Wrocław: przedłużono darmowe przejazdy dla Ukraińców

Wnętrze tramwaju
Wrocław: przedłużono darmowe przejazdy dla Ukraińców
Źródło: Valeryia Panova/Getty Images

W całej Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowej komunikacji PKP. W niektórych miastach jest także możliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Radni z Wrocławia postanowili, że wydłużą okres, w których Ukraińcy będą mogli jeździć autobusami i tramwajami bez opłat. 

Przedłużenie darmowych przejazdów komunikacją dla uchodźców z Ukrainy

W części miast Polski, np. Gdańsku, Warszawie, Białymstoku czy w Szczecinie, udostępniono przejazdy komunikacją miejską za darmo dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Część z miast, jak Gdańsk czy Wrocław, wydało zgodę na takie przejazdy jedynie do końca marca 2022 roku. Jak podaje portal rmf24.pl we Wrocławiu radni zdecydowali o przedłużeniu tego czasu do 30 czerwca 2022 roku.

Powstańcy warszawscy dla Ukrainy

Powstańcy warszawscy dla Ukrainy

Leszek Zukowski_Antek
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Espreso
Leszek Żukowski "Antek
Leszek Żukowski "Antek
Jerzy Mindziukiewicz
Jerzy Mindziukiewicz
Janusz Maksymowicz
Janusz Maksymowicz

W uzasadnieniu uchwały napisano: "Z uwagi na fakt, że działania wojenne na terenie Ukrainy nie ustają, a do Wrocławia w poszukiwaniu schronienia nadal przybywają kolejne grupy osób, w dalszym ciągu istnieje pilna potrzeba świadczenia im szeroko zakrojonej pomocy. Uchwałą objęto prawo uchodźców wojennych do bezpłatnych dojazdów wrocławską komunikacją miejską, zwłaszcza do miejsc zakwaterowania oraz miejsc, w których udzielane jest im wsparcie".

Jak skorzystać z darmowych przejazdów dla Ukraińców?

We Wrocławiu do darmowych przejazdów uprawnieniu są Ukraińcy, którzy do Polski przyjechali po 24 lutego w związku z wybuchem wojny. Aby przejazd mógł zostać uznany, jako bezpłatny, obywatel Ukrainy musi okazać paszport, w którym znajduje się data wjazdu na teren Polski. Darmowe przejazdy dotyczą również kursów strefowymi liniami 9xx w obrębie miasta Wrocław. 

Większość przewoźników stosuje podobne zasady, ponieważ jest to najprostszy ze sposobów weryfikacji. Część miast w akcie solidarności z Ukrainą zezwoliła na darmowe przejazdy nie tylko dla Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, ale również dla tych, którzy mieszkali w Polsce już wcześniej. Takie zasady obowiązują już w Warszawie, a do szczecińskiej Rady Miasta dopiero wpłynął taki postulat. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się: