Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy
Państwo polskie stało się bezpiecznym schronieniem i wprowadziło wiele ułatwień dla ludzi, którzy uciekają przed trwającą w Ukrainie wojną. Mogą oni przekraczać granicę ukraińsko-polską nawet, jeśli nie mają przy sobie dokumentów, nie są one obecnie wymagane również w przypadku przewożenia zwierząt, został z nich również zdjęty obowiązek odbycia kwarantanny związanej z COVID-19 czy też powrót do Ukrainy w celu odnowienia wizy. Dodatkowo wsparcia humanitarnego dla ludzi i zwierząt z Ukrainy udzielają liczne instytucje, organizacje pozarządowe i polskie społeczeństwo. Bardzo ważna jest również pomoc prawna i informowanie uchodźców, na co mogą liczyć.
Wojna w Ukrainie
Czy Ukraińcy muszą ubiegać się o status uchodźcy w Polsce?
O poradę prawną w tej kwestii zapytaliśmy prawników z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie. - Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, mogą ubiegać się o ochronę uzupełniającą, która obok statusu uchodźcy jest jedną z form ochrony międzynarodowej. Ukraińcy na ten moment nie mogą zostać uznani za uchodźców, ponieważ status uchodźcy nadawany jest w przypadku prześladowań na tle rasowym, religijnym, etnicznym czy narodowościowym.
Ukraińcy, którzy nie ubiegają się o ochronę międzynarodową, będą traktowani jak migranci ekonomiczni. Większość cudzoziemców przekraczających granicę będzie przebywała w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, który uprawnia maksymalnie do 90 dni legalnego pobytu w Polsce. W tym czasie cudzoziemiec może aktywnie poszukiwać pracy. Po znalezieniu pracodawcy, cudzoziemiec może rozpocząć pracę na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy.
Ważne, aby w ostatnim dniu legalnego pobytu, cudzoziemiec złożył wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt. Takie wnioski składane są do urzędów wojewódzkich. Po złożeniu wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt, pobyt cudzoziemca jest legalny. Małoletnie dzieci cudzoziemca, który będzie pracował w Polsce również otrzymają zezwolenie na pobyt w ramach łączenia rodzin.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- Prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej
- Jak się zachowywać, kiedy przyjmiemy pod swój dach uchodźców z Ukrainy?
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Kancelaria SK&S
Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images