Kierowcy dostaną nawet trzykrotnie wyższe wynagrodzenie urlopowe. Firmy transportowe mogą mieć problemy

TIR
Kierowcy dostaną nawet trzykrotnie wyższe wynagrodzenie urlopowe
Źródło: Henadzi Pechan/Getty Images
Firmy transportowe czekają większe wydatki. Okazuje się, że będą musiały przeznaczyć znaczną kwotę na wynagrodzenia kierowców jeżdżących na trasach międzynarodowych w sezonie urlopowym. Skąd ta zmiana? Co to w praktyce oznacza?

Kierowcy dostaną wyższe pensje

Jak podaje "Puls Biznesu", kierowcy nie wykorzystują urlopu w całości. Dane Grupy Inelo pokazują, że rekordziści spędzili w trasie 294 dni w ciągu roku.

- Podejście pracowników do brania urlopów jest bardzo różnorodne. Zdarza się, że kierowcy mają skumulowane nawet po 40 dni zaległego urlopu, a zgodnie z kodeksem pracy, urlop należy wykorzystać do 30 września następnego roku - mówił cytowany w dzienniku Łukasz Włoch z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK).

Zobacz wideo: Motoryzacja

Motoryzacja

Jarosław Szeja
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznego
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę

Okazuje się, że teraz może się to zmienić. Kierowcy jeżdżący na trasach międzynarodowych otrzymają bowiem wyższe wynagrodzenie za urlopy. Zmiana ta wynika z likwidacji diet i ryczałtów noclegowych.

- Przed 2 lutego kierowca zatrudniony na umowę o pracę otrzymywał przeciętną pensję w wysokości około 3,2 tys. zł brutto, a zwrot kosztów sięgał nawet 5-6 tys. zł miesięcznie. Druga część jednak nie była brana pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego. Teraz, gdy pracodawcy zostali zmuszeni do podniesienia pensji do około 10-12 tys. zł brutto, żeby kierowca dostawał tyle samo, co wcześniej, podstawa obliczeń jest ponadtrzykrotnie wyższa - tłumaczył Łukasz Włoch w rozmowie z "PB".

Firmy transportowe wydadzą więcej

Wiadomość ta ucieszy niejednego kierowcę. Natomiast firmy transportowe mają mniej powodów do radości. Jak czytamy na strefabiznesu.pl, zdaniem Kamila Wolańskiego, kierownika Dziełu Ekspertów z Grupy Inelo, "wielu przewoźników nie uwzględniło konieczności wypłacenia wyższego wynagrodzenia urlopowego dla kierowców przy planowaniu finansów na bieżący rok".

Zobacz wideo: Przesiądź się do transportu publicznego

Przesiądź się do transportu publicznego
Zmiana jest potrzebna, bo samochody nie tylko generują korki ale przede wszystkim emitują spaliny. Dlaczego zatem warto z nich zrezygnować?
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Niestety może to skomplikować sytuację finansową przedsiębiorców, która już i tak jest niełatwa, bo warto zauważyć, że po pierwsze nie będą oni zarabiać przez ten czas, dzięki zleceniom wykonywanym przez kierowcę, a po drugie będą zobowiązani do wypłaty trzykrotnie wyższego wynagrodzenia urlopowego - wyjaśnił Kamil Wolański.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: rmf24.pl/strefabiznesu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Henadzi Pechan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla