Wystartowała platforma, która ułatwia pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jej cel jest humanitarny"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
uaSOS.org/materiały prasowe
uaSOS.org

Od wybuchu wojny w Ukrainie tysiące Polaków oferuje uchodźcom schronienie pod swym dachem. By usprawnić komunikację powstała bezpłatna platforma łącząca osoby, które potrzebują noclegu z tymi, którzy udostępniają lokale. - Zrozumieliśmy, że musimy przygotować się na długofalową pomoc - wyjaśnia Jagoda Trela, inicjatorka.

Od 24 lutego ponad milion uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę, by znaleźć schronienie na terenie Polski. Każdego dnia widzimy ogłoszenia w mediach społecznościowych, w których Polacy oferują pokoje, mieszkania dla osób uciekających przed wojną. Dzięki bezpłatnej aplikacji uaSOS.org potrzebujący nie będą musieli przeglądać setek ogłoszeń, a zostanie im przedstawiona optymalna i aktualna oferta, dostosowana do ich potrzeb.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

uaSOS.org - platforma łącząca uchodźców z Ukrainy z Polakami

W odróżnieniu od innych inicjatyw zbierających takie dane uaSOS.org w sposób zautomatyzowany zestawia ogłoszenia potrzebujących z ofertami pomocy osób prywatnych, instytucji, organizacji pozarządowych i firm. Rejestrując się na platformie nie jesteś zupełnie anonimowy, co zapewnia większy poziom bezpieczeństwa obydwu stronom.

Po kilku dniach działania strony w wersji podstawowej udostępniamy jej w pełni zautomatyzowaną wersję gotową nieść pomoc

uaSOS.org
uaSOS.org - platforma pomagająca znaleźć schronienie ofiarom wojny w Ukrainie uaSOS.org Źródło: uasos.org/materiały prasowe

Aplikacja miała ruszyć już na początku marca, ale twórcy zdecydowali się pójść dalej niż zakładał ich początkowy plan.

- Sytuacja jest dynamiczna i nieprzewidywalna, a w ostatnich dniach zrozumieliśmy, że musimy przygotować się na długofalową pomoc, stąd poszerzenie zakresu platformy o dodatkowe funkcje. Z racji tego, że nad aplikacją pracowała cała społeczność, a jej cel jest humanitarny, będzie działała ona na zasadzie open source. Trwają prace nad objęciem projektu przez w pełni niezależną fundację, która przejmie opiekę nad aplikacją. W ten sposób prace nad nią będą jeszcze bardziej transparentne i otwarte dla każdego, kto chce pomóc w jej budowaniu. Dziękujemy wszystkim, którzy już teraz włączyli się w tworzenie uaSOS.org, ofiarując swój talent, czas, umiejętności i zapał. Do tej pory wszystkie zaangażowane w projekt osoby i firmy działały całkowicie non profit – dodała Jagoda Trela.

W najbliższych dniach w platformie będą dodawane kolejne funkcjonalności, m.in. zapewnienie transportu czy ofert pracy.

Jak działa uaSOS.org?

uaSOS.org jest bezpłatną platformą, dostępną w czterech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej. Każdy chętny może zamieścić w niej dokładne informacje na temat oferowanego noclegu, w tym:

  • liczby miejsc,
  • lokalizacji,
  • czasu udostępniania lokalu,
  • płci gospodarzy.

Osoby poszukujące miejsca noclegowego po określeniu swoich kryteriów automatycznie otrzymują informacje o dopasowanych ofertach. Platforma umożliwia też bezpośrednią komunikację pomiędzy potrzebującymi i oferującymi noclegi. Może być także wykorzystywana przez organizacje i grupy nieformalne, które pomagają uchodźcom i uchodźczyniom w znalezieniu tymczasowego lub długoterminowego noclegu.

- Przyjęliśmy pierwszą ogromną grupę uchodźców z objętej wojną Ukrainy, ale wszyscy wiemy, że to dopiero początek. W tej chwili kluczowe jest jak najsprawniejsze organizowanie pomocy dla uciekających przed wojną i potrzebujemy do tego inteligentnych narzędzi. Dzięki współpracy z wieloma fundacjami i organizacjami udało nam się zasilić platformę stworzonymi już przez nich bazami danych o osobach oferujących pomoc. Ludzie uciekający z Ukrainy, będą mogli jeszcze przed przekroczeniem polskiej granicy zapewnić sobie miejsce noclegowe i wiedzieć, w jakim kierunku mają się udać -tłumaczył Łukasz Rey, BCG, partner inicjatywy.

Zobacz wideo: Razem z Ukrainą

Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą Źródło: Dzień Dobry TVN

Wspólna inicjatywa

Platforma powstała przy udziale kilkudziesięciu wolontariuszy i opiera się na zaawansowanym zrobotyzowanym silniku, który daje możliwość dodawania nowych funkcjonalności. Inicjatywa jest wspierana przez polskie i ukraińskie organizacje pozarządowe, samorządy oraz wiele firm, które nie tylko zapewniają zastosowanie najlepszych technologii, ale także dotarcie do setek tysięcy ludzi po obu stronach granicy. Platforma została w pełni zabezpieczona od strony prawnej (m.in. kwestie RODO) przez kancelarię ID Advisory. Dodatkowo posiada szereg zabezpieczeń technicznych.

uaSOS.org
uaSOS.org - platforma pomagająca znaleźć schronienie ofiarom wojny w Ukrainie uaSOS.org Źródło: uasos.org/materiały prasowe

Partnerami platformy uaSOS.org są organizacje pozarządowe i samorządowe oraz firmy prywatne, m.in.: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – Fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Auschwitz Pledge, Fundacja Techsoup, Tech To The Rescue, BCG, Clevsoft oraz ID Advisory.

Więcej informacji na uaSOS.org

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: uaSOS.org/materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: uasos.org/materiały prasowe

Pozostałe wiadomości