Drony kontrolują kierowców, a policja wypisuje mandaty. "Widać tablice rejestracyjne, czy są zapięte pasy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mandat z przestworzy, czyli drony w policyjnej służbie
Mandat z przestworzy, czyli drony w policyjnej służbie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Zdarza ci się korzystać z telefonu w trakcie prowadzenia auta? Wyprzedzasz na podwójnej ciągłej i myślisz, że nikt tego nie zauważył? Policyjne drony monitorują polskie drogi i potrafią przyłapać kierowców na gorącym uczynku. Więcej na ten temat opowiedział w Dzień Dobry TVN Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji.

Drony w policyjnej służbie

Już od ponad 10 lat polska policja korzysta z dronów m.in. do rejestrowania wykroczeń w ruchu drogowym, poszukiwań czy zabezpieczania zgromadzeń. Czy policjanci z drogówki mogą wystawić mandat na podstawie tego, co zarejestruje urządzenie?

- Drony są wykorzystywane w miejscach, gdzie dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, np. na takich dużych skrzyżowaniach, gdzie wystawienie patrolu stwarzałoby zagrożenie. Wtedy do takiej akcji wkracza policyjny dron. Operator drona może być przy tym skrzyżowaniu lub również przy patrolu, który jest niedaleko. Filmuje wszystkie wykroczenia, które są popełniane przez kierowców, ale również przez innych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi czy rowerzyści. Te informacje są właśnie przekazywane do patrolu, który zatrzymuje kierowcę. Taki kierowca jest rozliczany, pouczony lub nakładany jest na niego mandat karny - wyjaśnił Piotr Świstak.

Dron zobaczy nie tylko kolor samochodu i jego markę, ale również więcej istotnych szczegółów, które pozwolą zidentyfikować kierowcę.

- Te drony mają doskonałą kamerę, doskonale widać tablice rejestracyjne. Jeżeli jest taka potrzeba, dron zniży się do poziomu, gdzie będzie widać, czy kierowca ma zapięte pasy bezpieczeństwa, czy w trakcie jazdy korzysta z telefonu komórkowego. My to jesteśmy w stanie wyłapać - podkreślił funkcjonariusz Komendy Głównej Policji.

Drony pomocne w pracy policji

Jakie są najczęstsze przewinienia kierowców, które są rejestrowane przez drony?

- To przede wszystkim wyprzedzanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie w okolicach przejścia dla pieszych, niezatrzymanie się przed znakiem stop. Również niezatrzymanie się, kiedy pieszych chciałby przejść przez pasy na drugą stronę ulicy. Niezapinanie pasów, rozmowa przez telefon komórkowy. I również widzimy wyścigi wśród kierowców. To są najczęstsze czyny popełnione przez kierowców. Na stanie polskiej policji mamy około 170 dronów i blisko pół tysiąca operatorów, którzy mogą nimi latać - przekazał rozmówca Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości