Nie tylko nieprawidłowe parkowanie, ale i nieodśnieżony chodnik oraz sople spadające z budynku. Lista zimowych przewinień, za które można dostać mandat, wzrasta zimą. Więcej na ten temat w materiale reportera Dzień Dobry TVN. Na naszych kanapach z kolei zasiadły adwokatka Eliza Kuna oraz zarządczyni nieruchomości Katarzyna Radzikowska, które wyjaśniły zawiłości polskiego prawa w tym zakresie.
Kilkudziesięciu kierowców od miesiąca protestuje na jednym z parkingów w Niemczech, domagając się wypłaty wynagrodzeń od polskiego przedsiębiorcy. Jak sprawę tłumaczy szef firm transportowych? Dowiedzieli się tego reporterzy programu "Uwaga! TVN".
W okresie jesienno-zimowym trudno zatroszczyć się o czystość samochodu. Zacieki na szybach, brudne światła czy błoto pokrywające karoserię to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się kierowcy z nadejściem chłodniejszych dni. Tymczasem zaniedbanie wyglądu pojazdu może skutkować mandatem. Jakie kary przewiduje nowy taryfikator? Na co zwracają uwagę policjanci podczas kontroli?
Jazda " na kangura", czyli hamowanie na widok radaru, to niestety bardzo powszechny nawyk wśród kierowców. Hiszpanie znaleźli jednak sposób na rozwiązanie tego problemu. Nowe urządzenia zmierzą prędkość zbliżania i oddalania się pojazdu od radaru. Czy zostaną zainstalowane także na polskich drogach?
2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022
Kierowcy są oburzeni, a dyskusja wciąż trwa. Rząd szykuje podwyżkę mandatów i wprowadzenie nowych sytuacji, w których mielibyśmy je dostać. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Ile mogą nas wynieść nowe kary?
Sobiesław Zasada to najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. Po 24 latach przerwy postanowił wystartować w najtrudniejszym rajdzie na świecie. Mowa o legendarnym Safari. W studiu Dzień Dobry TVN gościł Krzysztof Hołowczyc, który całym sobą kibicuje Zasadzie. Kierowca Rajdowy opowiedział o granicznych momentach w swojej karierze.
Poprawa bezpieczeństwa pieszych, zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, koniec z jazdą na zderzaku, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. To część zapisów projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Kuba Bielak ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy samochodem i dziennikarz TVN Turbo wyjaśnił w naszym programie, co się kryje za nowymi przepisami.
W zeszłym roku na polskich drogach zginęło 2 900 osób. Wśród ofiar były dwie przyjaciółki ze szkoły: 10-letnia Ola i 11-letnia Wiktoria. Ból, które noszą rodziny dziewczynek, będzie im towarzyszył do końca życia.
Czy kierowcy będą musieli posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające prawo jazdy? Senat poparł - ze zgłoszonymi przez siebie poprawkami - nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Za przyjęciem ustawy z poprawkami opowiedziało się 94 senatorów, wszyscy głosujący.
W tym roku mieliśmy już wiele dramatycznych wypadków z udziałem rowerzystów. Co zrobić, aby nie dochodziło do takich tragedii? Pomogłaby zmiana przepisów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Grzeszaka - autora tekstu Wojna drogowa.
Polska to w Europie czwarty kraj od końca, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Dane są bardzo niepokojące...Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia. Młodym kierowcom towarzyszy często brawura i zbytnia pewność siebie, nie potrafią natomiast postrzegać ryzyka. Kierowcy zawodowi są poddawani badaniom psychologicznym. Dlaczego kandydaci na prawo jazdy kategorii B nie przechodzą takich testów? Czy zmieni się coś w systemie szkolenia kierowców? Z dr Dorotą Bąk-Gajdą, psychologiem transportu i Dariuszem Markiem Szczygielskim z ośrodka szkolenia kierowców rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Jak pokazują statystyki, na polskich drogach dochodzi do coraz większej ilości wypadków. Paradoksalnie im gorsze warunki drogowe, tym lepiej jeździmy. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje agresję wśród kierowców? Czy kobiety faktycznie gorzej sobie radzą za kierownicą niż mężczyźni? I co zrobić, by wypadków było mniej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Andrzeja Markowskiego, psychologa transportu.
Największym grzechem polskich kierowców jest korzystanie z telefonu podczas jazdy. Dlaczego jest to tak niebezpieczne? Jakie inne grzechy mamy na sumieniu i jakie są nasze najczęstsze błędy? Na te i inne pytania dotyczące bezpiecznej jazdy odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN inspektor Marek Konkolewski i dziennikarz TVN Marek Płuska.
Agresywne zachowania na polskich drogach nie należą do rzadkości. Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że najbardziej agresywni są kierowcy aut służbowych. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychologa transportu prof. Adama Tarnowskiego. Dowiedzieliśmy się od niego, co może wywołać w nas agresję tak dużą, że jesteśmy w stanie zaatakować innego kierowcę i jak radzić sobie z ludźmi, którzy chcą nas sprowokować.
Relacje między rowerzystami, a innymi użytkownikami ruchu drogowego od zawsze były napięte. Według danych Komendy Głównej Policji liczba kolizji z udziałem rowerzystów regularnie rośnie. Z czego to wynika? Co wolno rowerzystom, a co jest zakazane? Jak w stosunku do cyklistów powinni zachowywać się kierowcy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktorka Joanna Jabłczyńska, mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz dziennikarka Aleksandra Kutz.
"Zapomniał wół, kiedy cielęciem był" - to powiedzenie doskonale pasuje do niektórych doświadczonych kierowców, którzy - widząc na swojej drodze "elkę" - trąbią, wyprzedzają i wygrażają pięściami. W Dzień Dobry TVN z instruktorem nauki jazdy Romanem Zdziarskim i dziennikarzem TVN Turbo Patrykiem Mikiciukiem rozmawialiśmy o kulturze jazdy na polskich drogach i największych grzechach polskich kierowców.