polacy za granicą

  Jak wygląda jego amerykański sen?

  Lido to jeden z najbardziej prestiżowych kabaretów na świecie. Co ciekawe, na tej kultowej scenie w Paryżu przy Polach Elizejskich występują też Polki. Jedną z nich jest Aleksandra Jarecka, która w Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej pracy.

  Co je najbardziej zdziwiło w życiu zagranicą?

  "Pracownicy rano dają znać, że żyją".

  "Musieliśmy podjąć niełatwe decyzje".

  "Powinni natychmiast opuścić jej terytorium".

  "To robiło ogromne wrażenie".

  Kurytyba jest największym ośrodkiem Polonii w Brazylii. Bywa porównywana do Chicago, dużego ośrodka polonijnego w USA. Miasto nazywane jest także ekologiczną stolicą Brazylii ze względu na wiele terenów zielonych i dobrze zaplanowany system transportu publicznego, który pozwala na poruszanie się po mieście bez samochodu.

  "Podążam za tradycją rodzinną. Łączymy Polskę z Ameryką Łacińską".

  Ola Mirecka to utalentowana projektantka i artystka wizualna. Od kilku lat mieszka w Danii, gdzie zajmuje się projektowaniem zestawów LEGO. Jak trafiła do królestwa najsłynniejszych klocków świata? Jakie inne pasje realizuje? Czy tęskni za Polską? Sprawdźcie, co powiedziała.

  W latach 80. Polacy chętnie wyjeżdżali z kraju w poszukiwaniu większych pieniędzy i lepszego życia. Część z nich dotarła za wielką wodę i zamieszkała na Greenpoincie. Jak wyglądało ich życie na emigracji? Czy spełnili swój "amerykański sen"? O tym w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Ewą Winnicką, pisarką i autorką książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski".

  Przed nami lato i wakacje. Planujemy urlopy, zastanawiamy się, gdzie je spędzić. W ubiegłym roku za sprawą pandemii większość z nas wypoczywała w Polsce. Teraz, gdy poluzowano restrykcje i podróżowanie staje się łatwiejsze, chętnie wybierzemy się na zagraniczne wczasy. Jak się na nich zachowujemy? Jakie błędy popełniamy? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiada Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”.

  Na południu Brazylii położna jest miejscowość Aurea, która nazywana jest "polską wioską". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z jej mieszkańcami oraz z Mateuszem Jakubowskim, podróżnikiem i autorem vloga "Śladami Polonii".

  Brytyjczycy są już miesiąc poza Unią Europejską, czyli rzeczywistość brexitowa w pełni. Czy spełniły się obawy mieszkających i pracujących na Wyspie Polaków? Sprawdziła to nasza wysłanniczka w Londynie Anna Senkara.

  Katarzyna Kołeczek to aktorka, która dotychczas pojawiła się w wielu polskich produkcjach, jednak równolegle robi karierę na Wyspach Brytyjskich. 36-latka zagrała m. in. w "Listach do M.", serialu "Press" czy "Bridget Jones 3". Jak do tego doszło? Opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Bartosz Kisielewicz to siatkarz i kapitan drużyny IBB Polonia Londyn. Sport to jego prawdziwa pasja, w której osiąga spore sukcesy. Ma już na koncie m.in. 5 tytułów mistrza Anglii. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoim hobby, rodzinie i pracy zawodowej.

  Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczęła się nowa karta w historii nie tylko państwa królowej Elżbiety II, ale także Europy i świata. Co zmieni się w regulacjach, obostrzeniach i zasadach, jakie dotychczas obowiązywały w kontaktach z Wielką Brytanią? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Woroch, wysłannik "Faktów" TVN.

  Ma 13 lat i podbija Broadway. Athan Sporek posiada polskie korzenie i występował już nawet u boku Roberta De Niro. Jak rozpoczęła się jego kariera i o czym marzy? Opowiedział o tym w rozmowie z Mateuszem Hładkim w Dzień Dobry TVN.

  Karolina Plecha kilka lat temu wyjechała na krótki wyjazd do Norwegii, a mieszka tam już 4 lata. Jeździ tirami i hobbistycznie fotografuje zorzę polarną. Mówi, że zawsze zachwycało ją piękno przyrody. Jak wygląda jej życie?

  Natalia Dawidowska dała się poznać szerszej widowni podczas 2. edycji programu "Big Brother". 30-latka zdecydowanie wyróżniała się wizerunkiem spośród wszystkich uczestników i zgromadziła w mediach społecznościowych rzeszę fanów. Po zakończeniu show wyjechała za granicę. Krótko po tym dowiedziała się, że choruje na ciężką chorobę. Jak sobie radzi?

  Po decyzji TK w sprawie aborcji na instagramowym koncie "Cielesne" pojawiła się infografika opisująca po angielsku sytuację kobiet w Polsce. Post, który w piorunującym tempie zyskał mnóstwo polubień, udostępniła m.in. amerykańska gwiazda, Miley Cyrus. Założycielką profilu jest mieszkającą w Kanadzie Alicja Stasiuk, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.

  Wiele osób uważa Kolumbię za niebezpieczne miejsce, okazuje się jednak, że to mylne wrażenie. Ola Andrzejewska udowadnia, że można tam znaleźć swoje miejsce na ziemi. Choć wyjechała z Polski już kilka lat temu, nie zamierza wracać. Dlaczego pokochała Amerykę Południową?

  Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag należący do Danii. Kilka lat temu miejsce to stało się domem Sabiny Poulsen i jej rodziny. W programie opowiedziała o tym, jak wygląda jej farerskie życie.

  W fabrykach na przedmieściach Harlow duża część pracowników to nasi rodacy. To tu pracował zabity przed dwoma tygodniami 40-letni Polak. Co o polskich pracownikach sądzi właściciel fabryki? Ksiądz Bogusław Kot, proboszcz jednej z parafii w Harlow, prowadzi tu spotkania dla polskich rodzin również w języku angielskim. Jak mówi, bardzo wielu Polaków nie chce uczyć się języka. Dlaczego? Z Polakami mieszkającymi w Harlow spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Pod koniec sierpnia Polak pracujący na Wyspach został skatowany przez kilku nastolatków. W wyniku brutalnego pobicia 40-latek zmarł. Dlaczego doszło do tej sytuacji? Czy zmienił się stosunek Brytyjczyków do Polaków po Brexicie? Zapytaliśmy o to Mateusza Zarembę, politologa i socjologa oraz Damiana Wawrzyniaka, doradcę kulinarnego, który mieszka w Anglii.