Afryka

  Daniel Kasprowicz wybudował szpital na Madagaskarze, by nieść pomoc niedożywionym dzieciom i kobietom w ciąży. Dzięki jego staraniom mieszkańcy jednego z najbiedniejszych krajów w Afryce zyskali szansę na poprawę warunków życia.

  Język suahili jest językiem ojczystym dla około 800 tysięcy ludzi w Afryce. Co warto o nim wiedzieć?

  Ta autonomiczna miejscowość jest położona niedaleko Gibraltaru i urzeka górzystym krajobrazem. Niezwykła oryginalność Ceuty wynika przede wszystkim z tego, że styka się tam wiele kultur. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje zobaczyć.

  Pod tajemniczą nazwą "Rodezja" skrywa się obecna Republika Zimbabwe. Kraj położony w Południowej Afryce był niegdyś znany jako Rodezja. Obecne Zimbabwe jest krajem należącym do państw słabo rozwiniętych i ubogich.

  Początkowo wspierała opuszczony dom dziecka. Z czasem jej działalność została skierowana w stronę potrzeb dziewczynek.

  Lavie Kwizera miał bardzo ciężkie dzieciństwo. Ze względu na chorobę poruszał się wyłącznie dzięki rękom. Polscy lekarze sprawili, że zaczął chodzić. Teraz lekarz ortopeda i prezes Fundacji Afriquia Bartłomiej Osadnik, opowiedział w Dzień Dobry TVN o postępach Laviego i swojej pomocy afrykańskim dzieciom.

  Przypadki tej choroby zdiagnozowano już m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji.

  Pretoria nie jest tak znanym miastem w RPA jak położony nad oceanem Kapsztad czy niedaleki Johannesburg, jednak warto ją odwiedzić. Jej ciekawa historia zostawiła tutaj wiele wspaniałych zabytków i muzeów.

  Krzysztof Werema uwiecznia na swoich zdjęciach plemiona Sudanu. Obserwuje nie tylko ich codzienność, ale także jak zmienia się ich życie i to, co tradycyjne zderza się z tym, co nowoczesne. Jak powstają jego fotografie? O tym artysta opowiadał w Dzień Dobry TVN.

  "To obcy kraj, to jest Afryka. Po prostu się boimy".

  W styczniu 2022 roku w Dzień Dobry TVN gościliśmy siostrę Tymoteuszę Gil z Fundacji Sióstr św. Dominika. Tematem rozmowy była zbiórka pieniędzy dla potrzebujących dzieci z Afryki. Jak potoczyła się akcja? Jaką kwotę udało się zebrać, co za nie zakupiono i jak na dary zareagowały maluchy? O tym wprost z Kamerunu opowiedziała nam siostra dominikanka.

  Kilimandżaro jest szczytem, który nie wymaga umiejętności wspinaczkowych. Nie przydadzą się raki ani inne sprzęty tego rodzaju. Aby go zdobyć, potrzebna jest jednak bardzo dobra kondycja fizyczna, nienaganny stan zdrowia i wiele samozaparcia. Ten najwyższy szczyt Afryki ma wysokość 5895 metrów, co oznacza, że największym problemem może być choroba wysokościowa.

  Dakar to stolica i jednocześnie największe miasto Senegalu. Leży nad Oceanem Atlantyckim. Jego nazwa pochodzi z języka wolof (używanego głównie w Senegalu, pochodzącego z rodziny nigero-kongijskiej) i oznacza drzewo tamaryndowca. W związku ze swoim położeniem Dakar jest bardzo ważnym portem morskim. Istotne znaczenie ma też jego port lotniczy Yoff.

  "Staramy się pomóc tym ludziom" - opowiadają Mariusz Macha i Dorota Guglicz.

  Omenaa Mensah jest bohaterką najnowszego numeru magazynu "Viva!". Gwiazda TVN-u wystąpiła na okładce oraz udzieliła szczerego wywiadu. Opowiedziała w nim m.in. o tym, że dzięki pomaganiu odnalazła miłość życia oraz jak sobie radzi z brakiem tolerancji. - Gdy byłam dzieckiem, nie mogłam zrozumieć, dlaczego komuś przeszkadza, że mam inny kolor skóry i kręcone włosy - mówi.

  "Mają przyśpieszony kurs empatii".

  Marzena Figiel-Strzała ostatnie trzy lata poświęciła na odkrywanie świata. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała o krzywdzących rytuałach i traktowaniu kobiet w etiopskich plemionach. - Poddawane są bolesnym praktykom, takim jak biczowanie, rozcinanie warg, obrzezanie i zaszywanie pochwy - mówi podróżniczka.

  Safari w Afryce to nie lada gratka dla entuzjastów mocnych wrażeń. Przekonała się o tym Edyta Herbuś, która wybrała się na urlop do Kenii.

  Podróż do Gwinei Równikowej może okazać się niemożliwa do realizacji. Wiza wjazdowa do tego kraju jest bowiem najtrudniejszą do zdobycia wizą w całej Afryce. Istnieje jednak kilka sposobów, aby uzyskać wspomniany dokument. Od czego zacząć?

  "Mają długie kilometry do przebycia, żeby dostarczyć wodę do domu".

  Bartek Zobek jest podróżnikiem. Za namową koleżanki mężczyzna pojechał do Ugandy, gdzie wytycza szlaki turystyczne. Dlaczego się na to zdecydował? Jakie ma palny na przyszłość? O tym opowiedział w DDTVN.

  Ewa Chojnowska–Lesiak to podróżniczka, która Afrykę zna niemal tak dobrze, jak własną kieszeń. Relacje z jej wojaży możecie oglądać w sieci, a w Dzień Dobry TVN posłuchać, jak wygląda aktualnie między innymi sytuacja pandemiczna w Namibii, czyli w kraju, w którym blogerka spędziła ostatnie tygodnie. 

  "Jak siostry" to program o inspirujących kobietach, które postanowiły zamieszkać w kraju nad Wisłą. Redaktorka serwisu dziendobry.tvn.pl Daria Pacańska spotkała się z jego prowadzącą - Kają Kraską oraz jej wyjątkową gościnią - pochodzącą z Mongolii Uyangą.

  Dzieci, które pochodzą z rozbitych domów lub wychowują się w rodzinach zastępczych bądź w domach dziecka często pozbawione są poczucia sprawczości. Brakuje im wiary we własne siły i w to, że można żyć inaczej. Pomocą i aktywizacją takiej młodzieży zajmuje się Fundacja Make a Change. Jak działa wspomniana organizacja?

  Afrykańskie krajobrazy zachwycają podróżnych swoim egzotycznym charakterem oraz bliskością różnych dzikich zwierząt. Jedną z największych atrakcji tego kontynentu są malownicze jeziora, w tym słynne Jezioro Wiktorii oraz znacznie mniejsze, ale równie atrakcyjne, Jezioro Alberta. Mimo niewielkich rozmiarów trudno go nie zauważyć, podróżując trasą z Bulisy do Fort Portal w Ugandzie.

  Góry Smocze tworzą łańcuch o średniej wysokości przekraczającej 2900 m n.p.m. Najwyższe szczyty wznoszą się blisko 3500 m n.p.m. Stanowią one popularny cel wycieczek trekkingowych. Liczne przełęcze i stoki tworzą jednak prawdziwe wyzwanie dla fanów długich wędrówek. Góry Smocze to jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury, jakimi szczyci się Afryka. Region słynie z zapierających dech w piersiach widoków, licznych wodospadów, basenów skalnych, górskich strumieni i jaskiń.

  Kapsztad to miasto w RPA, które leży w bliskim sąsiedztwie Góry Stołowej. Tamtejszy klimat jest łagodny. W Kapsztadzie nie ma mroźnych zim czy skrajnie upalnego lata. W Cape Town znaleźć można atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  Pustynia Sahara to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Z jej historią wiąże się wiele ludzkich żywotów, które nie przetrwały niesprzyjających warunków panujących na pustkowiu. W ciągu wielu lat badań udało się odkryć tak fascynujące miejsca jak Oko Sahary i liczne oazy. Region Sahary ma powierzchnię ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych i leży na terytorium 11 państw, takich jak Algieria, Sahara Zachodnia, Egipt i Tunezja.

  "To jest dla mnie ogromną siłą".

  "Jak się pomaga, to dobre rzeczy też do nas wracają"