalizuje pobyt cudzoziemca w Polsce przez 15 dni. W tym czasie cudzoziemcy powinni zarejestrować swój pobyt w urzędzie do spraw cudzoziemców. Po rejestracji cudzoziemcy mogą ubiegać się o wydanie paszportu w Ambasadzie Ukrainy. Zachęcamy do kontaktu z lokalnymi punktami informacyjnymi, które udzielają informacji o sposobie rejestracji pobytu zorganizowanych w miastach".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy Polacy mogą się zaciągnąć do ukraińskiej armii?
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- Ruszyła zbiórka na pomoc dzieciom z Ukrainy. "Potrzebujemy dla nich transportu, jedzenia, leków"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: prawo.pl/Kancelaria SK&S
Źródło zdjęcia głównego: FTiare/Getty Images