Student Harvardu z Polski ratuje życie mieszkańcom Afryki z pomocą dronów. "Technologia idealna"

Ratuje życie w Afryce za pomocą dronów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ratuje życie mieszkańcom Afryki z pomocą dronów
Ratuje życie mieszkańcom Afryki z pomocą dronów
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Jan Kryca ma 21 lat. Jest przedsiębiorcą technologicznym i w dużym uproszczeniu wymyślił sposób, aby dron transportował różne przedmioty z punktu A do punktu B. Może to być odpowiedź na problemy branży medycznej, która czasami nie ma możliwości przewiezienia leków. O szczegółach student Harvardu opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Transport produktów dronem

Kiedy wybuchła pandemia COVID-19 i były ogromne kolejki do punktów pobrań, zastanowiło go, dlaczego drony nie transportują różnych rzeczy.

- To jest taka technologia idealna. Lecimy w prostej linii, nie ma korków, jest jeszcze COVID, więc jest bezdotykowo, nie zbliżać się do człowieka, ale jednak nie widzieliśmy tych dronów i to mi zasugerowało, żebym zbadał to, czemu tak jest. Doszedłem do wniosku, że po prostu nieproporcjonalnie duża liczba kosztów związanych z taką operacją transportu dronowego wiąże się z ludźmi, którzy są bardzo wysoko wyszkoleni - wyjaśnił Jan Kryca.

Teraz, jak dodał, największym ograniczeniem jest liczba dronów na jednego operatora. Jeśli jeden pilot mógłby operować dziesięcioma albo dwudziestoma dronami, mogłoby stać się to opłacalne. Dzisiaj projekt studenta jest finansowany w Stanach Zjednoczonych.

Jan Kryca - kim jest?

Jan Kryca do Stanów Zjednoczonych wyjechał kilka lat temu. Jest studentem Harvardu, obecnie przebywającym na dziekance. Możliwość studiowania właśnie na tej prestiżowej uczelni była zawsze jego marzeniem. W Dzień Dobry TVN zdradził, jakie możliwości rozwoju zyskał dzięki nauce w tym miejscu.

- Pieniądze, do których ma się dostęp jako student, liczba osób, która ci odpowiada na maila. Fakt, że tutaj siedzimy, to wszystko się realizuje przez to, że ma się tę nazwę Harvardu za sobą (...) i to jest niesamowita moc, jeżeli chce się ją wykorzystać - podkreślił.

Aplikacja nie jest tylko pomysłem i projektem studenckim, bo już działa i pomaga ludziom w Afryce w dostarczaniu leków. To rozwiązanie zostało wdrożone w Gambii w ramach programu pilotażowego. To państwo jest specyficzne geograficznie, bo przedzielone dość szeroką rzeką ma zaledwie jeden most, który oddalony jest od stolicy o 100 kilometrów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości