Jak się zachowywać, kiedy przyjmiemy pod swój dach uchodźców z Ukrainy?

Osoba trzymająca starszą osobę za rękę
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Źródło: fatihhoca/Getty Images
Coraz więcej osób deklaruje chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy udostępniając swoje mieszkania i domy, jako tymczasowe miejsca pobytu. Jest to bardzo stresujący moment nie tylko dla domowników, ale i gości. Sprawdź, o czym warto pamiętać oraz jak się zachowywać, kiedy przyjmuje się pod swój dach uchodźców. 

Jak radzi fundacja Human DOC, należy pamiętać, że: jako „gospodarz uchodźców” Ty decydujesz, na jak długo możesz zaoferować wolny pokój lub nieruchomość, w zależności od okoliczności. To co robisz, jest jedną z najbardziej praktycznych form pomocy, jaką możesz udzielić osobom uciekającym z własnego kraju przed wojną i znajdujących się w kryzysie. To dla nich ogromna tragedia i trauma. Dzięki Twojemu wsparciu te rodziny lub osoby indywidualne znajdą opiekę i wytchnienie, podczas gdy będą próbować przywrócić swoje życie na właściwe tory. Będą mogli w bezpiecznych warunkach wypracować swoje opcje i uporządkować formalności, aby móc rozpocząć proces poszukiwania pracy, edukacji, odbudowy rodziny, życia i przyszłości."

Jak się przygotować na przyjęcie uchodźców z Ukrainy do swojego domu?

Zanim przyjmie się pod swój dach obywateli Ukrainy warto podjąć niezbędne kroki, aby wszyscy domownicy mogli poczuć się komfortowo. Przede wszystkim powinno się wybrać miejsce bądź pokój, który zostanie przeznaczony dla nowych domowników. Jeżeli w miejscu, w którym będą przebywać uchodźcy, zazwyczaj przetrzymujemy potrzebne nam rzeczy, to warto je zabrać, aby goście mieli dla siebie prywatną przestrzeń. Można dodatkowo zapewnić miejsce do przechowywania bagażu - część osób ucieka z małymi plecakami, jednak również są osoby, które mają większe bagaże.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Ponadto, warto zastanowić się nad zasadami, które panują w domu. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka ich nie zauważasz, to z pewnością takie są. Mogą to być Twoje przyzwyczajenia, np. cisza nocna (o której zazwyczaj domownicy kładą się spać i o której wstają). Dzięki jasnemu ustaleniu zasad wszyscy będą mogli poczuć się lepiej, wiedząc czego nie powinni robić, a co mogą.

O czym pamiętać, przyjmując dzieci ukraińskich uchodźców

Przyjmując dzieci pod swój dach, należy pamiętać, że są one wyjątkowo podatne na stres oraz negatywny wpływ wydarzeń traumatycznych. Jeżeli chce się być wsparciem dla dziecka:

  • spytaj, czy czegoś potrzebuje,
    • podczas rozmowy usiądź bądź kucnij, tak, aby znajdować się na wysokości oczu dziecka - jak z równym sobie,
      • kiedy rozmawiasz ze starszymi dziećmi, np. nastolatkami, zwracaj się do nich tak, jak komunikujesz się z dorosłymi bądź w zbliżony sposób,
        • przede wszystkim postaraj się pomóc w werbalizacji uczuć, obaw i pytań, stosuj podstawowe terminy, np. zły, smutny, wystraszony, a jednocześnie staraj się nie używać słów, które potęgują emocje.

          Przyjazd uchodźców do domu - o czym należy pamiętać?

          Jeżeli udostępniasz miejsce u siebie, to warto ustalić z osobami koordynującymi proces sprowadzania uchodźców czas ich przybycia. Trzeba mieć na uwadze, że Ukraińcy mogą być bardzo niespokojni - przychodzą do domu zupełnie obcej osoby i mogą bać się odrzucenia, a nawet wykorzystania.

          W kontaktach pamiętaj, że wszelkie nietypowe zachowania najprawdopodobniej spowodowane są niepokojem i strachem. Przez te uczucia uchodźcy mogą czuć się skonfundowani i podejmować nieracjonalne decyzje, co prowadzi nawet do tego, że będą woleli zostać na ulicy niż zmierzyć się z nieznanym, jakim jest dom tymczasowy. Pamiętajmy wtedy, że jest to kwestia obaw i lęków, a nie niechęci do gospodarza.

          Witając się postaraj okazać szacunek, ale i gościnność. Można przygotować ciepły posiłek lub herbatę oraz warto mentalnie przygotować się na to, że cała sytuacja może wywoływać dyskomfort i będzie nieswojo. W pierwszej kolejności dobrze jest pokazać, gdzie jest toaleta oraz pokój, w którym goście będą spać. Inne sprawy, jak zasady domu, mogą poczekać do kolejnego dnia, kiedy uchodźcy będą prawdopodobnie nieco spokojniejsi.

          Ponadto fundacja HumanDOC prosi o udostępnianie wifi i Internetu przybyłym uchodźcom. Jest to często jedyna forma komunikacji z rodziną, która pozostała w Ukrainie. Podczas rozmowy, jeżeli nie znasz ukraińskiego może pomóc Tłumacz Google.

          Jak pomóc osobom po przeżyciu traumatycznych zdarzeń?

          Fundacja HumanDOC podpowiada, jak pomóc osobom po przeżyciu traumatycznych zdarzeń, przede wszystkim:

          • szanuj bezpieczeństwo ludzi, którym pomagasz,
            • unikaj wystawiania ludzi na dalsze ryzyko, z powodu twoich działań,
              • upewnij się, że robisz wszystko, co w twojej mocy, żeby osoby będące pod twoją opieką były bezpieczne. Chroń je przed kolejnym cierpieniem,
                • traktuj ludzi z szacunkiem,
                  • upewnij się, że traktujesz osoby będące pod twoją opieką na równi, nie dyskryminując ich,
                    • w przypadku przekazywania im dalszych kontaktów, upewnij się, że są traktowani z należnym im szacunkiem i poszanowaniem ich praw,
                      • działaj jedynie w ich najlepszym interesie,
                        • bądź cierpliwa/y i staraj się rozumieć. Powrót do zdrowia wymaga czasu, nawet jeśli osoba jest poddana terapii. Bądź sprzymierzeńcem i dobrym słuchaczem. Osoba z PTSD może potrzebować ciągle mówić o traumatycznym wydarzeniu. To także część zdrowienia, unikaj więc pokusy, aby powiedzieć bliskiej osobie, żeby przestała przeżywać, to co się stało i zaczęła żyć.

                          Więcej zasad, jak zachowywać się przy osobach z PTSD znajdziesz na stronie fundacji: humandoc.pl

                          Jak się zachowywać podczas przyjmowania uchodźców?

                          Przynieś jedzenie i zapewnij posiłki - osoby po traumatycznych doświadczeniach często mają problemy z regularnym odżywianiem się i to może im pomóc. Emocje mogą przychodzić falami - goście mogą być odrętwieni, mogą płakać, mogą się nawet śmiać, należy pamiętać, że są to osoby w kryzysie i nie ma reguł odnośnie tego, jak będą się zachowywać. Trzeba pozwolić płakać - płacz jest zdrowym sposobem wyrażenia emocji.

                          Pozwól sobie przeżywać i jeżeli poczujesz, że emocje są zbyt dokuczliwe, wróć do swoich spraw. Jeżeli goście będą przejawiać skłonności samobójcze, fundacja HumanDOC prosi o pilny kontakt. Staraj się wspierać w codziennych działaniach i pamiętaj, że noc to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie. Unikaj podawania alkoholu gościom, gdyż nie jest to zdrowy sposób radzenia sobie z problemami. I na koniec, przede wszystkim, pamiętaj, aby dbać o siebie. Pomoc jest wyczerpująca i stresująca, a bez zdrowia i ogólnego komfortu nie da się pomóc innym. 

                          Co robić, kiedy nie wiemy jak się zachować w relacji z Ukraińcami?

                          Jeżeli pojawi się problem z gośćmi w domu tymczasowym, fundacja HumanDOC prosi o kontakt - pomoże załagodzić konflikt i rozwiązać ewentualne problemy. Zrozumiałym jest, że sytuacja gospodarza może się zmienić i nie będzie mógł dłużej pełnić funkcji domu tymczasowego, fundacja takiej sytuacji również prosi o kontakt. O pomoc można zwrócić się także w sytuacji, kiedy goście nie respektują zasad domu. 

                          Kontakt z fundacją:

                          Pełną instrukcję znajdziesz na stronie: humandoc.pl

                          Zobacz także:

                          • 30 lat doświadczenia
                          • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
                          • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
                          • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

                          Autor: Teofila Siewko

                          Źródło: Fundacja HumanDoc

                          Źródło zdjęcia głównego: fatihhoca/Getty Images

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                          Materiał promocyjny

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana