Z Ukrainy coraz częściej dochodzą informacje o tym, że żołnierze rosyjscy podszywają się pod Ukraińców - czy to żołnierzy, czy cywilów. Jak takie działania interpretuje prawo? Okazuje się, że w myśl przepisów mogą zostać uznane za zbrodnię wojenną.
Po ataku Rosji na Ukrainę wielu cywilów rzuciło się do walki w obronie własnego kraju. Jak takie działania są interpretowane w świetle prawa? Kiedy cywil staje się celem wojskowym i co oznacza status levée en masse?
O to, jak w świetle prawa powinny być organizowane korytarze humanitarne prowadzący podcastu Kuchnia Kryminalna SK&S zapytali specjalistkę.
Po ataku Rosji na Ukrainę wiele osób ruszyło z pomocą - część angażuje się w akcje wolontariackie, inni przygotowują paczki z jedzeniem, a kto może, wybiera wsparcie finansowe. Czy darowizny ofiarowane na rzecz uchodźców są zwolnione z opodatkowania? Jakie zasady obowiązują w takiej sytuacji?
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybywają setki tysięcy uchodźców. Czy muszą rozliczać zeznanie podatkowe PIT? W jakiej sytuacji powinni to zrobić?
Czy kantor może odmówić wymiany hrywien?
Uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji i podejmować pracę w Polsce. Dodatkowo pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kiedy ustawa wejdzie w życie i jakie jeszcze korzyści przyniesie? O tym opowiedział nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Obowiązują zmienione procedury.
Coraz więcej osób dostaje SMS-y z wezwaniem do służby wojskowej. Resort obrony narodowej za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że żadne wiadomości nawołujące do mobilizacji nie są wysyłane.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała w programie "Siódma-dziewiąta", że legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mają prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz systemu opieki społecznej. Finansowe zabezpieczenie ma zagwarantować Skarb Państwa. Polska zwróciła się również o pomoc do Unii Europejskiej.
Karta Polaka jest dokumentem, który potwierdza przynależność do Narodu Polskiego osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Kto może się o nią ubiegać?
W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę. Liczba zniszczeń i ofiar rośnie, w związku z czym wielu mieszańców Ukrainy ucieka do Polski. Nie wiadomo, kiedy działania zbrojne się zakończą, a ludzie będą mogli wrócić do swoich domów. Wielu z nich na czas pobytu w Polsce chce podjąć pracę. Gdzie Ukraińcy mogą ubiegać się o zezwolenie na pracę ? Na czym polega oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy i tzw. „zezwolenie jednolite”?
Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę mieszkańcy Ukrainy tłumnie przybywają do Polski. Co należy zrobić, by byli objęci ubezpieczeniem zdrowotnym?
W wielu przypadkach najem lokalu jest pomocą doraźną i krótkoterminową. Co zrobić, gdy chcemy oddać w użytkowanie swoją nieruchomość na dłuższy okres?
Wiele osób z całej Polski przyjeżdża na przejścia graniczne z Ukrainą, by odebrać rodziny, znajomych i wszystkich tych, którzy uciekają przed wojną. Ruch jest wzmożony. Jak bezpiecznie zorganizować transport? Z którego miejsca należy odbierać uchodźców? Przydatne informacje.
W Polsce działa 27 punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Punkty działają już we wszystkich województwach.
W wyniku rosyjskiego ataku na Ukrainę tysiące jej mieszkańców ucieka w kierunku naszego kraju.
Prawnik wyjaśnia, na czym polega procedura łączenia rodzin.
Sprawę wyjaśnia prawnik.
Zbrojny atak Rosji na Ukrainę spowodował, że wielu ludzi zdecydowało się uciekać ze swojego kraju i szukać schronienia w Polsce. Polski rząd, liczne instytucje, organizacje pozarządowe i społeczeństwo zaczęli natychmiast udzielać każdej możliwej pomocy, również prawnej. Co może spotkać uchodźców z Ukrainy, jeśli nie zgłoszą swojego pobytu w Polsce?
Polski rząd i społeczeństwo podejmują bardzo dużo kroków, aby pomóc Ukraińcom, którzy z dnia na dzień stali się ofiarami agresji zbrojnej Rosji na ich państwo. Co muszą zrobić obywatele Ukrainy, jeśli przekroczą granicę Polski bez dokumentów?
Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną opiekę lekarską oraz prawną w Polsce. Niektóre placówki medyczne uruchamiają infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną.
Obywatele Ukrainy dotkniętej konfliktem zbrojnym mogą liczyć na wsparcie polskiej adwokatury. Na stale aktualizowanej stronie internetowej pojawiają się adresy i numery telefonów do prawników gotowych udzielić bezpłatnej pomocy. Poszczególne sekcje NRA wyznaczyły koordynatorów programu.
Rosja zaatakowała Ukrainę. W związku z trwającym konfliktem zbrojnym polscy rządzący znieśli kwarantannę dla osób przekraczających granicę polsko-ukraińską. Kiedy rozporządzenie weszło w życie?