Z jakimi wyzwaniami mierzą się kobiety, które uciekły zza wschodniej granicy?
"Codziennie marzę o tym, żeby to się jak najszybciej skończyło".
- Pani Tetiana była jednym z inicjatorów naszego projektu, bo przedstawiła nam potrzeby, które leżą po tamtej stronie - mówi płk. rez. Marek Napierała z Fundacji Stratpoints.
"Tutaj ludzie umierają, są zaginieni".
Już od trzech miesięcy trwa agresja Rosji na Ukrainę. Podobnie jak cała Polska, grupa TVN również zaangażowała się w pomoc uchodźcom, a także dotkniętemu wojną państwu. Jak wyglądają jej działania?
Małgorzata Wojtyniak na co dzień pracuje na uniwersytecie, a po godzinach działa jako wolontariuszka. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, od razu ruszyła z pomocą. Dziś możemy ją spotkać na jednej z hal, w której przebywa tysiące osób uciekających przed inwazją rosyjską. – Przez ostatnie trzy tygodnie docierali do nas uchodźcy, którzy jakimś cudem wydostali się z rejonów wojennych - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".
Od początku wojny w Ukrainie na wielu dworcach w Polsce zorganizowano punkty pomocowe dla uchodźców oraz ich zwierząt. Jeden z nich funkcjonuje w Krakowie. Wolontariuszki stają tam na wysokości zadania, a w Dzień Dobry TVN opowiedziały o szczegółach swojej pracy.
Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wielu Ukraińców musiało uciekać ze swojego kraju. Spora ich część znalazła bezpieczne schronienie w Polsce. Jedną z osób, które zaangażowały się w pomoc, jest pochodzący z Białorusi ksiądz Wiaczesław Barok. Dlaczego musiał opuścić swoją ojczyznę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Na czym polega akcja "Kobiety za kółko"?
Marta i Bartek Dajnowscy przyjęli pod swój dach Ludmiłę i jej dwóch synów. Do wspólnego życia potrzebna jest jednak nie tylko chęć niesienia pomocy, ale też umiejętność współdzielenia przestrzeni.
W Łodzi grupa Ukrainek czeka na wsparcie. Darów dla nich jest jednak coraz mniej.
Ratujesz uchodźców z Ukrainy i ich los nie jest ci obojętny? A może sam potrzebujesz pomocy? Powstała pierwsza platforma Hero to Hero, która łączy osoby potrzebujące z tymi, które chcą i mogą je wspierać.
"Cały personel płakał".
Witold Wójcik zdecydował się na wspaniały gest i przyjął do siebie 80 uchodźców. Zapewnia im jedzenie i nocleg, a dzieciom także różne zajęcia dodatkowe.
"Staram się teraz wykorzystać to w dobrym celu".
Do darmowego sklepu dla uchodźców z Ukrainy mogą wejść ci, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego. – Chcemy pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi Brunon, wolontariusz z Centrum Pomocy Puławska 20.
"Barszcz dla 1 500 osób!"
Marcin Wyrostek oraz Anna i Marcin Jajkiewiczowie połączyli siły i wspólnie wspierają uchodźców. Stworzyli wyjątkową piosenkę "Siostra Ukraina", aby podnieść na duchu sąsiadów ze Wschodu.
Wraz z innymi kobietami przygotowuje dania dla potrzebujących.
Co oferuje "Projekt Świetlica"?
Na skutek wprowadzenia specustawy Ukraińcy otrzymali wiele udogodnień, m.in. mogą przejść prostszą procedurę zatrudnienia w Polsce. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy i jakie mają obowiązki?
Wkrótce wyruszy kolejna odsłona "Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy". Wydarzenie, które rozpocznie się 1 kwietnia, potrwa trzy dni i odbędzie się pod nazwą "Wielka Sztafeta Pomocy Dzieciom Ukrainy". O szczegółach przedsięwzięcia opowiada jego organizator Henryk Januchowski.
Rosyjska inwazja spowodowała, że Ukraińcy zmuszeni są uciekać ze swojej ojczyzny. Spora część uchodźców znalazła bezpieczne schronienie nad Wisłą. Polacy udostępnili im swoje domy, mieszkania, zaczęli też organizować zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy. W pomoc zaangażowała się także Dorota Ochocińska. Jaka jest jej historia?
Od początku wojny granicę z Polską przekroczyło już ponad 2,2 mln Ukraińców. Starają się im pomóc zwykli obywatele, a także specjalne organizacje. Jedną z nich jest Grupa Progres, która zajmuje się legalizacją zatrudnienia, znajdowaniem pracy dla osób z Ukrainy w ich docelowych branżach, a także transportem z granicy do domów. O działaniach tej organizacji opowiedziała jej wiceprezes, Magda Dąbrowska.
W ramach działań fundacji Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków integrują polską i ukraińską młodzież. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o szczegółach akcji.
W całej Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowej komunikacji PKP. W niektórych miastach jest także możliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Radni z Wrocławia postanowili, że wydłużą okres, w których Ukraińcy będą mogli jeździć autobusami i tramwajami bez opłat.
"Na tym trzeba się skupić".
Osoba, która doświadczyła tułaczki i ucieczki ze swojego kraju, jest w stanie dużo głębiej zrozumieć uchodźców. Doskonale wie o tym Aras Palani, który pomaga ludziom przekraczającym granicę polsko-białoruską. Teraz opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie Polacy zjednoczyli się i pomagają uchodźcom. W naszym kraju są już bezpieczni. Mogą tutaj liczyć na wyżywienie, transport czy tymczasowe miejsca pobytu. Jednak co się dzieje z tymi, którzy zostali w swoich domach, a niedaleko nich padają bomby? Fundacja Studio Wschód jeździ za wschodnią granicę i przekazuje Ukraińcom pomoc humanitarną. - Kiedy widzi się uciekających uchodźców i twarze przerażonych dzieci, to jak można siedzieć w miejscu? - mówi nam Artur Sułkowski.