Newsy

Ruszyła zbiórka na pomoc dzieciom z Ukrainy. "Potrzebujemy dla nich transportu, jedzenia, leków"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
SOS Wioski Dziecięce

Aż 16 tys. ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy. Takie są szacunki organizacji Sos Wioski Dziecięce, która liczy na wielkie serca Polaków i wsparcie finansowe. Dzięki zebranym pieniądzom będzie mogła zapewnić wsparcie dla maluchów z objętego wojną kraju. Zobacz, jak przyłączyć się do zbiórki.

SOS dla dzieci z Ukrainy

W Ukrainie ponad 64 tys. dzieci jest pod opieką rodzin zastępczych, a ponad 98 tys. przebywa w pieczy instytucjonalnej. Pracownicy SOS Ukraina przewidują, że 16 tys. z nich wkrótce będzie potrzebowało natychmiastowego wsparcia związanego ze znalezieniem bezpiecznego schronienia, organizacją transportu, pomocą żywnościową, medyczną i psychologiczną. Dzięki wsparciu będzie można zapewnić bezpośrednią pomoc dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Potrzebujemy dla nich transportu, jedzenia, leków, a w wielu przypadkach bezpiecznego schronienia, pomocy psychologicznej - mówi Serhii Lukashov, Dyrektor Krajowy SOS Wiosek Dziecięcych w Ukrainie.

- W przypadku ataku na pełną skalę szacujemy, że aż 16 000 ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy - czytamy na oficjalnej stronie zbiórki.

SOS Wioski Dziecięce - pomoc dla Ukrainy

Programy SOS Wiosek Dziecięcych są na miejscu od ponad 20 lat. Działają w dwóch lokalizacjach – w Obwodzie Kijowskim i w Obwodzie Ługańskim na objętym konfliktem wschodzie kraju. Obecnie wspierają 600 dzieci na obszarach kontrolowanych przez rząd i ok. 400 na pozostałych terenach. Programy SOS Ukraina już od początku konfliktu wsparły prawie 800 tysięcy dzieci. Zapewniane im są pomoce psychologiczne, edukacyjne i materialne.

Już 16 lutego SOS Ukraina zorganizowała ewakuację 99 osób. Dzieci i ich rodzice zastępczy zostali przetransportowani z Obwodu Ługańskiego w bezpieczniejszy region zachodniej Ukrainy, do Truskawca w okolicach Lwowa. Pozostałe rodziny - 78 osób - zostały na miejscu w miejscowości Browary i Obwodzie Ługańskim. Wszyscy objęci są kompleksowym wsparciem ze strony pracowników programu SOS Ukraina. W nocy z 23 na 24 lutego rosyjski ostrzał uderzył w Browary w obwodzie kijowskim. Podopieczni i pracownicy, którzy pozostali w SOS Wiosce Dziecięcej Browary, tymczasowo ukryli się w schronie przeciwbombowym.

Choć na razie SOS Ukraina nie planuje przenoszenia swoich podopiecznych poza granice kraju, SOS Polska zadeklarowało chęć przyjęcia dzieci z ukraińskich rodzin zastępczych do SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju, Kraśniku i Siedlcach. Organizacja w Polsce i w Ukrainie liczy na wielkie serca Polaków i ich wsparcie finansowe, dzięki którym organizacja będzie mogła zapewnić natychmiastową pomoc ukraińskim dzieciom.

LINK DO ZBIÓRKI - https://pomagam3.wioskisos.org/ i https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy

Zobacz więcej:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: SOS Wioski Dziecięce

Źródło zdjęcia głównego: https://pomagam3.wioskisos.org/

Pozostałe wiadomości