Afryka

  Afryka

  Afrykańskie krajobrazy zachwycają podróżnych swoim egzotycznym charakterem oraz bliskością różnych dzikich zwierząt. Jedną z największych atrakcji tego kontynentu są malownicze jeziora, w tym słynne Jezioro Wiktorii oraz znacznie mniejsze, ale równie atrakcyjne, Jezioro Alberta. Mimo niewielkich rozmiarów trudno go nie zauważyć, podróżując trasą z Bulisy do Fort Portal w Ugandzie.

  Góry Smocze tworzą łańcuch o średniej wysokości przekraczającej 2900 m n.p.m. Najwyższe szczyty wznoszą się blisko 3500 m n.p.m. Stanowią one popularny cel wycieczek trekkingowych. Liczne przełęcze i stoki tworzą jednak prawdziwe wyzwanie dla fanów długich wędrówek. Góry Smocze to jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury, jakimi szczyci się Afryka. Region słynie z zapierających dech w piersiach widoków, licznych wodospadów, basenów skalnych, górskich strumieni i jaskiń.

  Pustynia Sahara to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Z jej historią wiąże się wiele ludzkich żywotów, które nie przetrwały niesprzyjających warunków panujących na pustkowiu. W ciągu wielu lat badań udało się odkryć tak fascynujące miejsca jak Oko Sahary i liczne oazy. Region Sahary ma powierzchnię ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych i leży na terytorium 11 państw, takich jak Algieria, Sahara Zachodnia, Egipt i Tunezja.

  Kampala to stolica Ugandy, często określana jako "miasto, które nigdy nie śpi" lub "perła Afryki". Na turystów czeka nie tylko bogate życie nocne, ciekawa kultura, liczne restauracje i hotele, ale również wiele cennych historycznie, wartych odwiedzenia miejsc. Stolica jest uważana za centrum kulturalne całego kraju. To również jedno z najbardziej zielonych miast świata, dzięki czemu panuje tu doskonała jakość powietrza. Kampala jest zamieszkiwana przez ponad 1,5 miliona osób. Znajdują się tu siedziby parlamentu i wszystkich ministerstw.

  Dżibuti jest niewielkim krajem zlokalizowanym we wschodniej Afryce, graniczącym z Etiopią, Erytreą i Somalią. Turystycznymi atutami państwa są wyjątkowe krajobrazy i piękno tamtejszej przyrody. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w Dżibuti?

  Johannesburg to jedno z największych miast w Afryce, które zamieszkuje blisko 5 milionów osób. Określa się je również mianem Joburga lub Jozi. Miasto oferuje szereg atrakcji, które spodobają się nie tylko miłośnikom natury, poszukującym przede wszystkim relaksu, lecz także osobom spragnionym rozrywki i badaczom kultury afrykańskiej.

  Jezioro Tanganika to najstarsze jezioro w Afryce. Dzięki temu obfituje w wiele gatunków endemicznych ryb, zarówno nadających się do hodowli w akwarium, jak i poławianych w celach spożywczych. Jest jednym z najważniejszych źródeł żywności dla Afryki Wschodniej. Tanganika należy do najgłębszych i największych jezior świata.

  Mieszkańcy wielu państw afrykańskich borykają się z trudną sytuacją ekonomiczną i koniecznością codziennej walki o zaspokojenie podstawowych potrzeb. Bieda jest tam powszechna, z czego doskonale zdają sobie sprawę Europejczycy. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak należy się zachować, gdy są proszeni o pomoc, zwłaszcza przez dzieci. Co najlepiej zrobić?

  Nigeria to kraj, który jednocześnie fascynuje i przeraża. Jest trzy razy większy od Polski i prawdopodobnie trzy razy bardziej niebezpieczny. Wielu turystów omija go szerokim łukiem, gdyż wyjazd w to miejsce może zakończyć się tragedią. Co warto wiedzieć o Nigerii?

  Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN

  Zair to dawna nazwa Demokratycznej Republiki Konga, która obowiązywała od od 27 października 1971 do 17 maja 1997. Na czele afrykańskiego państwa stał wówczas dyktator Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga – to z jego decyzjami wiąże się przede wszystkim historia tego kraju.

  Botswana to państwo położone na południu Afryki. Sąsiaduje z czterema krajami: RPA, Namibią, Zimbabwe oraz Zambią. Co ciekawe, z tym ostatnim państwem graniczy na długości zaledwie 700 metrów. Botswana to duży kraj, wielkością zbliżony do Francji. Natomiast zamieszkuje go zaledwie około 2 miliony osób. Gęstość zaludnienia wynosi więc zaledwie 3 osoby na km2. Wynika to z tego, że kraj umiejscowiony jest praktycznie w całości na wielkiej Pustyni Kalahari.

  Benin dawniej nosił nazwę Dahomej, ale w roku 1975 dokonano jej zmiany. Co powinniśmy wiedzieć o tym niewielkim afrykańskim kraju leżącym nad Zatoką Gwinejską?

  Dolina Królów w Egipcie to słynna nekropolia, w której zlokalizowany jest jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności – odkryty w 1922 r. w nienaruszonym stanie grobowiec Tutanchamona. Do tej pory na terenie Doliny Wschodniej i Doliny Zachodniej znaleziono 64 miejsca spoczynku egipskich władców i członków ich rodzin.