Newsy

MSZ wzywa Polaków do powrotu z Ukrainy. "Powinni natychmiast opuścić jej terytorium"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
MSZ
Flaga Ukrainy

W związku z działaniami zbrojnymi w Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wzywa Polaków do opuszczenia jej terytorium. W wydanym komunikacie odradza również wszelkie podróże do Ukrainy. Przekazało też wytyczne, jakimi powinni kierować się przebywający w tym kraju polscy obywatele.

Wytyczne MSZ dla Polaków w Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało w mediach społecznościowych informację dla Polaków przebywających w Ukrainie.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium. - czytamy w komunikacie. W dalszej jego części zaleca również, aby nie planować żadnej podróży na teren tego kraju.

MSZ przekazało wytyczne, jakimi powinni kierować się obywatele Polski przebywający na terenie Ukrainy. Jednym z ważnych kroków jest zarejestrowanie w system Odyseusz. Pomaga on zlokalizować podróżnych w każdym miejscu na świecie, a gdy wystąpi niebezpieczeństwo, wysyła powiadomienie SMS z ostrzeżeniem. Dodatkowo Odyseusz ułatwia organizację odpowiedniej pomocy.

Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla Polaków w Ukrainie

Osoby znajdujące się w Ukrainie powinny na bieżąco śledzić zarówno informacje MSZ, jak i profile placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

Co zrobić w przypadku, gdy znajdujemy się na terenie Ukrainy? Według zaleceń MSZ należy mieć przy sobie dokumenty swoje i rodziny (dowód, paszport) oraz gotówkę. Dodatkowo warto zabezpieczyć prowiant na drogę, biorąc pod uwagę możliwe opóźnienia. Konieczne jest również zapisanie numerów do konsulatów i telefonów alarmowych. Powinno się ściągnąć mapę Ukrainy, a podczas podróży własnym autem zatankować je do pełna i regularnie uzupełniać zapasy paliwa na trasie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: MSZ

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/Bloomberg Creative

Pozostałe wiadomości