17 września 2022 roku w życie weszły istotne zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowy taryfikator mandatów sprawi, że łatwiej będzie można otrzymać punkty karne, a w efekcie stracić prawo jazdy. Co jeszcze się zmieniło?
Film opublikowany przez policję zaskoczył internautów.
Pogoda za oknami zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, w tym także do jazdy na rowerze. Niestety przepisy ruchu drogowego niektórym miłośnikom jednośladów mogą wydawać się niejasne.
Skuteczniejsza walka z niebezpiecznymi kierowcami na drodze - taki jest główny cel zmienionych przez rząd przepisów. Przewidują one m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie ich po 2 latach, a także zaostrzenie kar za prowadzenie auta po pijanemu. Sprawca śmiertelnego wypadku będzie płacił rentę dla bliskich ofiary.
Do tej pory nie było żadnych przepisów, które określałyby, w jaki sposób należy poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Od teraz jest to już jasno określone. Co mówi na prawo? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Poprawa bezpieczeństwa pieszych, zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, koniec z jazdą na zderzaku, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. To część zapisów projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Kuba Bielak ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy samochodem i dziennikarz TVN Turbo wyjaśnił w naszym programie, co się kryje za nowymi przepisami.
Rok temu weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, która wprowadziła surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Czy od tego momentu jest bezpieczniej na drogach? O tym w Dzień Dobry TVN insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel. Dyskusja była gorąca.
Dzięki prezenterowi pogody Dzień Dobry TVN Bartkowi Jędrzejakowi mogliśmy zobaczyć piękną palmiarnię w Gliwicach i pierwszą w Polsce autostradę dla... mrówek. Czy mrówki mają swój kodeks drogowy i policję drogową? Będziecie zaskoczeni :)