Hulajnogi elektryczne: są nowe przepisy. Czy wolno jeździć po chodnikach?

Dzień Dobry TVN
Do tej pory nie było żadnych przepisów, które określałyby, w jaki sposób należy poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Od teraz jest to już jasno określone. Co mówi na prawo? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

20 maja w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Ustawa reguluje status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

– Ustawa Prawo o ruchu drogowym ma 152 artykuły ma 152 artykuły i do wczoraj żaden z nich nie był adresowany bezpośrednio do tych, którzy kierowali hulajnogą elektryczną. Każdy z nas wie, że dla pieszego mamy wyznaczony chodnik, kierujący samochodem ma poruszać się po jezdni, a rowerzysta po ścieżce rowerowej. Z osobami, które korzystały z hulajnogi elektrycznej, mieliśmy duży problem. Taka osoba to była persona non grata, wyganiana przez pieszych na ulicę, a kierowcy trąbili na użytkowników hulajnóg i wyganiali ich na chodnik – przyznał Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak wyjaśniał, użytkownicy hulajnóg mogą poruszać się po drogach dla rowerów lup wyznaczonych na jezdni pasach dla rowerów. Jeśli nie ma pasa dla rowerów można poruszać się po jezdni, ale tylko wtedy, jeśli dozwolona prędkość do 30 km/h.

–Wyjątkowo osoba, która korzysta z hulajnogi elektrycznej, może poruszać się po chodniku pod warunkiem, że będzie poruszała się z prędkością zbliżoną do chodu pieszego i zachowywała szczególną ostrożność pamiętając o tym, że jest gościem na chodniku. Taka osoba będzie musiała ustępować pierwszeństwo – podkreślał ekspert.

Dla użytkowników hulajnóg elektrycznych jeżdżenie po chodniku oznacza, że będą mogli poruszać się z prędkością 2-6 km/h. Natomiast po wyznaczonych dla hulajnóg pasach można poruszać się z prędkością nie większą niż 20 km/h.

Hulajnogi elektryczne dla dzieci

Dzieci do 10. roku życia nie będą mogły korzystać z hulajnóg elektrycznych, chyba że będą poruszały się w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Aby jeździć hulajnogą po drodze, do ukończenia 18 roku życia trzeba mieć kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii A1, B1, AM, T.

Zobacz także:

Kolobieżka, czyli rower i hulajnoga w jednym. Oto ekologiczny sposób na spalenie mnóstwa kalorii

Karta motorowerowa i prawo jazdy kategorii AM – z tymi dokumentami można jeździć skuterem

Kultowe samochody w autorskim wydaniu, czyli miłośniczki motoryzacji i ich ukochane "Maluchy"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!