Duże zmiany dla kierowców. UE wprowadza nowe zasady dotyczące prawa jazdy

prawo jazdy w dłoni
Zmiany w prawie jazdy. Na co muszą przygotować się kierowcy?
Źródło: Stadtratte/Getty Images

Celem Unii Europejskiej jest zadbanie o bezpieczeństwo na drogach i zmniejszenie liczby wypadków. W związku z tym doświadczeni kierowcy oraz osoby, które pragną zdobyć prawo jazdy, muszą przygotować się na spore zmiany. Na czym będzie polegał dwuletni okres próbny? Jak długo będzie ważny dokument uprawniający do prowadzenia samochodów?

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20240912_PrawoJazdy_rep_REP_napisy
Prawo jazdy w wieku 17 lat – tak czy nie? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

UE wprowadza duże zmiany dla kierowców

Chodzi o zmiany w dyrektywie o prawie jazdy, które zaproponowała Komisja Europejska, by zmniejszyć - wciąż w jej ocenie zbyt wysoką - liczbę wypadków na drogach w UE. 25 marca polska prezydencja zakończyła negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu nowych przepisów. Porozumienie między prezydencją a PE kończy jeden z ostatnich etapów legislacyjnych. Teraz uzgodniony tekst będą musiały zaakceptować kraje członkowskie i sama izba.

Dwuletni okres próbny dla nowych kierowców

Bezpieczeństwo na drogach ma podnieść ustanowienie dwuletniego okresu próbnego. Każdy nowy kierowca (niezależnie od wieku) przez dwa pierwsze lata będzie musiał się liczyć z bardziej rygorystycznymi sankcjami prawnymi za wykroczenia na drodze, np. jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Prawo jazdy dla 17-latków

Z kolei możliwość prowadzenia samochodu zyskają 17-latkowie. Kraje członkowskie będą mogły obniżyć próg wiekowy dla kategorii B do 17. roku życia. Takie osoby będą jednak mogły jeździć jedynie w towarzystwie doświadczonego kierowcy aż do ukończenia 18 lat. Ma to pozytywnie wpłynąć na poziom umiejętności nowych kierowców i tym samym na bezpieczeństwo drogowe.

Dodatkowo, prezydencja i PE uzgodniły obniżenie minimalnego wieku kierowców w kategorii D (a więc na autobusy) z 23 do 21 lat dla posiadaczy przyśpieszonego świadectwa kwalifikacji zawodowej. Ma to być odpowiedź na niedobór zawodowych kierowców.

15-letni termin ważności prawa jazdy

Polska prezydencja i PE uzgodniły piętnastoletni okres ważności prawa jazdy dla kategorii A i B na obszarze całej UE. Na taki okres wydawane są już obecnie prawa jazdy w tych kategoriach w Polsce. Do 2033 r. Polska będzie musiała przeprowadzić wymianę bezterminowych dokumentów na ważne przez 15 lat.

Sprawdzanie stanu zdrowia kierowcy - od jakiego wieku?

W dyrektywie podniesiony zostanie wiek, w którym kraje członkowskie mogą zacząć sprawdzać stan zdrowia posiadacza prawa jazdy - z 50. do 65. roku życia. Natomiast nadal obowiązek przedstawienia zaświadczenia od lekarza lub samooceny (takie deklaracje obywatele składają dzisiaj w Szwecji i Holandii) będzie dobrowolny - państwa wciąż będą decydować o tym, czy chcą wprowadzenia takiego obowiązku. Obecnie w Polsce go nie ma.

Ujednolicenie przepisów dot. odebrania prawa jazdy na terenie całej UE

Polska prezydencja i PE powrócą do rozmów 26 marca wieczorem, by wynegocjować przepisy dotyczące odbierania prawa jazdy. W UE obowiązuje wzajemne uznawanie praw jazdy pomiędzy krajami, natomiast nie ma wspólnego ich cofania. Chodzi o to, by odebranie prawa jazdy obywatelowi jednego państwa w innym kraju członkowskim było respektowane w całej UE. Taka decyzja zostanie zapisana w systemie Resper i dlatego będzie widoczna - i honorowana - w innych państwach. Okazuje się bowiem, że dzisiaj z egzekwowaniem takich decyzji jest duży problem i np. piraci drogowi, którzy stracili prawo do kierowania w jednym kraju, dalej jeżdżą autem. Kraj wydania będzie mógł jednak odstąpić od odebrania prawa jazdy, jeśli w prawie tego kraju za dane wykroczenie prawa jazdy się nie odbiera.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości