transport

  transport

  Właśnie trwa Europejski Tydzień Mobilności, który zakończy się 22 września. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak mogą stać się bardziej mobilne, troszcząc się przy tym o środowisko. ZTM Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotował kampanię "Zmień ego na eko", którą pragnie zachęcić wszystkich, lecz w szczególności kobiety, do korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnowania z samochodu.

  Luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa obowiązuje od północy z piątku na sobotę 15 maja 2021 r. Decyzją rządu czynne mogą być ogródki restauracyjne. Więcej osób może podróżować publicznym transportem zbiorowym. Ponadto nie trzeba już nosić maseczek na zewnątrz. Sprawdź szczegóły nowego rozporządzenia.

  13 milionów Polaków żyje w gminach, które nie posiadają transportu publicznego. Dla części z nich, jedynym środkiem transportu są PKS-y. Jak wpłynie na ich życie likwidacja nierentownych połączeń? Czy prywatni przewoźnicy chcą i są w stanie je zastąpić?

  W 2017 roku zarejestrowano w Polsce prawie 40 tys. nowych aut. Wiele rodzin nie poprzestaje na zakupie jednego auta, ale decyduje się na dwa, a nawet trzy. Skąd bierze się potrzeba posiadania samochodu? Auto to wyznacznik statusu? Zastanawialiśmy się nad tym z gościem Dzień Dobry TVN kierowcą rajdowym Klaudią Podkalicką.

  Marcin Sawicki postanowił dowiedzieć się u źródła, o co walczą taksówkarze, co zarzucają prywatnym przewozom i jakie argumenty mają przeciwko, jak mówią, "nieuczciwej konkurencji". A co na ten temat sądzi druga strona sporu? Zobaczcie!

  Pociąg szybszy od samolotu? Jest to możliwe. Projekt na niezwykłą kapsułę poruszającą się z prędkością ponad 1000 km/h wymyślili Polacy - Hyper Poland University Team. W Dzień Dobry TVN gościliśmy przedstawicieli grupy: Krzysztofa Tabiszewskiego i Łukasza Mielczarka. W czym ich kapsuła jest lepsza od innych superpociągów? Jak wygląda? Czy będzie jeździła pod ziemią czy na jej powierzchni? Czy taki transport jest bezpieczny? Jakie wyzwania czekają wynalazców?

  Lubicie podróżować? Mieliście jakieś straszne lub śmieszne przygody w pociągu, autobusie czy samolocie? Zobaczcie jak swoje doświadczenia z transportem publicznym opisali nasi goście: Edyta Pazura, Monika Mariotti i Dawid Gaboriaud. Jak można poradzić sobie z niezbyt miłym towarzyszem podróży?

  Studenci Politechniki Łódzkiej jadą do Teksasu! Będą walczyć w finale, ogłoszonego przez Elona Muska, międzynarodowego konkursu na projekt innowacyjnego środka transportu, który ma się przemieszczać z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku! O swoim pomyśle na superszybką kapsułę opowiedzieli nam: Adam Zarzycki, Mateusz Stajuda i Amadeusz Bathelt. Czy obawiają się konfrontacji z pozostałymi uczestnikami?

  Już wiemy, czym do pracy przyjeżdża Kinga Rusin i Bartek Węglarczyk. Chociaż bardziej w tym przypadku należałoby spytać: "na czym?". ;)

  Jedzenie w środkach transportu publicznego budzi skrajne emocje. Jednym przeszkadza smród, inni boją się ubrudzić. Niektórym to nie przeszkadza. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Lekko Stronniczy: Włodzimierz Markowicz Karol Paciorek, którzy obiektywne skomentowali jedzenie w transporcie miejskim. Towarzyszył im socjolog dr Tomasz Sobierajski.

  "Nie oceniaj książki po okładce". Patrycja Rzenno, eteryczna, drobna i chudziutka, o słowiańskiej urodzie potrafi wypakować z tira na transporter magazynowy 21 palet po 150 kilogramów. Marzy o tym, by „pojeździć z gabarytami". Filip Chajzer spotkał się z najbardziej "rachitycznym " kierowcą tira, który przełamuje stereotypy.

  Na wiosnę chyba najbardziej niecierpliwie czekają rowerzyści. Są tacy, którzy rower traktują tylko jako środek transportu, ale są i tacy, dla których jest on czymś więcej. Karolina zalicza się do tej drugiej grupy. Z miłości do jednośladów "podrasowuje" nawet te najbardziej przeciętne. Zobacz jak!