kierowcy

  kierowcy

  Poprawa bezpieczeństwa pieszych, zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, koniec z jazdą na zderzaku, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. To część zapisów projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Kuba Bielak ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy samochodem i dziennikarz TVN Turbo wyjaśnił w naszym programie, co się kryje za nowymi przepisami.

  W tym roku mieliśmy już wiele dramatycznych wypadków z udziałem rowerzystów. Co zrobić, aby nie dochodziło do takich tragedii? Pomogłaby zmiana przepisów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Grzeszaka - autora tekstu Wojna drogowa.

  Polska to w Europie czwarty kraj od końca, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Dane są bardzo niepokojące...Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia. Młodym kierowcom towarzyszy często brawura i zbytnia pewność siebie, nie potrafią natomiast postrzegać ryzyka. Kierowcy zawodowi są poddawani badaniom psychologicznym. Dlaczego kandydaci na prawo jazdy kategorii B nie przechodzą takich testów? Czy zmieni się coś w systemie szkolenia kierowców? Z dr Dorotą Bąk-Gajdą, psychologiem transportu i Dariuszem Markiem Szczygielskim z ośrodka szkolenia kierowców rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Jak pokazują statystyki, na polskich drogach dochodzi do coraz większej ilości wypadków. Paradoksalnie im gorsze warunki drogowe, tym lepiej jeździmy. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje agresję wśród kierowców? Czy kobiety faktycznie gorzej sobie radzą za kierownicą niż mężczyźni? I co zrobić, by wypadków było mniej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Andrzeja Markowskiego, psychologa transportu.

  Największym grzechem polskich kierowców jest korzystanie z telefonu podczas jazdy. Dlaczego jest to tak niebezpieczne? Jakie inne grzechy mamy na sumieniu i jakie są nasze najczęstsze błędy? Na te i inne pytania dotyczące bezpiecznej jazdy odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN inspektor Marek Konkolewski i dziennikarz TVN Marek Płuska.

  Agresywne zachowania na polskich drogach nie należą do rzadkości. Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że najbardziej agresywni są kierowcy aut służbowych. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychologa transportu prof. Adama Tarnowskiego. Dowiedzieliśmy się od niego, co może wywołać w nas agresję tak dużą, że jesteśmy w stanie zaatakować innego kierowcę i jak radzić sobie z ludźmi, którzy chcą nas sprowokować.

  Relacje między rowerzystami, a innymi użytkownikami ruchu drogowego od zawsze były napięte. Według danych Komendy Głównej Policji liczba kolizji z udziałem rowerzystów regularnie rośnie. Z czego to wynika? Co wolno rowerzystom, a co jest zakazane? Jak w stosunku do cyklistów powinni zachowywać się kierowcy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktorka Joanna Jabłczyńska, mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz dziennikarka Aleksandra Kutz.

  "Zapomniał wół, kiedy cielęciem był" - to powiedzenie doskonale pasuje do niektórych doświadczonych kierowców, którzy - widząc na swojej drodze "elkę" - trąbią, wyprzedzają i wygrażają pięściami. W Dzień Dobry TVN z instruktorem nauki jazdy Romanem Zdziarskim i dziennikarzem TVN Turbo Patrykiem Mikiciukiem rozmawialiśmy o kulturze jazdy na polskich drogach i największych grzechach polskich kierowców.

  Łosie, dziki, sarny i lisy to tylko niektóre zwierzęta, na które mogą natknąć się kierowcy jadący wzdłuż lasów lub pól. O to, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy zwierzę wybiegnie nam na drogę zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Patryka Mikiciuka z TVN Turbo i inspektora Marka Konkolewskiego z Komendy Głównej Policji.

  Niedawno pojawiły się radary, które mierzą średnią prędkość na wybranych odcinkach drogi. Wprowadzono je, by przystopować kierowców z ułańską duszą i kozackimi zapędami, co to ograniczenia prędkości mają głęboko w... schowku. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak działa nowy system i, czy wpływa on na przedsiębiorczość lokalnych grzybiarek oraz "kitrających" biznesmenów. A co z jazdą Filipa? Czy nabroił tak, że otrzyma wesołą foteczkę? ;-)

  W ramach naszej akcji Życzliwi dziennikarze Dzień Dobry TVN Kasia Olubińska i Filip Chajzer sprawdzali życzliwość na ulicach Warszawy. Był więc test opony i... pchania samochodu. Jak wypadli kierowcy i przechodnie? Byli życzliwi dla naszych kolegów?

  Jazda polska to nasza specjalność narodowa. Połączenie fantazji ułańskiej z chamstwem. Wraz z Maćkiem Dąbrowskim - Człowiekiem Wargą przeszukaliśmy internet, by znaleźć to, co w Polakach za kółkiem boli najbardziej. Następnie stwierdziliśmy, że pokażemy, co by było, gdybyśmy chodzili tak, jak niektórzy jeżdżą. Oto wyniki eksperymentu :)

  Mnóstwo na ulicach kierowców, którzy za kółkiem są za bardzo zuchwali i przez to stwarzają niebezpieczne sytuacje. To samo jest w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie w samochodzie. Do tej drugiej grupy zalicza się Jolanta Deszcz-Pudziankowska, która miała długą przerwę w jeżdżeniu i teraz słabiej radzi sobie na drodze. Jak jej pomóc i innym kierowcom, którzy stwarzają niebezpieczeństwo na drogach? Jak oswoić auto? Zapytaliśmy o to instruktora z 40-letnim stażem - Romana Zdziarskiego.

  Filip Chajzer postanowił dowiedzieć się jakie cechy musi mieć "kulturalny kierowca". Czy polskie drogi sprzyjają dobrym, czy raczej skłaniają ku złym nawykom? Jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony manewr wyprzedzania?