System SWIFT – co to jest?
SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca różne instytucje finansowe, która umożliwia realizację przelewów walutowych drogą elektroniczną. SWIFT ma swoją główną siedzibę w Belgii, ale jest nadzorowana przez banki centralne w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie. SWIFT pozwala na dokonywanie płatności międzynarodowych w dowolnej walucie i z dowolnej instytucji, którą obejmuje system. A tych są tysiące.
Ukraina
Każda instytucja należąca do SWIFT otrzymuje swój swiftowy kod (SWIFT/BIC) stanowiący jej zaszyfrowaną nazwę i adres. BIC zawiera 8 lub 11 znaków alfanumerycznych, na które składają się:
- unikalny identyfikator instytucji - 4 znaki,
- kod kraju według normy ISO 3166-1 - 2 znaki,
- kod lokalizacji - 2 znaki,
- opcjonalny identyfikator oddziału danej instytucji (3 znaki) lub kod "XXX" oznaczający centralę (np. kod BIC PKO Banku Polskiego SA to BPKOPLPW).
Zablokowanie systemu SWIFT – skutki dla Rosji
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w czwartek 24.02.2022 r. państwa zachodnie do odcięcia Rosji od systemu SWIFT. Jeśli państwa sojusznicze zdecydowałyby się na ten krok, klienci banków nie mieliby możliwości dokonywania płatności międzynarodowych. Dotyczy to głównie firm i banków, które nie mogłyby się rozliczać z zagranicznymi kontrahentami, co byłoby szczególnie dotkliwe w przypadku branży surowców - ropy i gazu. Tutaj transakcje są denominowane w dolarach amerykańskich. W 2018 r. odcięty od systemu SWIFT został Iran. W efekcie stracił blisko połowę dochodów z ropy.
Rosja przekonuje, że nie byłaby to dla niej tak dotkliwa konsekwencja, jak zapowiadają światowi specjaliści. W 2014 r. powstał alternatywny system - SPFS. Utworzony został tuż po tym, jak Stany Zjednoczone pierwszy raz zagroziły Rosji odcięciem od systemu SWIFT. SPFS stanowi obecnie ok. 20 proc. transakcji w Rosji, a lista zrzeszonych w nim instytucji obejmuje już 331 podmiotów, w tym ponad 20 zagranicznych banków, pochodzących m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Armenii, Białorusi i Kazachstanu.
Dlaczego Rosja nie została jeszcze odcięta od systemu SWIFT?
Odcięcie Rosji od systemu SWIFT było jedną z sankcji planowanych przez Unię Europejską, ale przeciwko temu sprzeciwiło się kilka krajów – Niemcy, Włochy, Cypr i Węgry. Według najnowszych informacji, z 26.02.2022 r., minister finansów Niemiec popiera odcięcie Rosji od systemu SWIFT.
Eksperci podkreślają, że odcięcie Rosji od systemu SWIFT byłoby obciążające nie tylko dla Rosji, ale i dla wielu innych firm z całej Unii Europejskiej i innych części świata. Wiele światowych firm funkcjonuje na terenie Federacji Rosyjskiej lub prowadzi z nią liczne transakcje.
Odcięcia SWIFT nie poparł do tej pory również prezydent USA Joe Biden. Odnosząc się do planowanych sankcji, powiedział:
Sankcje, które zaproponowaliśmy na wszystkie ich banki, mają takie same konsekwencje, a może nawet większe niż SWIFT.
Zobacz także:
- Czy grozi nam wojna? Ambasador USA: "Ameryka stoi ramię w ramię z Polską jako z partnerem w NATO"
- "Siła jest kobietą". Jej fundacja pomaga najmłodszym w przyfrontowym Mariupolu: "Te dzieci od lat żyją w strachu"
- MSZ wzywa Polaków do powrotu z Ukrainy. "Powinni natychmiast opuścić jej terytorium"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Rzeczpospolita, Spider's Web
Źródło zdjęcia głównego: Soltan Frédéric/Getty Images