Mieszkańcy Mariupola umierają z głodu
Mariupol to jedno z miast Ukrainy, które najbardziej ucierpiało przez inwazję rosyjską. Od tygodni jest bombardowane. Blokowane są korytarze humanitarne. Zaczyna brakować podstawowych produktów. Jak podaje tvn24.pl, rada miasta błaga o pomoc, bo ludzie umierają tam z głodu.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Nie jedliśmy już od dwóch dni. Słabo. Nie ma siły, żeby wyjść pieszo z miasta. Dobrze, że wody trochę mamy - to straszne słowa, które coraz częściej słyszą osoby z Mariupola od bliskich, którzy tam zostali. Kiedy na minutę pojawia się łączność- podkreślają władze Mariupola w komunikacie na Telegramie.
- Jest coraz więcej śmierci z głodu. Coraz więcej ludzi zostaje bez żadnych zapasów jedzenia. A wszelkie próby rozpoczęcia masowej humanitarnej operacji mającej na celu uratowanie mieszkańców Mariupola są blokowane przez stronę rosyjską. Bo okupantów nie interesują ludzie i ich los. Jedynie propagandowy obrazek z przymusowym wywożeniem mieszkańców na terytorium Rosji - dodano.
Władze Mariupola błagają o pomoc
TVN24 poinformowało, że w dalszej części komunikatu władze podziękowały wolontariuszom i zwykłym ludziom, którzy pomagają wywozić mieszkańców Mariupola. Wystosowały też apel o ostrzejsze sankcje wobec Rosjan i ratunek.
Zobacz wideo: Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
- Teraz doszliśmy do krawędzi. Potrzebne są już dziesięciokrotnie surowsze sankcje, zamknięte niebo, samoloty, czołgi od sojuszników Ukrainy, dyplomatyczne silne starania. Aby uratować setki tysięcy ludzi w Mariupolu. Uratować z piekła i niekończącego się kręgu znęcania się. Uratować wszystkie inne miasta naszego kraju przed strasznym losem Mariupola. Błagamy o pomoc! - przekazano.
Więcej informacji na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Wystartowała platforma, która ułatwia pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jej cel jest humanitarny"
- Książeczki dla dzieci tłumaczące wojnę w Ukrainie. "Historia myszek, które uciekają z lasu"
- Biurowiec zamienił się w dom dla uchodźców. "Połowa z nich to są dzieci"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Getty Images